بخش پنجم یافته های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛

میزان میل مردم ایران به خشونت

میزان میل مردم ایران به خشونت

به گزارش مجله سرگرمی نتایج بخش هایی از نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران نشان داده است میل به خشونت در میان مردم ایران كم است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)، جامعه آماری این پژوهش كلیه شهروندان بالای ۱۸ سال كشور (شهری و روستایی) بوده اند و تعداد نمونه آماری برابر با ۴۸۹۰ نفر بوده است.
در این طرح بیشتر از ۲۰ شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفت. شاخص میل به خشونت با چهار گویه زیر مورد سنجش قرار گرفته است به گونه ای كه در هر گویه پاسخگو باید نظر خویش را بر روی طیف پنج قسمتی (كاملاً مخالفم، مخالفم، مردد، موافقم و كاملاً موافقم) اعلام می كرد:
۱- اگر گروهی از مردم در اعتراض به چیزی تظاهرات كنند، پلیس حق دارد با خشونت آنها را سركوب كند.
۲- باید به دولت اختیارات بیشتری برای سركوب و از بین بردن كسانی كه با دولت موافق نیستند داده شود.
۳- اگر كسی مشكوك به انجام جرمی باشد، پلیس حق دارد با كتك از او اعتراف بگیرد.
۴- مجازات مجرمان جلوی چشم همه مردم برای جلوگیری از جرم و اداره جامعه ضروری می باشد.
در هر كدام از گویه های فوق اگر كسی با گویه مورد نظر كاملاً مخالف باشد نمره ۱ یعنی میل كم به خشونت و اگر كسی با گویه مورد نظر كاملاً موافق باشد نمره ۵ یعنی در گروه میل زیاد به خشونت دسته بندی شده است. در انتها از جمع چهار گویه مورد نظر شاخص میل به خشونت بر روی طیف صفر تا ۱۰۰ محاسبه شده كه هرچه نمره فرد به صفر نزدیك تر باشد نشان دهنده میل كم به خشونت و هرچه به ۱۰۰ نزدیك تر باشد نشان دهنده میل زیاد به خشونت است.
نتایج مربوط به شاخص میل به خشونت نشان داده است در مجموع میانگین میل به خشونت بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۳۳ بوده است كه به طرز محسوسی از نقطه وسط طیف (عدد ۵۰) پایین تر است. میانگین این شاخص در پیمایش سال ۱۳۸۴ برابر با ۳۱.۵ از ۱۰۰ بوده است. یافته های تحقیق از آن حكایت می كند كه میل به خشونت در میان مردان و زنان یكسان است و در میان گروه های سنی هم با افزایش سن میل به خشونت اندكی بیشتر می شود به صورتی كه میانگین میل به خشونت افراد بالای ۵۰ سال ۳۸ و میانگین افراد ۱۸ تا ۲۹ ساله ۳۰ بوده است. در میان گروه های تحصیلی هم با افزایش تحصیلات به طرز معناداری میل به خشونت كمتر می شود به نحوی كه میانگین میل به خشونت افرادی كه تحصیلات عالی (كارشناسی ارشد و دكتری) دارند ۲۷ و میانگین افراد بی سواد ۴۶ از ۱۰۰ است.
بر طبق این گزارش، موج دوم پیمایش ملی فرهنگ سیاسی مردم ایران به همت مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) و با مشاركت مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری انجام شد.1397/12/04
14:47:32
5.0 / 5
4457
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز