عیدی هایی كه سرمایه می شوند

عیدی هایی كه سرمایه می شوند

مجله سرگرمی: حدود دو سالی می شود، برای آنكه مردم صنایع دستی عیدی دهند، كمپینی تشكیل می گردد. اما چرا برای آنكه صنایع دستی به یكدیگر هدیه دهیم تاكید می شود؟


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، امسال هم مثل سال قبل كمپینی با عنوان «آری به تولید ملی» با شعار نوروز صنایع دستی عیدی می دهم از جانب اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افتتاح شد.
صنایع دستی و هنرهای دستی ارزش افزوده دارند و هر چه بیشتر از عمر آنها بگذرد به قیمت آنها اضافه می گردد و به عبارتی سرمایه محسوب می شوند. در گذشته هم خیلی از پادشاهان و بزرگان صنایع دستی كشور خویش را به یكدیگر پیشكش می كردند.
در كتاب «نوروز باستانی» ترجمه و تالیف محمود رضا افتخار زاده نیز به هدایایی كه بزرگان و پادشاهان در نوروز به یكدیگر پیشكش می كردند، اشاره شده است.
در این كتاب آمده است: «از امیر مومنان علی (ع) روایت شده كه گروهی از دهگانان ایرانی به حضرتش ظرف های سیمین هدیه كردند كه در آنها پالوده (فرنی) بود. فرمود: اینها چیست؟ گفتند: «امروز نوروز است!» فرمود: هر روز ما نوروز است!» پالوده ها را خورد و به هم نشینانش از آنها خوراند و ظرف ها را میان مسلمانان تقسیم كرد و هدیه ها را به جای خراج شان حساب فرمود.
همچنین هدایایی كه پادشاهان كشورهای جهان به یكدیگر پیشكش می كردند از بهترین هنرها یا خاص ترین داشته های آن كشور بوده است. برای مثال از هند فیل، شمشیر، مشك و پوست هدیه می كردند، از چین و تبت مُشك، ابریشم، سكه و جام ها، از سِند طاووس و طوطی، از روم دیباج، فرماندهان و مرزداران و ارتش داران پیكان و نیزه ها آراسته به زر و سیم هدیه می كردند.
وزیران و دبیران، ویژگان و نزدیكان، جام های زرین و سیمین آراسته به گوهرها و جام های سیمین آراسته به زر هدیه می كردند. بزرگان و سركردگان باز، عقاب، شاهین، یوزپلنگ و زین هدیه می كردند و بسا كه مردی شریف تازیانه ای هدیه می كرد و از او پذیرفته می شد!
حكیمان حكمت هدیه می كردند و شاعران شعر، گوهرفروشان گوهر و چارپاپروران اسب های كمیاب و خر مصری و استر و ظریفان ابریشم چینی پالوده به گلاب و جنگاوران سپر و نیزه و پیكان و شمشیرسازان و زره بافان شمشیر و زره و جوشن و خود و نیزه هدیه می كردند. پوستین سازان و جامه فروشان، جامه ای از پوست خز، سنجاب، ابریشم و دیباج، صرافان سكه های زر و جام های سیمین پر از دینار هدیه می دادند.
مردم متوسط هم دِرهم و دینار ضرب آن سال یا نارنج، گلابی و سیب پیشكش می كردند. منشی پادشاه اسم هدیه دهندگان و پاداشی را كه پادشاه برای هر هدیه دهنده ای در نظر می گرفت را می نوشت و هدیه و پاداش ها در دیوان نوروزی ثبت می شد.
همچنین در این كتاب آمده است: حسن پسر وهب برای متوكل عباسی جامی زرین هدیه فرستاد كه در آن هزار مثقال عنبر بود و به وی نوشت: هماره هزار سال مهرگان باد/ كه تو از مهرگان به نوروز رسی.
خالد مهلبی هم گوید: در روز نوروز برای متوكل عباسی پارچه ای زربفت و گل دوزی شده با نبانی عنبر كه بر آن گوهرهایی با زر دوخته شده بود و زره، عصا و جامه ای بغدادی هدیه كردم. زیبایی جامه متوكل را شگفت زده كرد و بسیار خوشش آمد، جامه را خواست و آن را پوشید.»
به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، پارچه زربفت از ابریشم و نخ گلابتون (طلا یا نقره) بافته می گردد و یكی از هنرها دستی است كه هرچه از زمان بافت آن بگذرد به ارزش مادی آن اضافه می گردد. هم اكنون برای بافت زربفت، گُلابتون را كیلوی ۱۶ میلیون و ابریشم را كیلویی یك میلیون تومان تهیه می كنند. هنر بافت زربفت در دوره ساسانی و صفوی به اوج خودش رسید و این پارچه ها به اروپا و شرق آسیا صادر می شد، در واقع این پارچه حكم نفت و انرژی اتمی ما را داشته است.
خواجه غیاث الدین نقشبند یزدی هنرمند پارچه باف ایرانی بود كه شهرت جهانی داشت و شاه عباس صفوی آثار او را به پادشاهان ممالك دیگر پیشكش می كرده است. ۹ قطعه از آثار امضادار غیاث الدین به جا مانده كه یك نمونه آن در موزه ملی دوران اسلامی و مابقی در موزه های خارج از كشور نگهداری می گردد.
تنها اثر غیاث الدین نقش بند یزدی در موزه ملی ایران بخش دوران اسلامی

1397/01/11
15:45:19
5.0 / 5
5160
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز