گزارش مجله سرگرمی؛

۱۰ فیلم كنجكاوی برانگیز فجر ۳۹

۱۰ فیلم كنجكاوی برانگیز فجر ۳۹

مجله سرگرمی: در بین 62 فیلم راه یافته به جشنواره سی ونهم فیلم فجر، آثار کنجکاوی برانگیز کم نیست؛ از میان آثار فیلمسازان شناخته شده، سراغ 10 فیلم که بیشترین کنجکاوی درباره آنها وجود دارد رفته ایم.خبرگزاری مهر - گروه هنر- زهرا منصوری: دیگر فقط نوع چینی اش نیست که جان می گیرد، حالا نوع انگلیسی هم پیدا کرده است، نوع برزیلی هم دارد! یک مورد جهش یافته اش در آفریقا هم ثبت شده است. اگر بیشتر بگردیم احتمالاً می بینیم که انواع دیگر هم دارد! حالا سبد سلامت بشر در گردآوری اش رنگارنگ است؛ همان ویروسی که جهان را به زانو درآورده اما آنچه که در بین تمام سکون و سکوت یک ساله ای که پیش آورده، مشترک بوده، همین آماری است که از تعداد قربانیان مخابره می شود، همین آماری که برای ما تنها یک عدد است اما آنهایی که عزیز از دست داده اند، می دانند در پشت این اعداد چه می گذرد، آنهایی که مشاغلشان لطمه دیده و به صفر مطلق رسیده اند، درک می کنند معنای واقعی «ضرر» را، آنهایی که شغلشان به تجمع گره خورده بود می دانند قدر و قیمت تک تک این افراد را.
«سینما» هم از همین دسته بود، گرچه سرگرمی محسوب می شد اما عده ای شغلشان را با همین عنوان می شناختند که حالا دستخوش تعلیق و ضرر فراوان شده است.
سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بهمن ماه سال جاری اما مقرر است به شکلی متفاوت برگزار گردد تا شاید امیدی به رگ های این هنر نحیف تزریق شود، تا شاید احیا شود، تا شاید باز هم بتواند مقصدی برای سرگرمی های ما باشد.
هفته گذشته لیست ۶۲ تایی فیلمهای واجد شرایط این رویداد در حالی منتشر گردید که دیگر خبری از هیأت انتخاب به روال سابق و معمول نبود، همه تولیدات سینمایی سال قبل که متقاضی حضور در عرصه رقابت فجر بوده اند، حالا در این لیست قرار دارند. نحوه قطعی برگزاری جشنواره و نمایش آثار هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. هنوز نمی دانیم که آیا شرایط برای تماشای فیلمها مهیا می شود یا نه، نمی دانیم آیا سینماهای مردمی هم به این رویداد اضافه می شوند یا نه. اگر بنشینیم و لیست نماییم احتمالاً تعداد این «نمی دانیم ها» فراتر هم برود اما آنچه واضح است این است که قرار نیست زنجیره برگزاری سالانه جشنواره «فجر» بعد از سی و هشت دوره، منقطع شود. مقرر است ریتم منظم خویش را داشته باشد تا آن «شایدهایی» که در ابتدای این مقدمه برایتان گفتم تحقق پیدا کند.
پیش از این و در گزارشی مشروح به بازخوانی اهم نکات در رابطه با فیلمهای کارگردانان فیلم اولی در بین ۶۲ فیلم راه یافته به جشنواره سی ونهم پرداخته بودیم. در این گزارش اما سراغ ۱۰ فیلم کنجکاوی برانگیزی رفته ایم که دلیل اصلی پرداختن به آنها سابقه کارگردانانشان بوده است، این به این مفهوم نیست که این ۱۰ اثر اگر شرایط اکران فراهم گردد، حتما به لیست ۲۰ تایی فیلمهای نامزده شده در بخش های مختلف راه می یابند.
این تنها نام فیلم هایی است که اگر روی کاغذ خاصیت هایشان را بنویسیم احتمالاً می توانند قابل رصد باشند.
ابلق (نرگس آبیار / ۱۳۹۹)
درباره فیلم؛ ابتدای سال جاری بود که در بین هجوم اخبار کرونایی و اعلام تعداد قربانیان روزانه کرونا، خبر ساخت فیلم سینمایی «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار منتشر گردید. عمده شهرت نرگس آبیار به «شیار ۱۴۳» باز می گردد؛ فیلمی دفاع مقدسی که به لطف پخش چندین و چند باره اش در مناسبت های مختلف از تلویزیون، احتمالاً حالا دیگر تک به تک سکانس هایش را از بر هستید، بخصوص آن سکانس طلایی که مریلا زارعی پس از چندین سال پیکر فرزندش را در آغوش می کشید؛ سکانسی که در بین فضای آن روزهایی که اتفاقاً روزگارمان بهتر از این بود، جانمان را به درد می آورد.
بحث برانگیزترین فیلم نرگس آبیار تا به امروز اما «شبی که ماه کامل شد» بوده است؛ فیلمی که در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی گردید و عنوان یکی از فیلمهای پرفروش سال ۹۸ را هم به خود اختصاص داد.

نرگس آبیار حالا به سراغ «ابلق» رفته است؛ فیلمی که البته صاحبانش دل نداشتند خبری از آن منتشر کنند، ترجیح دادند در سکوت کارشان را پیش ببرند که البته نشد. این فیلم اردیبهشت ماه جلوی دوربین رفت. بخش عمده این فیلم در یک لوکیشن در شمال تهران ضبط شده است. تهیه کننده اش همانند چند فیلم قبلی نرگس آبیار، همسرش محمدحسین قاسمی است و عنوان شده درامی در حوزه خانواده است.
درباره چهره ها؛ پس از درخشش الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در «شبی که ماه کامل شد» و به ارمغان آوردن دو سیمرغ بهترین بازیگر زن و مرد برای این فیلم، به نظر می آید این همکاری به مذاق کارگردانش خوش آمده و آنها را ترغیب به حضوری باردیگر در کنار هم کرده است.
حالا در «ابلق» علاوه بر الناز شاکردوست و هوتن شکیبا، بهرام رادان و گلاره عباسی هم تیم بازیگران این فیلم سینمایی را همراهی می کنند.
قاتل و وحشی (حمید نعمت الله / ‏‬ ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ عنوان پرحاشیه ترین فیلم پیش از رونمایی در جشنواره سی و نهم را می توان به «قاتل و وحشی» اعطا کرد؛ فیلمی که هرچند در لیست ۶۲ تایی آثار واجد شرایط برای حضور در جشنواره فیلم فجر در فیلد تهیه کننده مشترکا نام حمید نعمت الله و محمدصادق رنجکشان قید شده اما هنوز هم که هنوز است در فضای مجازی کش مکش هایی بر سر تهیه کنندگی این فیلم وجود دارد به صورتی که عباس نادران همچنان مدعی تهیه کنندگی «قاتل و وحشی» است و دعوی حقوقی آنرا پیش می کشد.
«قاتل و وحشی» همان فیلمی است که به دبیرخانه جشنواره سی و هشتم هم عرضه شده بود اما در همان سال هیأت انتخاب آنرا از فهرست بررسی کنار گذاشتند.
دبیرخانه جشنواره فیلم فجر هم در خبری اعلام نمود: «خارج شدن فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت الله از بررسی هیأت انتخاب بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره، به علت برخی مشکلات مالکیتی پیرامون این فیلم و برپایه نظر معاونت نظارت و ارزشیابی و خانه سینما بعنوان مراجع ذیصلاح موضوع تهیه کنندگی و مالکیتی فیلم است.»

تاکنون خلاصه داستانی از این فیلم منتشرنشده و همه چیز به همان خبرهای ابتدایی برمی گردد. چند کلیدواژه عمده اطلاعات این فیلم را تشکیل می دهد. این فیلم جنایی، تجربه ای تازه برای حمید نعمت الله است.
درباره چهره ها؛ اگر به سینمای حمید نعمت الله علاقه داشته باشید و آنرا دنبال کنید، اگر به شما بگویند وی در حال ساخت فیلمی است احتمالاً بدون هیچ مکسی حدس می زنید که بازیگر زنش، لیلا حاتمی است، حدس شما هم کاملاً درست از آب درمی آید. لیلا حاتمی در «قاتل و وحشی» هم مثل فیلم قبلی، قبل تر و حتی پیش از قبل تر حمید نعمت الله نقش یک را بر عهده دارد.
اگر فیلم قبلی حمید نعمت الله با عنوان «شعله ور» را دیده باشید امکان دارد دومین حدستان درباره بازیگر مرد «قاتل و وحشی» امین حیایی باشد که اتفاقاً همین هم درست است، این همکاری اما سال قبل دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای او به ارمغان آورد. اما در کنار این دو بازیگر شهرام حقیقت دوست، ستاره اسکندری و… هم به ایفای نقش پرداخته اند.
همایون شجریان هم این روزها مشغول ساخت قطعه ای برای تیتراژ «قاتل و وحشی» است تا چهارمین همکاری خویش را با حمید نعمت الله پس از «آرایش غلیظ»، «رگ خواب» و «شعله ور» رقم بزند.
شیشلیک (محمدحسین مهدویان / ۱۳۹۹)
درباره فیلم؛ این عجیب ترین رکورد یک کارگردان در حضورهای پیاپی و مستمر در ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر است، محمدحسین مهدویان که نخستین حضور در این رویداد را در سال ۹۴ با نخستین فیلمش با نام «ایستاده در غبار» شروع کرد تا به امروز و بدون وقفه در هر سال فیلم تازه ای در جشنواره فجر داشته است و به نظر می آید قصد ندارد حالا حالاها این رکورد را به فرد دیگری واگذار کند.
محمدحسین مهدویان را با فیلمهای سیاسی و بحث برانگیز می شناسید، هم اوست که با دوگانه «ماجرای نیمروز» روایتگر برشی از تاریخ معاصر شد ولی اکنون فرمان فیلمسازی اش را چرخانده و به سمت یک فیلم کمدی رفته است.
حالا دیگر باید بپذیریم که او اصولاً از تیغ منتقدان راست و چپ در امان نیست چه آن زمان که فیلمی تماماً سیاسی می ساخت چه حالا که عده ای تلاش دارند زنجیروار یکی بعد از دیگری قبل از رونمایی، فیلم کمدی اش را مورد نقد قرار دهند. همین چند هفته پیش بود که چند تن از منتقدان و البته رسانه ها، «شیشلیک» را ضعیف ترین اثر محمدحسین مهدویان توصیف کردند که به سنت دیگر فیلمهای کمدی این سال ها از شوخی های جنسی بی بهره نیست. اما حقیقت این است که فیلم تازه مهدویان هنوز رونمایی نشده و باید منتظر ماند و دید این کارگردان جسور از پس این مهم ترین چالش کارنامه فیلمسازی اش برخواهد آمد؟

درباره چهره ها؛ نویسندگی فیلمنامه این اثر را امیرمهدی ژوله انجام داده، ترکیب پیمان قاسم خانی و مهران مدیری همیشه یادآور امیرمهدی ژوله هم بوده است؛ نویسنده ای که این تیم را در قاب تلویزیون همراهی می کرده حالا مستقلاً فیلمنامه «شیشلیک» را نوشته است.
زوج ژاله صامتی و پژمان جمشیدی حالا دیگر جزو محبوب ترین کمدین های سینما و تلویزیون به شمار می روند که اعتبار این ترکیب را از سریال «زیر خاکی» به دست آوردند.
همین زوج حالا «شیشلیک» را همراهی می کنند در کنار رضا عطاران که جزو پول سازترین کمدین های ایرانی شناخته می شود. مه لقا باقری، وحید رهبانی، عباس جمشیدی و جمشید هاشم پور از دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.
چپ، راست (حامد محمدی / ‏‬ ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ این چهارمین فیلم حامد محمدی است که اتفاقاً پدرش منوچهر محمدی در مقام تهیه کننده او را همراهی می کند تا سومین همکاری را با هم رقم بزنند. حامد محمدی در این سال ها نشان داده علاقه مندی اش، سینمای کمدی است و «اکسیدان»، «چهار انگشت» و «فرشته ها با هم می آیند» مولود همین علاقه است که البته فروش های قابل توجهی را هم برای او به ارمغان آورده اند.
«چپ راست» از آن دسته فیلم هایی بود که سازندگانش آنرا برای اکران نوروزی ۹۹ آماده می کردند اما در حالیکه تنها سی درصد از فیلمبرداری این فیلم باقی مانده بود، روند تولیدش به علت همه گیری کرونا متوقف گردید.
منوچهر محمدی تهیه کننده «چپ، راست»، این فیلم را با «مارمولک» مقایسه کرده و گفته است: «چپ راست» کمدی بسیار موفقی است و احساس می کنم حداقل به نسبت «مارمولک» در برقراری ارتباط با مخاطب تنه به آن فیلم پرمخاطب می زند.

درباره چهره ها؛ چهار کارگردان در ساخت این فیلم همکاری داشته اند یعنی علاوه بر حامد محمدی، سروش صحت، رامبد جوان و پیمان قاسم خانی جریان ساخت را هدایت کرده اند، این سه نفر نه در مقام کارگردان بلکه تیم بازیگران را ایجاد کرده اند.
ویشکا آسایش و سارا بهرامی هم از دیگر بازیگران این فیلم کمدی هستند. نکته دیگر این است که منوچهر محمدی و ستاره اسکندری سال جاری علاوه بر «چپ، راست» در فیلم «خورشید آن ماه» همکاری مشترک بعنوان تهیه کننده و کارگردان هم داشته اند.
بدون همه چیز (محسن قرایی / ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ «بدون همه چیز» دومین ساخته محسن قرایی پس از «سد معبر» است که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، کارگردانی که در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به تیم نویسندگان «قصر شیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی پیوست تا جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کند.
قرایی حالا در دومین تجربه کارگردانی و پس از چهار سال «بدون همه چیز» را به سی و نهمین جشنواره فیلم فجر آورده است؛ فیلمی که فرآیند تولیدش از گرمسار شروع شد. «بدون همه چیز» هم از آن دسته فیلم هایی بود که مراحل ساختش از شروع ورود کرونا به ایران شروع شد، این پروژه جزو آثاری بود که در همان روزهای نخست کارگروه مدیریت بحران کرونا خانه سینما خواهان توقف روند تولیدش شد، اتفاقاً سازندگان همین اثر هم بودند که برای اولین بار از تیم پزشکی برای سنجش وضعیت سلامتی عوامل استفاده کردند.

درباره چهره ها؛ «بدون همه چیز» انصراف دو بازیگر اصلی را به خود دید، ابتدا علی مصفا از پروژه جدا شد و سپس شهاب حسینی این پروژه را ترک کرد. جواد نوروز بیگی هرچند در ابتدا در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان نمود که شهاب حسینی با توافق کامل از پروژه جدا شد، در چند سکانس بازی هم کرد اما در ادامه از پروژه انصراف داد اما به فاصله چند ساعت با تغییر مواضعش بیان کرد که شهاب حسینی یک طرفه و بدون دلیل تصمیم به ترک پروژه گرفت همین شد که بازیگر سومی جایگزین شد. هادی حجازی فر آمد تا کار ناتمام علی مصفا و شهاب حسینی را به پایان برساند.
«بدون همه چیز» را می شود جزو فیلمهای پر بازیگر به شمار آورد. هدیه تهرانی که تازه ترین حضورش در سینما به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در «روزهای نارنجی» و در شبکه نمایش خانگی به «همگناه» باز می گردد در این فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته است.
باران کوثری دیگر بازیگر این فیلم هم سال جاری علاوه بر «بدون همه چیز»، «گیجگاه» را هم در ویترین فجر دارد. اما در کنار او پرویز پرستویی، مهتاب نصیرپور، پدرام شریفی، بابک کریمی، فرید سجادی حسینی و… نیز در «بدون همه چیز» نقش آفرینی کرده اند. چهره ویژه این فیلم اما جواد نوروزبیگی است؛ تهیه کننده ای که در این سال ها حضوری فعال در سینما داشته و در این دوره از جشنواره عنوان پرکارترین تهیه کننده را با ثبت چهار اثر به خود مختص کرده است.
او سال جاری «آهنگ دو نفره» به کارگردانی آرزو ارزانش، «آهو» به کارگردانی هوشنگ گلمکانی و «روشن» به کارگردانی روح الله حجازی را نیز به این دوره از جشنواره آورده است که رکوردی تازه برای یک تهیه کننده است.
تی تی (آیدا پناهنده / ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ «تی تی» چهارمین فیلم بلند سینمایی آیدا پناهنده در مقام کارگردان و البته نخستین فیلمش در کسوت تهیه کننده است. «تی تی» پیش از این حضور در جشنواره توکیو را تجربه کرده است. هرچند پیش از این یکی از قوانین جشنواره فیلم فجر این بود که آثار سینمایی باید اولین نمایش خویش را در این رویداد تجربه کنند اما به نظر می آید حالا به این قانون چندان توجه نشده است. «تی تی» درامی تخیلی است. بر مبنای آنچه از این فیلم به دست آمده تی تی نام یک مستخدم بیمارستان است که برای نجات جان همسرش زمانی که به کما رفته است، تلاش می کند.

درباره چهره ها؛ این دومین فیلم حاضر در جشنواره فیلم فجر است که ترکیب هوتن شکیبا و الناز شاکردوست را در دل خود دارد.
پارسا پیروزفر هم که پس از هفت سال دوری از سینما، با فیلم سینمایی «بی حسی موضعی»، بازگشتی باردیگر را به سینما تجربه کرده بود حالا با «تی تی» قدم در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر گذاشته است.
ستاره بازی (هاتف علیمردانی / ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ این نهمین فیلم هاتف علیمردانی و پنجمین حضور وی در جشنواره فیلم فجر است. هرچند آثار هاتف علیمردانی در دوره های مختلف جشنواره جوایزی را برای او به همراه داشته اند اما سینمای وی در طول این سال ها چندان مطلوب منتقدان نبوده است.
او سال ۹۶ هم «کلمبوس» را ساخت که در اکران آذر ۹۷ فروش متوسط دو میلیاردی را برایش به همراه داشت؛ فیلمی کمدی که اتفاقاً تنها کارکردی که نداشت همان وجه خنداندن مخاطب بود.
دو سال پس از «کلمبوس»، هاتف علیمردانی به سراغ «ستاره بازی» رفت؛ فیلمی که سال قبل نسخه ای از آن به دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ارسال شد که به نظر می آید در آن دوره توسط هیأت انتخاب به کنار گذاشته شد؛ این همان نکته ای است که در آیین نامه جشنواره فیلم فجر به آن اشاره شده و دبیران ادوار مختلف این رویداد سینمایی صریحاً عنوان کرده اند فیلمی که یک مرتبه توسط هیأت بازبین بررسی و رد شده باشد، دیگر در دوره های آینده از حیز انتفاع ساقط می شود حالا اما همین قاعده با قرار گرفتن «ستاره بازی» در لیست فیلمهای واجد شرایط جشنواره سی و نهم، نقض شده است.
در همان روزهای شروع فیلمبرداری این اثر شنیده می شد، مقرر است بخش هایی از این فیلم در آمریکا ضبط شود؛ نکته ای که با عنایت به نوسانات ارزی و البته اعمال تحریم های رفت و آمد به آمریکا، مسأله ای غیر منتظره بود.

درباره چهره ها؛ فرهاد اصلانی که در این سال ها همکاری خوبی با هاتف علیمردانی داشته این دفعه هم حضور در فیلم تازه او را پذیرفته تا چهارمین همکاری اش با این کارگردان شکل بگیرد، حالا پس از «به خاطر پونه»، «کوچه بی نام» و «کلمبوس»، «ستاره بازی» نیز به این لیست اضافه شده، شبنم مقدمی هم که در سالهای اخیر به یکی از چهره های مطرح فیلم و سریال های کمدی تبدیل گشته، پس از «کلمبوس» یک مرتبه دیگر با هاتف علیمردانی همراه شده است.
فهرست بازیگران این فیلم، اسامی خارجی کم ندارد که احتمالاً نقش های فرعی را بر عهده دارند اما در این فهرست پشت هم ردیف شده اند تا در صورت نمایش در جشنواره فیلم فجر ببینیم تازه ترین فیلم هاتف علیمردانی چه موضوعی را روایت می کند.
نکته ویژه اما حضور علی سرتیپی است، اگر پیگیر اخبار سینمایی باشید، حتما او را می شناسید. آوردن نام وی در این گزارش صرفا به علت تهیه کنندگی این اثر نیست چه اینکه در طول این سال ها فیلمهای زیادی را تهیه کرده است که اتفاقاً موفقیت های مالی را به همراه داشته اند، علی سرتیپی نه تنها از منتفذترین چهره های جریان اکران که یکی از مهره های اصلی هدایت کننده سینمای ایران هم هست. از این جهت اگر از این شرایط کرونایی گذر نماییم و به روال عادی اکران ها برسیم پربیراه نیست که بگوییم «ستاره بازی» می تواند اقبال خوبی در جذب مخاطب داشته باشد.
کارو (‏‬احمد مرادپور / ‏‬ ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ حتی فیلم بازهای دهه شصتی هم تصویر چندان واضحی از کارنامه احمد مرادپور در ذهن ندارند؛ اما اگر سری به آرشیو فیلمهای دفاع مقدسی زده باشید حتما «سجاده آتش» و «رنجر» را دیده اید، دو فیلم موفق آن روزگاران که هنوز هم که هنوز است حلاوتشان را از دست نداده اند و تازه اند.
«کارو» بازگشت احمد مرادپور بیست سال پس از ساخت آخرین فیلمش با نام «رنجر» به سینماست، همین خاصیت هم کافیست تا کنجکاو تماشای فیلم تازه اش باشیم. احمد مرادپور این دفعه هم علاقه مندی اش را پیگیری کرده است؛ سینمای دفاع مقدس. این اتفاق هم به همت سازمان اوج رخ داده که در این سال ها بعنوان یکی از کمپانی های مهم فیلمسازی در ایران اعلام موجودیت کرده است.
هرچند این فیلم در مهرماه سال ۹۸ کلید خورد ولی به علت شرایط سخت تصویربرداری در کوهستان های استان اردبیل و آب و هوای نامناسب، به جشنواره سال قبل نرسید.
«کارو» روایتگر داستان نوجوانی کشتی گیر است که عازم یک مسابقه می شود اما به بهانه همین مسابقه به جبهه می رود.

درباره چهره ها؛ چهره اصلی این فیلم مریلا زارعی است؛ بازیگری که در این سال ها به دفعات سینمای دفاع مقدس را آزموده است، هم اوست که در جشنواره سی و دوم برای بازی در نقش یک مادر شهید در «شیار ۱۴۳» برنده بهترین بازیگر زن شد، این اما تنها جایزه او نیست اگر بخواهیم جوایز او را لیست نماییم، احتمالاً زمان کم بیاوریم. مریلا زارعی در این فیلم هم نقش یک مادر شهید را ایفا می کند.
فیلمنامه «کارو» را فهیمه سلیمانی نوشته است که پیش از این رمان های «بغض تنهایی»، «قصر یخی»، «برایم بمان»، «چشم های بارانی» و.. را نوشته بود. هرچند او حضوری جدی در کارگاه های فیلمنامه نویسی بعنوان یکی از اساتید را دارد و بعنوان داور هم در جوایز ادبی فعالیت داشته است اما «کارو» جدی ترین فیلم وی در عرصه نویسندگی فیلمنامه است.
روشن (‏‬روح الله حجازی / ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ خیلی تمایلی به گفتگو ندارد، کمتر خویش را در معرض رسانه ها قرار می دهد و بیشتر دوست دارد خودش را با فیلمش ارائه کند، روح الله حجازی را می گویم که او را بیشتر با «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» می شناسید. «اتاق تاریک» ساخته پیشین او که در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رونمایی گردید، هرچند مسأله ای جدی و چالش برانگیز در حوزه حریم خصوصی کودکان و نحوه مواجه والدینشان را به تصویر می کشید اما کمتر مورد توجه قرار گرفت. اگر کودکی در خانواده خود داشته باشید و «اتاق تاریک» را ببینید محال است واهمه ای به دلتان راه پیدا نکند و به شما تلنگری نزند.
حالا اما روح الله حجازی یک سالی است که «روشن» را در دست دارد. او از آغاز بهمن ماه سال ۹۸ مشغول ساخت این فیلم شد، «روشن» هم اتفاقاً جزو فیلم هایی بود که در مرحله پس تولید درگیر مسائل کرونایی شد.
«روشن» سومین فیلمی است که روح الله حجازی ترجیح داده خود تهیه کنندگی اش را بر عهده بگیرد. هرچند در خبرهای ابتدایی عنوان می شد جواد نوروزبیگی مشاور این پروژه است ولی اکنون با انتشار لیست فیلمهای واجد شرایط مشخص شده است که حجازی و نوروزبیگی به صورت مشترک تهیه کنندگی فیلم را عهده دار هستند.

درباره چهره ها؛ اصلی ترین چهره «روشن» رضا عطاران است. وی در این فیلم نقش روشن را ایفا می کند که عشق بازیگری دارد و نمی تواند خانه ثبت نامی اش را بگیرد و در آستانه فروپاشی همه چیز، تصمیم می گیرد نقشش را بازی کند.
این دومین فیلم رضا عطاران در ویترین فجر است. هرچند رضا عطاران ید طولایی در نقش آفرینی فیلمهای کمدی دارد اما در این سال ها کم نبوده فیلم هایی که حضور جدی او را در دل خود داشته اند از طرفی با عنایت به سابقه روح الله حجازی در ساخت فیلمهای اجتماعی، بعید به نظر می آید «روشن» یک فیلم کمدی باشد.
سیامک انصاری که حضورش در یکی از تیزرهای تبلیغاتی صدا و سیما و پخش پرتکرار آن چند وقتی است سوژه فعالان فضای مجازی شده است، در این فیلم حضور دارد. سارا بهرامی هم دیگر چهره ای است که این دو بازیگر را همراهی می کند.
روح الله حجازی به روال دو فیلم قبلی خود یعنی «اتاق تاریک» و «مرگ ماهی»، نویسندگی فیلمنامه «روشن» را هم خود بر عهده داشته است.
رمانتیسم عماد و طوبی (کاوه صباغ زاده / ‏‬ ۱۳۹۸)
درباره فیلم؛ کارگردانش فرزند مهدی صباغ زاده کارگردان باسابقه سینماست؛ کاوه صباغ زاده اما راهی متفاوت از پدرش در پیش گرفته و نشان داده سینمایش با روال مرسوم و معمول این سال ها متفاوت است. او با «ایتالیا ایتالیا» در سال ۹۵ نخستین ورود حرفه ای به سینما را تجربه نمود همین فیلم که مضمونی کمدی و فانتزی داشت در همان سال سیمرغ بهترین بازیگر زن را برای سارا بهرامی به ارمغان آورد.
کاوه صباغ زاده در دومین گام به سراغ «رمانتیسم عماد و طوبی» رفته؛ فیلمی که بی ارتباط به ساخته نخست کارگردانش نیست و باز هم همان فضای کمدی و فانتزی را دارد. در این روزهایی که اقتباس از آثار نویسندگان چندان بازار گرمی در سینمای ایران ندارد، کاوه صباغ زاده اما باز هم همانند فیلم پیشین خود باز هم به سراغ یک اقتباس رفته است؛ اقتباس از کتاب آلن دوباتن.
تیزر این فیلم از کنجکاوی برانگیزترین تیزرهایی است که تا حالا از فیلمهای جشنواره فیلم فجر رونمایی شده است؛ تیزری که همان حالت شوخ و شنگ «ایتالیا ایتالیا» را دارد با یک روایت عاشقانه.

درباره چهره ها؛ آنچه در این سال ها به تواتر از جانب سینماگران دیده شده استفاده از یک ترکیب واحد بازیگران، پس از یک موفقیت بوده است، هرچند زوج حامد کمیلی و سارا بهرامی پس از «ایتالیا ایتالیا» کارگردانان را برانگیخت تا از این زوج سینمایی نوظهور استفاده کنند کاوه صباغ زاده اما این دفعه به سراغ ترکیبی تازه رفته است. وی در جدید ترین فیلمش از حسام محمودی، الناز حبیبی، علی انصاریان و… بهره برده است.
آرش قاسمی هم که سال قبل سیمرغ بهترین صداگذاری را برای «شنای پروانه» دریافت کرد، کار صداگذاری این اثر را انجام داده است.


منبع:

1399/10/29
10:58:32
0.0 / 5
734
تگهای خبر: اجرا , بازار , بازی , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز