سردرگمی مدیریتی و تئاتر كرونایی؛

خواسته جوانان تئاتر از وزیر ارشاد

خواسته جوانان تئاتر از وزیر ارشاد

بیشتر از ۱۲۰ فعال جوان حوزه تئاتر طی نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیركل هنرهای نمایشی خواهان رسیدگی به شرایط فعلی تئاتر و فعالیتهای تئاتری شدند.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، تئاتر طی دهه های گذشته همیشه با شرایط سخت دست و پنجه نرم کرده و معضل بودجه همواره گریبان تئاتر و فعالان آنرا گرفته است اما این روزها شرایط سخت و تیره تر شده است؛ کرونا نفس تئاتر را به شماره انداخته و گویا می خواهد در آماری که عرضه می دهد نام تئاتر را هم بعنوان یکی از قربانیان خود در فهرست قرار دهد.
با به شماره افتادن نفس تئاتر، معیشت و زندگی خیلی از فعالان تئاتر از پیشکسوت گرفته تا جوان به خطر افتاده و هر روز این خطر پررنگ تر می شود.
در حالی که فعالیت ها و مشاغل دیگر پابرجا هستند و حتی مشاغل پرخطر به کار خود ادامه می دهند این تئاتر است که تعطیل شده و گویا کاری از دست مدیران و تصمیم گیرندگان فرهنگی و هنری برای پیشگیری از این تعطیلی و توقف بر نمی آید.
در شرایطی که تئاتر ناامیدتر از گذشته شده و یأس و ناامیدی بر چهره فعالان تئاتری نقش بسته، بیشتر از ۱۲۰ فعال جوان تئاتر نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل هنرهای نمایشی نوشته اند تا شاید از این طریق بتوانند شاهد اقدامی عاجل و تأثیرگذار از جانب آنها باشند.
در این نامه چنین آمده است:
«خطاب به مسئولین تئاتر یا وزیر فرهنگ و ارشاد و مدیرکل هنرهای نمایشی؛
در این بیغوله تاریک اجتماعی و اقتصادی، در این روزهای سخت گذر و بی تکرار، که بودنمان را آمارِ مرگ تراز می کند؛ بی حرفِ اضافی آنچه بیشابیش جلوه می کند رخوت و گریز و کمبود است. بی حضوری و انزوا ما را به سیاه چاله کور «تعلیق» وامی گذارد و محافظه کاری و انفعال، صورت نمادین خشونت را پنهان می کند.
تئاتر، هنر جمعی رو به افولی که توانش در حضور است حالا به دنبال تنهایی ها و تاریکی ها کم جان و بی فروغ شده؛ و آنچه بیشتر از پیش در این هشت ماه اخیر رُخ عیان کرده بی کفایتی مدیران تئاتر است؛ مدیرانی که نه در گرفتن حق و حقوق تئاتری ها قدمی برداشته اند و نه در پشتیبانی از احوال نامراد این روزهای این قشر.
حال که احوال مان در گرو آمار و ارقام است و کنترل ویروس از دست گریخته، مدیریت قاطع و کنش مند می تواند از تعطیلی دائم تئاتر با وجود بازگشایی موقت، جلوگیری کند. آنچه در بندهای پیش رو می آید شاید همه مطالبات گروه های متضرر را بیان نکند اما آغازی ست بر گفتگو و مشورت بین گروه ها و مسئولین.
امضای این نامه غیررسمی، توسط گروه های نمایشی فعال و مستقل، تایید شخص یا گروه خاصی نیست و تنها به نفع هنر تئاتر خواهد بود.
۱. خواستار بازگشایی مجدد اجراهای تئاتر هستیم تا در این میان گروه هایی که در خلال چند ماه تعطیلی نمایشی را آماده کرده اند و یا در حال اجرا بوده اند به اجرای خود ادامه دهند.
۲. در صورت بازگشایی مجدد، از سوی منابع معتبر و موثق به مخاطبان تئاتر این اطمینان داده شود که در فضای تماشاخانه با وجود ماسک و ضد عفونی کردن سالن و فاصله گذاری و ظرفیت ۵۰ درصدی بلیت فروشی این ویروس منتقل نخواهد شد. این مهم با اطلاع رسانی در رسانه ها و خبرگزاری ها تایید گردد.
۳. حمایت بی قید و شرط از تماشاخانه ها و مجموعه های تئاتری برای پیشگیری از ورشکستگی و تعطیلی دائم این مجموعه ها، با پرداخت وام و حمایت های غیرمالی.
۴. تضمین عدم تعطیلی مجدد اجراها از سوی ستاد ملی کرونا با این شرط که تمام گروه های اجرایی و تماشاخانه ها موظف به رعایت سفت و سخت پروتکل ها خواهند بود. در صورت تعطیلی و بازگشایی چندباره و مقطع، با ریزش مخاطب و دل زدگی گروه ها علاقه ای به اجرا رفتن نخواهیم داشت.
۵. اجرای تئاتر در یک هفته یا ۲ هفته شکل نمی گیرد و هزینه های تولید تنها معطوف به دوره ی اجرا نیست. تمرین تئاتر از ۳ ماه تا ۱ سال متغیر است و در طول تمرین اجاره ی پلاتو و خورد و خوراک و رفت و آمد هم دخیل است.
۶. اعطای وام و حمایت مالی بدون فرایند های اداری زجرآور از سوی نهادهای دولتی تئاتر برای اجراهایی که در دوره ی کرونا به روی صحنه رفته اند یا متوقف شده اند.
۷. برگزاری جلسه ای با حضور گروه های متضرر توسط مدیران و مسؤلان تئاتر و مشورت با گروه ها برای ادامه ی روند اجرا.
۸. تبلیغات مجانی مجازی و محیطی و رسانه ای برای اجراهای روی صحنه. نمایش هایی که در این دوره اجرا می روند اعتقاد دارند که چراغ تئاتر حتی بدون بازگشت مالی باید روشن نگاه داشته شود تا مخاطب باردیگر اعتماد از دست رفته اش جلب شود.
۹. اختصاص تخفیف دولتی در چارچوب اعطای بلیت مجانی به تماشاگران تئاتر و پرداخت هزینه ی بلیت از سوی نهادها به گروه های اجرایی. در این دوره بسیاری به خاطر درآمد کم و عدم درآمد باثبات تئاتر را گزینه ی نهایی قرار می دهند.
۱۰. در صورت عملی شدن و اجرایی کردن این بندها، گروه ها در امنیت مالی و جانی نسبی به اجرای خود خواهند پرداخت و بی اعتنایی و عدم رسیدگی و عدم پشتیبانی از طرف دستگاه های مرتبط، این پیام را منتقل خواهد نمود که بازگشایی مجدد موقتی ست و گروه ها هم علاقه ای به اجرا نخواهند داشت.»


منبع:

1399/07/28
15:52:41
5.0 / 5
1682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز