نام قدیم خلیج فارس چه بود؟

نام قدیم خلیج فارس چه بود؟

مجله سرگرمی: پیشینیان در نامگذاری سرزمین ها، رودها، کوه ها و دریاها، اصولی را رعایت کرده و به کار برده اند و دریاها همیشه به نام کشور و سرزمینی که در مجاورت و پیرامون آن قرار داشته اند، نامیده شده اند، مانند اقیانوس هند، دریای چین، خلیج مکزیک و خلیج فارس.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، نام خلیج فارس میراث معنوی این سرزمین به شمار می آید که ریشه در تمدن ایرانی دارد و قرن های متمادی است که بر این گستره آبی سایه افکنده و هزاران سال است که جهانیان، این خلیج را با نام خلیج فارس می شناسند.
بر طبق آنچه در کتاب «اطلس جغرافیای جهان» انتشارات اشتوتگارت آلمان به سال ۱۹۷۱ میلادی آمده و مریم شریفی نیز پژوهش کرده است، قدیمی ترین نام خلیج فارس به سبب یکی از کتیبه های آشوری «نارمَهَ تو» (Nar Marratu) به مفهوم «رود تلخ» است که آشوریان قبل از تسلط آریایی ها بر فلات ایران، بر آن نهاده بودند.
در سنگ نبشته معروف داریوش هخامنشی در تل المسحوته یا المسخوته مصر نیز در عبارت، «درایه تیه هچا پارسا آیی تی» (Darya tya haca parsa aitya)، یعنی «دریایی که از پارس سر می گیرد» نام دریای پارس آمده است.
فلاویوس آریانوس، تاریخ نگار یونانی که در سده دوم پیش از میلاد می زیسته، نام لاتین «پرسیکون کاایتاس» (Persikon Kaitas) را که ترجمه دقیق و درستی از خلیج فارس است، بر آن نهاده که این اصطلاح در کتاب های لاتین هم آمده است.


در کتاب های جغرافیایی لاتین همچون کتاب «اطلس جغرافیای جهان» که جزو آثار شاخص موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران است، خلیج فارس به لاتین «مار یا ماره پرسیکوم» (Mare persicum) نوشته شده که همان دریای پارس است.
بنابراین، با عنایت به منابع تاریخی بجای مانده از سده های پیش از میلاد مسیح تا دوره اسلامی و عصر حاضر، این خلیج، همیشه در تمام نقشه ها و نوشته های مورخان «پارس» نامیده شده است. نامی که تنها میراث تاریخی و اسنادی این سرزمین نیست، بلکه باید آنرا میراث زبانی هم دانست که با هم هویت منطقه ای را می سازد و امروز منطقه را با گذشته هایش پیوند می دهد و آنرا در امتداد تاریخی پایدار می سازد.
اطلس جغرافیای جهان در حال حاضر در کتابخانه موزه نیاوران نگهداری می شود و به لحاظ قطع، بزرگترین کتاب لاتین این مجموعه به شمار می آید.

1402/02/13
10:22:20
5.0 / 5
235
تگهای خبر: كتاب , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز