در گزارش مجله سرگرمی مطرح شد؛

سرنوشت تلخ دختران هزاره از اسطوره تا حقیقت

سرنوشت تلخ دختران هزاره از اسطوره تا حقیقت

به گزارش مجله سرگرمی عماد رسولی کارگردان نمایش کوه چهل دختر درباره شکل گیری این اثر نمایشی و روایت تلخ سرنوشت دختران هزاره و مقاومتشان در مقابل ظلم توضیح داد.عماد رسولی کارگردان افغانستانی نمایش «کوه چهل دختر» که این اثر نمایشی را در تماشاخانه مهرگان به صحنه برده است درباره این اجرا به خبرنگار مهر اظهار داشت: این نمایش را هشتم فروردین ماه در ۲ نوبت به صحنه بردیم که متاسفانه سالن های تئاتر تعطیل و اجرای نمایش هم متوقف گردید. با باز شدن باردیگر تماشاخانه ها ما ۳ اجرا در ایام ۱۴، ۱۵ و ۱۶ فروردین داشتیم که پرونده اجراهای نمایش در فروردین ماه بسته شد اما با عنایت به استقبالی که در همین چند اجرا از نمایش شده، مقرر است در اردیبهشت ماه هم مجدداً کار را به صحنه ببریم.
وی درباره مضمون اثر توضیح داد: این نمایش روایت رشادت ها و دلاوری های دختران هزاره ضد ظلم و ستم نیروهای عبدالرحمان خان که یکی از فرماندهان وقت و تحت سلطه انگلیس بوده در اورُزگان است که در نهایت پس از ۷ روز مقاومت و استقامت به سرکردگی دختری به نام شیرین برای تن ندادن به اسارت و هتک حرمت، تصمیم به مرگی خودخواسته می گیرند و خودشان را از بالای کوه به پایین پرتاب می کنند.
این هنرمند تئاتر درباره زمان این رخداد اظهار داشت: به علت اینکه برخی این اتفاق را اسطوره می دانند و قبول نمی کنند که واقعاً رخ داده است زمان دقیق این رخداد معلوم نیست اما طبق تحقیقات محلی که من انجام دادم این اتفاق در ارتباط با صدسال قبل و زمانی است که انگلیسی ها برای استعمار وارد افغانستان شدند. متاسفانه اطلاعات زیادی از این واقعه در دسترس نیست و این دوگانگی بین مردم هزاره و قومیت های دیگر افغانستان درباره واقعی بودن یا نبودن این رخداد وجود دارد که همین مسئله سبب شده این اتفاق در تاریخ ثبت نشود و گرفتار تحریف هم شود. اما در تحقیقات محلی و بومی که من انجام دادم به قبرهایی برخوردم که مردم این ولایت اعتقاد دارند قبر این دختران است.
رسولی افزود: من خودم اهل افغانستان و ساکن ایران هستم و به داستان ها فولکلوریک علاقه مندم و سوژه ها و موضوع هایی هم که برای اجرا و یا ساخت فیلم کوتاه انتخاب می کنم در همین ارتباط و در افغانستان می گذرد. ابتدا قرار بود درباره رابعه بلخی اثری را به صحنه ببرم اما به پیشنهاد دوستم تصمیم گرفتم درباره دختران کوه چهل دختر کار کنم. چون این نمایش اثری زنانه و در عین تلخ بودن، شیرین هم است. از آنجایی که مطالب کمی درباره این واقعه در دسترس می باشد من با وجود تحقیقاتی که انجام دادم با همراهی امیرحسین عالمی و احمد عطایی که دیگر نویسندگان نمایشنامه هستند به داستان پرو بال دادیم تا برای تبدیل شدن به اثری نمایشی جذابیت های بیشتری داشته باشد. امکان دارد که این داستان واقعی نباشد اما چنین اتفاقاتی حقیقت هرروزه زنان سرزمین من است و رخدادهایی اینچنینی زیاد روی می دهد.
این کارگردان تئاتر در انتها ضمن اشاره به اینکه از ۴ سال قبل روی این نمایش متمرکز بوده است و پیش از این ۲ بار دیگر هم قصد اجرای کار را داشته که به دلایلی میسر نشده است، اظهار داشت: این نمایش اثری پست مدرن و در عین حال ابزورد است که شاهد فضاسازی سنتی هم در کار هستیم. نمایش ترکیبی از حرکات فرم بازیگران و دیالوگ است که ابتدا شاهد می باشیم داستان توسط یکی از فرماندهان جنگ که شاهد این اتفاق بوده برای همسرش روایت می شود و در ادامه در رویاهای زن شاهد حضور این دختران هستیم که با حرکات فرم همراه می باشد.
بازیگران نمایش (به ترتیب حروف الفبا) عبارتند از ستاره اسحاقی شیر احمد نیک زاد شیلا هاشمی شهلا اکبری عالم صبور فاطمه غلام حسینی فرشته ظریفی فاطمه ابراهیمی فائزه احمدی قربان علی عظیمی مرضیه موسوی متین کریمی مجتبی حسینی مجید کریمی نرگس بختیاری ناهید رجبی نورالله ظریفی ندا لشکری.


منبع:

1400/01/17
12:42:03
5.0 / 5
749
تگهای خبر: اجرا , بازی , تئاتر , تماشاخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز