سینما هنوز زنده است؛

وقتی خورشید درخشید

وقتی خورشید درخشید

سینما، سینمایی كه از گزند كرونا در امان نمانده و مدت هاست راكد و خاموش بوده، باردیگر حس غرور و سربلندی را به قلبمان آورده است؛ سینمای ایران هنوز زنده است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، محدثه واعظی پور روزنامه نگار و منتقد سینمایی در واکنش به حضور موفق نمایندگان سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم «ونیز» و مشخصاً دریافت جایزه بهترین بازیگر جوان این رویداد توسط روح الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» در چارچوب یادداشتی به طرح چند نکته پرداخته است. در متن این یادداشت با عنوان «سلام سینما!» آمده است؛ در این روزهای تلخ و پر از اخبار منفی، موفقیت سینمای ایران بخصوص درخشش بازیگر نوجوان فیلم مجید مجیدی در جشنواره «ونیز» تجسم وجه رویاگون و دوست داشتنی سینما است.
کرونا بیشتر از پنج ماه است طعم زندگی را از ما گرفته، کسب و کارهایی را تعطیل کرده، بسیاری را به کام مرگ کشانده و همه آنچه بعنوان روابط انسانی ذخیره روح و جانمان بوده به یغما برده است. روزهایمان به قبل و پس از شیوع ویروس کرونا تقسیم شده است. دیدارهایمان، رفت و آمدهای خانوادگی و حتی معاشرت با دوستان در محل کار از جنسی دیگر است. به سینما نمی رویم، پایمان را در سالن تئاتر نمی گذاریم، جشنواره ها و رویدادهای هنری را آنلاین برگزار می نماییم و منتظریم تا این کابوس را پشت سر بگذاریم و به زندگی عادی بازگردیم. عزیزانمان را به آغوش بکشیم، با آرامش در خیابان قدم بزنیم و فراموش نماییم که ماه ها درگیر ویروسی بودیم که سلامت و امنیت روانی جامعه را تهدید می کرد.
سینما، سینمایی که از گزند کرونا در امان نمانده و مدتهاست راکد و خاموش بوده، باردیگر حس غرور و سربلندی را به قلبمان آورده. آن هم زمانی که به سالن های خالی و اخبار ناامیدکننده از تولید و اکران عادت کرده ایم. سینما هنوز زنده است جشنواره فیلم «ونیز» یکی از مهمترین رویدادهای بین المللی سینمای جهان با وجود کرونا انجام شد و خوشبختانه سینمای ایران موفقیت هایی در این جشنواره به دست آورد. در روزهایی که جهان پر از خشونت، بی عدالتی و اخبار منفی است، شنیدن خبر استقبال از سینمای ایران در جشنواره «ونیز» اندکی حالمان را بهتر می کند. شهرام مکری نماینده جریان هنری و مستقل و احمد بهرامی در بخش «افق ها» دیده شدند، و بازیگر نوجوان فیلم مجیدی جایزه مارچلو ماستریانی را دریافت کرد که مهمترین دستاورد سینمای ایران از این جشنواره بود. دست ایران از جوایز اصلی خالی ماند، اما همین اخبار خوش از سینما، یادمان آورد که زندگی هنوز زیبایی هایی دارد و سینما همچنان محل تجلی و متبلور شدن آن زیبای هاست. در بخش اصلی فیلم مجیدی جایزه نبرد، اما واکنش ها به «خورشید» خوب بود و نام سینمای ایران باردیگر سر زبان افتاد.
مجید مجیدی چهره بین المللی سینمای ایران در «خورشید» قصه نوجوانانی از طبقه پایین جامعه را روایت کرده و از نوجوانانی برای بازی در نقش های اصلی فیلمش بهره برده که دستفروش بوده و در همان اتمسفر زندگی کرده اند. مجیدی، رمز و راز کار با بازیگران خردسال و نوجوان را به بهترین شکل می داند و دور از انتظار نبود که نوجوانان مستعد و شیرین فیلم «خورشید» تحسین شوند.
همان طور که در «پدر»، «رنگ خدا»، «بچه های آسمان» و «باران» بازیگران کم سن و سال دیده شدند. روح الله زمانی پسر بااستعدادی که اعتماد به نفس و گرمای حضورش در جشنواره فیلم فجر برای دوستداران سینما جذاب بود، در ونیز هم مورد توجه قرار گرفت. بد اقبال بود که کرونا مانع از سفر او به جشنواره شد، اساسا آنجا می توانست سوژه ای جذاب برای رسانه ها باشد. روح الله دیگر آن دستفروش ساده نیست، او ستاره ای است که جایزه ای بین المللی در کارنامه هنری اش دارد. دلم نمی خواهد در این لحظات شیرین از مسیر سختی بگویم که او برای رسیدن به موفقیت یا حتی بازگشت به زندگی عادی پیش رو دارد. به اندازه کافی طعم دهانمان این روزها تلخ است. می خواهم از شکوه و زیبایی سینما بگویم، از اینکه رویاها هنوز زنده هستند و سینما می تواند تجسم این شیرینی و حلاوت باشد.
سینما، سینمایی که از گزند کرونا در امان نمانده و مدت هاست راکد و خاموش بوده، باردیگر حس غرور و سربلندی را به قلبمان آورده. آن هم زمانی که به سالن های خالی و اخبار ناامیدکننده از تولید و اکران عادت کرده ایم. سینما هنوز زنده است، چون که مجید مجیدی می تواند بعد از چند تجربه ناامیدکننده و دور از انتظار باردیگر با «خورشید» به روزهای خوب گذشته بازگردد. قصه بگوید، قهرمان خلق کند و روی فقر و نکبت خط بطلان بکشد. به ما یادآوری کند روزی بالاخره خورشید خواهد درخشید.
سینما، سینمای دوست داشتنی می تواند رویاها را محقق کند و هیچ چیز به اندازه رویا برای ادامه زندگی و پیمودن این مسیر سخت، حیاتی نیست. سینما قهرمان خلق می کند، قهرمانی از جنس ما. شبیه ما. علی (روح الله زمانی) از دل دسیسه و تاریکی به نور می رسد، به رهایی. و ما امیدواریم که بر مشکلات و تیرگی ها غلبه نماییم.
سینما امید را در دلمان زنده می کند. سینمای ایران هنوز زنده است. حتی اگر سایه تاریک کرونا مانع از درخشش واقعی آن باشد، همین سینما بالاخره می تواند روزنه هایی از امید، تلاش و زندگی را به ما نشان بدهد.


منبع:

1399/06/23
13:26:27
5.0 / 5
1495
تگهای خبر: بازی , تئاتر , تولید , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز