مهر بررسی كرد؛

شانزدهمین انتخابات خانه سینما و چالش های آن

شانزدهمین انتخابات خانه سینما و چالش های آن

به گزارش مجله سرگرمی شانزدهمین دوره انتخابات هیات مدیره خانه سینما، یک ماه دیگر برگزار می گردد در حالیکه خیلی از موانعی که در برگزاری دوره قبل هیات مدیره وجود داشت همچنان ادامه دارد.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، بی گمان خانه سینما بعنوان جامعه اصناف سینمای ایران از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار می باشد. جامعه صنفی که با هر تغییری در آن میتوان شاهد موج جدیدی از اعتراضات و موافقت ها از جانب سینماگران بود، بنابراین بحث انتخابات هیأت مدیره «خانه سینما» معمولا از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و همیشه هم این انتخابات با حواشی بسیاری همراه می باشد.
یکی از پرچالش ترین انتخابات هیأت مدیره «خانه سینما» را میتوان به انتخابات هیأت مدیره دوره پانزدهم نسبت داد که در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ یعنی ۲ سال پیش برگزار شد، انتخاباتی که هرچند اعتراض خاصی نسبت به نامزدهای هیأت مدیره وجود نداشت اما مسئله اصلی حضور پیدا نکردن برخی از صنوف سینمایی به علت نداشتن کد شناسه ملی در انتخابات بود که سبب اعتراض و نارضایتی صنوف مختلف سینمایی شد.
البته لازم به یادآوری است که انتخابات برای هیأت مدیره دوره پانزدهم در خانه سینما، باید یک سال پیش از تاریخ اعلام شده برگزار می شد که به علت همین شرایط و نارضایتی صنوف، تصمیم گرفته شد تا مدتی هیأت مدیره دوره چهاردهم به کار خود ادامه داده تا شرایط مناسبی برای انتخابات خانه سینما فراهم گردد. همانطور که گفته شد پانزدهمین دوره انتخابات در «خانه سینما» در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ اما با شکل و شمایلی کاملاً متفاوت نسبت به دوره های قبل برگزار گردید.
در واقع تاریخ برگزاری که برای این انتخابات در نظر گرفته شده بود، درست در زمان اوج شیوع کرونا در کشور بود و با مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا، انتخابات مورد نظر که قرار بود همزمان با برگزاری مجمع عمومی خانه سینما و عرضه گزارش عملکرد هیأت مدیره دوره چهاردهم برگزار شود، بدون برگزاری مجمع عمومی، آن هم در حیاط بنیاد سینمایی فارابی با حضور برخی از نمایندگان صنوف و غیبت بعضی از صنوف که کد شناسه ملی دریافت نکرده بودند، برگزار گردید.
از جمله صنوفی که به علت نداشتن کد شناسه ملی نتوانستند در این انتخابات شرکت نمایند میتوان به کانون آهنگسازان، شورای عالی تهیه کنندگان، انجمن جلوه های ویژه میدانی، انجمن صنفی چهره پردازان و منشیان صحنه اشاره نمود.
در نهایت و با تمام حواشی موجود، محمدعلی نجفی، علیرضا نجف زاده، آتیلا پسیانی، سید علی قائم مقامی، روانبخش صادقی، بهمن اردلان و پژمان مظاهری پور بعنوان اعضای جدید هیأت مدیره و کامران ملکی بعنوان بازرس در پانزدهمین دوره هیأت مدیره خانه سینما انتخاب و در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹ معرفی و این هیأت منوچهر شاهسواری را بعنوان مدیرعامل خانه سینما برای دومین دوره انتخاب کردند.
اما شانزدهمین دوره انتخابات هیأت مدیره خانه سینما، مقرر است در تاریخ دوم مردادماه سالجاری برگزار شود، انتخاباتی که می تواند تغییرات بسیاری را در امور صنفی سینمای ایران ایجاد نماید. در واقع با عنایت به فروکش کردن ویروس کرونا امسال و البته در صورت برگزار شدن مجمع عمومی خانه سینما، میتوان این انتخابات را بزرگترین مجمع سینمایی دانست که طی ۲ سال قبل از جانب خانه سیما برگزار شده است. نکته دوم تغییر مدیریت و البته سیاست ها در سازمان سینمایی است که می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در روند برگزاری انتخابات داشته باشد، مسئله این است که دولت جدید و البته محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی تا چه اندازه نسبت ثبت قانونی صنوف سینمایی در وزارت کار و دریافت کد شناسه ملی برای حضور در انتخابات تاکید دارد؟
لازم به یادآورِی است که وضعیت دریافت کد شناسه و ثبت صنوف در وزارت کار نسبت به گذشته تغییر چندانی نکرده و صنوفی مانند چهره پردازان، تهیه کنندگان، آهنگسازان، جلوه های ویژه میدانی و بصری همچنان کد شناسه دریافت نکرده اند و معلوم نیست که این صنوف همانند دوره گذشته امکان شرکت در انتخابات را دارند یا خیر؟
نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که برپایه قوانین موجود منوچهر شاهسواری به علت این که ۳ دوره پی در پی بعنوان مدیرعامل خانه سینما فعالیت نموده است، دیگر نمی تواند در این سمت به فعالیت خود ادامه دهد. بنابراین خانه سینما باید در انتظار چهره جدیدی برای پذیرش مسئولیت این سمت باشد.

1401/04/05
11:49:08
5.0 / 5
195
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز