هفت روز سیما در مهر؛

ماموریت ویژه مهران مدیری در نسیم

ماموریت ویژه مهران مدیری در نسیم

مجله سرگرمی: همزمان با به روزرسانی پاییزی تركیب برنامه های شبكه های مختلف سیما، زمزمه بازگشت برندهایی مانند خندوانه و دورهمی نشان از تلاش شبكه نسیم برای صعود مجدد در جدول شبكه های پرمخاطب دارد.خبرگزاری مهر- گروه هنر: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است كه مقرر است هر پنجشنبه به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هر هفته بپردازد.
در این بسته خبری هفتگی در نظر داریم در كنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی كه به رغم غیررسمی بودن می توانند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه شانزدهم آبان ماه می توانید با شانزدهمین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور مهمترین رویدادها و خبرهای تلویزیون و شبكه نمایش خانگی در هفته ای كه گذشت، با خبرگزاری مهر همراه شوید.
چهره هفته؛ سروش صحت
قبول اجرای برنامه «كتاب باز» در نگاه اول می توانست برایش یك ریسك باشد، اما سروش صحت آنقدر با دنیای كتاب و به خصوص ادبیات عجین بود كه به واسطه علاقمندی شخصی، تن به این ریسك بدهد و ردای اجرا بر تن كند. انتخابی كه نه تنها در كارنامه صحت، كه در ویترین شبكه «نسیم» توانست به یك تجربه موفق تبدیل گردد.
این توفیق از دید مدیریت شبكه «نسیم» هم پنهان نماند و بنا بر این بود كه در هفته ای كه گذشت، خبر رسید محمد احسانی مدیر شبكه نسیم در جلسه شورای مدیران این شبكه از تلاش های سروش صحت، مجری برنامه «كتاب باز» كه طبق اعلام ستاد پاسداشت زبان و ادب فارسی معاونت سیما در بازه زمانی تابستان جزو مجریان منتخب این حوزه عرضه شد، با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آورد.

مجری سری دوم «كتاب باز» اما همزمان با توفیق در یك برنامه تخصصی، مشغله عمده خود برای ارتباط با مخاطب عام تلویزیون را هم فراموش نكرد و پیگیر كارگردانی سری سوم یكی از موفق ترین سریال های كارنامه كارگردانی خود و ویترین تلویزیون در دهه ۹۰ بود. «فوق لیسانسه ها» در واقع فصل سوم از سریال «لیسانسه ها» است كه دو فصل قبلی آن با همین نام مخاطبان بسیاری را با خود همراه كرده بود.
سروش صحت در مقام كارگردان، «فوق لیسانسه ها» را در نوبت پخش دارد و درست در مقطعی كه بعد از اتمام ایام عزاداری محرم و صفر، تلویزیون می خواهد با برنامه های مفرح و شاد، كنداكتور خودرا به روز رسانی كند، مقرر است حكم برگ برنده را برای شبكه سه ایفا كند.
از روز جمعه ۱۷ آبان ماه و در باكس اصلی پخش سریال های شبكه سه می توانید شاهد پخش «فوق لیسانسه ها» باشید و با ادامه ماجراهای مسعود (امیرحسین رستمی)، حبیب (هوتن شكیبا) و مازیار (امیر كاظمی) همراه شوید. سریال فوق لیسانسه ها به تهیه كنندگی رضا جودی و كارگردانی سروش صحت در ۳۰ قسمت هرشب ساعت ۲۰: ۴۵ از شبكه سوم پخش خواهد شد.
سروش صحت همزمان با پخش سریال تازه اش، در انتظار فرصت اكران برای نخستین تجربه كارگردانی خود در سینما هم هست؛ «جهان با من برقص» یكی از فیلم های تحسین شده جشنواره جهانی فیلم فجر امسال بود كه بی شك تماشای آن نیز تجربه ای متفاوت برای مخاطبان این سال های سینمای ایران خواهد بود.
حاشیه هفته؛ آشتی مدیری و سیما؟
پیش تر در همین بخش گزارش هفتگی به چشم امید مدیران شبكه های مختلف سیما به بازگشت چهره ها و برندهایی كه قبل تر توفیق شان در جذب مخاطب تضمین شده بود، به آنتن نوشته بودیم. برندهایی كه طبیعتا جزو «داشته ها» محسوب می شوند و اتكا به آنها فی نفسه نمی تواند محل ایراد و انتقاد باشد اما وقتی چرخه تولید و عرضه برندهای تازه تر مختل می شود، این حجم از امیدواری به برندهای جواب پس داده، صورت نگران كننده پیدا می كند.
این هفته زمزمه بازگشت یكی از موفق ترین برندهای سیما در جذب مخاطب، جدی تر از قبل در محافل رسانه ای مطرح شد؛ ابتدا برخی كانال های مجازی خبر از مذاكره مجدد مدیران شبكه «نسیم» با مهران مدیری برای از سر گیری تولید «دورهمی» دادند و پس از آن بود كه یكی از مسئولان روابط عمومی سیما، به سنت سال های اخیر بجای تأیید و یا تكذیب رسمی اصل خبر ترجیح داد در صفحه شخصی خود در فضای مجازی تلویحاً به نام «دورهمی» اشاره نمود تا قطعه ای دیگر از پازل گمانه زنی در این مورد را تكمیل كند؛ البته بازهم به صورت غیررسمی!

ماجرای مذاكره با مهران مدیری برای از سرگیری تولید «دورهمی» از آنجا به صورت ویژه موردتوجه رسانه ها قرار گرفت كه این برنامه طی سال قبل یكی از موفق ترین برنامه های سیما بوده و پس از بروز برخی حواشی و عدم توافق میان مدیران سیما و تیم تولید، خبر رسید مدیری و تهیه كننده اش مصطفی احمدی قصد دارند با همین حال و هوا برنامه «شب نشینی» را برای عرضه در شبكه نمایش خانگی بجای آنتن صداوسیما به سرانجام برسانند.
نكته مهم در تبلیغات و پیش خبرهای «شب نشینی» هم تمركز بر عبور از محدودیت ها و خطوط قرمز سازمان صداوسیما بود، چه اینكه در یكی از اولین تصاویر انتشار یافته از مهران مدیری در لوكیشن «شب نشینی» برای معرفی این برنامه، سیگاری در دست او دیده می شد كه طبیعتاً با شمایل استاندارد یك مجری در قاب تلویزیون هم خوانی نداشت. بعدها وقتی خبر رسید نخستین قسمت «شب نشینی» با حضور پیمان قاسم خانی (از مهمترین چهره های ممنوع التصویر سال های اخیر سیما) ضبط شده، گمانه زنی ها تبدیل به یقیین شد كه مدیری می خواهد چارچوب های ممیزی در صداوسیما را به چالش بكشد.
در چنین شرایطی بود كه خبر غیررسمی شكایت سازمان صداوسیما از تیم تولید «شب نشینی» به سبب شباهت این برنامه به برند «دورهمی» در تلویزیون منتشر گردید و به رغم صدور پروانه ساخت از طرف وزارت ارشاد برای «شب نشینی»، همه چیز درباره عرضه این برنامه در شبكه نمایش خانگی در هاله ابهام فرورفت.
هفته گذشته اما خبر غیرمنتظره مذاكره مجدد تلویزیون با مهران مدیری برای بازگشت به «دورهمی» انتشار یافت، مذاكره ای كه هم می تواند ریشه در شكایت سازمان و مسدود شدن مسیر تولید «شب نشینی» داشته باشد و هم برآمده از یك پیشنهاد مالی ویژه به تیم تولید این برنامه باشد.
بازگشت پاییزی مهران مدیری آن هم در قاب «دورهمی» هنوز به صورت رسمی از طرف صداوسیما تأیید نشده است اما شواهد نشان میدهد توافق اولیه حاصل شده و بزودی مأمورت ویژه مهران مدیری برای احیای جایگاه شبكه «نسیم» در جدول پرمخاطب ترین شبكه های تلویزیون، كه چند ماهی با چالش روبه رو شده بود، آغاز خواهد شد. اتفاقی كه بنظر می رسد با بازگشت رامبد جوان و «خندوانه» به آنتن، سیر صعودی اش تشدید هم خواهد شد. فعلا چشم امید «نسیم» به همین برندهای جواب پس داده است.
اتفاق ویژه هفته؛ بوم گردی روی آنتن
«به رنگ خاك»، «گیله وا» و «حكایت های كمال» سه سریالی هستند كه پخش آنها از سه شبكه اصلی سیما در هفته ای كه گذشت، فارغ از كیفیت هر یك از این مجموعه ها، حال و هوایی «بومی» به آنتن رسانه ملی بخشید.
سریال «به رنگ خاك» به كارگردانی حسن لفافیان و محسن یوسفی با نام قبلی «دردانه های خلیج فارس» سریال تازه شبكه یك است كه تمركز داستان آن بر جزیره قشم و بافت زندگی در این جزیره جنوبی كشور است. «حكایت های كمال» به كارگردانی قدرت الله صلح میرزایی هم سریال كمدی شبكه دو سیما است كه ماجراهای آن در یك خانواده ایرانی و سنتی می گذرد، البته نه در دوران معاصر و همین نكته رنگ و لعابی از ایران قدیم به سریال بخشیده است.

سهم شبكه سه هم سریال «گیله وا» بود كه داستان آن در جنگل های شمال كشور و ساحل دریای خزر روایت می شد. سریالی ۷ قسمتی كه شب گذشته قسمت پایانی آن پخش گردید و در پس داستان عاشقانه خود نیم نگاهی به تحولات تاریخی شمال كشور در دوران مقاومت میرزا كوچك خان دربرابر مستعمران خارجی داشت.
حتماً كه به لحاظ كیفی و از نظر استاندارد سریال سازی، نمی توان این سه مجموعه را در یك سطح دانست و اتفاقاً هیچ كدام هم نتوانستند به اتفاقی ویژه بر روی آنتن تبدیل شوند، اما از نظر تنوع لوكیشن و حال و هوای بومی، همزمانی پخش این سه سریال از اتفاقات ویژه سیما در هفته گذشته بود. اتفاقی كه در تراكم سریال های تلخ و متمركز بر كوچه ها و خیابان های پایتخت می توان آنرا به فال نیك گرفت و امید به استمرار و تكرار آن داشت.
سینما در سیما؛ بیانیه های متقابل هفت و سازمان سینمایی
ماجراهای دامنه دار اكران و توقیف مجدد فیلم سینمایی «خانه پدری» ساخته كیانوش عیاری در هفته ای كه گذشت، سبب تقابل رسمی سازمان سینمایی با یكی از شاخص ترین برنامه های سینمایی سیما شد.
برنامه تلویزیونی «هفت» كه یكی از راكدترین و بی كیفیت ترین دوران تولید و پخش خودرا به نسبت سه فصل قبلی با اجرای فریدون جیرانی، محمود گبرلو و بهروز افخمی، پشت سر می گذارد و علاقمندان سینما هم كمتر پیگیر متن و حاشیه آن هستند، در دو برنامه اخیر خود با تمركز بر حواشی توقیف «خانه پدری»، سازمان سینمایی را به چالش دعوت كرد و اینگونه توانست برروی موج واكنش های انتقادی به این فیلم سینمایی، به جریان خبرهای روز سینما راه پیدا كند.
ماجرا هم از آنجا شروع شد كه یكی از روزنامه نگاران حاضر در میز رسانه این برنامه، خبر از دخالت مستقیم حسین انتظامی برای اكران این فیلم خارج از پروسه تعریف شده در چارچوب شورای صدور پروانه نمایش داد. خبری كه خیلی زود ابهامات درباره نقش رئیس سازمان سینمایی در حواشی در رابطه با رفع توقیف «خانه پدری» را وارد فاز تازه ای كرد. بعد از آن رسانه های دیگر نیز به این ابهام پرداختند.

در هفته بعد، مجدد میز رسانه های برنامه «هفت» به سوژه «خانه پدری» اختصاص پیدا كرد و این دفعه كارشناس دیگری نقش رئیس سازمان در این حواشی را پررنگ دانست و مشخصا صحبت از اكران فیلم بدون درنوردیدن پروسه قانونی را پیش كشید.
همین اظهارات روابط عمومی سازمان سینمایی را ناگزیر از شفاف سازی درباره پروسه صدور پروانه نمایش برای «خانه پدری» كرد. در متن اطلاعیه سازمان سینمایی صراحتا برنامه سینمایی «هفت» به خلاف گویی متهم شد اما یكی از بندهای این اطلاعیه به شكلی تأیید تلویحی نقش رئیس سازمان سینمایی در پروسه اكران «خانه پدری» بود! همین نكته هم موجب شد چند روز بعد، روابط عمومی برنامه «هفت» هم جوابیه ای منتشر كند و علاوه بر یادآوری این نكته كه طبق اطلاعیه رسمی سازمان سینمایی، هیچ اظهارنظر خلافی در برنامه «هفت» مطرح نشده، این دفعه از مدیران سازمان سینمایی دعوت كرد تا با حضور در این برنامه زنده تلویزیونی پاسخگوی ابهامات درباره اكران و توقیف مجدد این فیلم باشند.
باید دید آیا این دیالوگ مستقیم میان سازمان سینمایی و یك برنامه تلویزیونی می تواند فتح باب تازه ای در راه شفافیت باشد؟ اتفاقی كه در صورت تحقق تبدیل به دستاوردی ویژه می شود كه می تواند ركود و ضعف این فصل از برنامه «هفت» را بطور كامل تحت الشعاع قرار دهد.
پیشنهاد ویژه؛ آقای رئیس جمهور
«مصطفی ریاحی و همسرش روزنامه نگار هستند و مقالات پرشوری را در نقد سوژه سرمایه گذاری و تبعیض های اجتماعات در نشریه خود (گواه) منتشر می كنند. آنها قصد دارند ماهیت واقعی یك سیاست مدار به ظاهر اصلاح طلب و دموكرات به نام دكتر زهتاب فر را افشا كنند، بنا بر این می كوشند از جشن پرنعمتی كه او ترتیب داده است، گزارش مستندی تهیه كنند. اما در نهایت نمی توانند دلیل محكمه پسندی در خصوص ارتباط او با عناصر خارجی (صهیونیسم و... ) به دادگاه عرضه كنند و مصطفی به خاطر شكایت دكتر زهتاب فر به زندان فرستاده می شود. بعد از پلمب شدن دفتر نشریه مصطفی، تلاش های همسر او برای آزادی وی به نتیجه نمی رسد و... »؛ این خلاصه داستان فیلمی جنجالی است كه ابوالقاسم طالبی در سال ۱۳۸۰ آنرا كارگردانی كرد.
فیلم سینمایی «آقای رئیس جمهور» با این خط داستانی جنجالی اما خیلی زود به محاق توقیف رفت و نه فقط بر پرده سینما كه در قاب تلویزیون نیز این فیلم دیده نشد. فیلم بعدها به شبكه نمایش خانگی راه پیدا كرد اما هیچ گاه به صورت رسمی و عمومی پخش نشد.

طالبی خود چند سال پیش كه به بهانه اكران فیلم «یتیم خانه ایران» میهمان برنامه تلویزیونی «هفت» شده بود، درباره این فیلم جنجالی كارنامه خود اظهار داشته بود: «من وقتی فیلم سینمایی «آقای رئیس جمهور» را می ساختم می دانستم چنین برخوردی می شود. فیلم را توقیف كردند و هنوز هم حاضر نشدند در تلویزیون آنرا پخش كنند. من زمانی به شوخی به آقای ضرغامی می گفتم نمی خواهید فیلم را پخش كنید؟ او هم می گفت عه! پخش نكردند؟! اما یك دفعه گفت آقای خاتمی بدش می آید. بعد گفتند آقای احمدی نژاد بدش می آید. حالا نمی دانم آقای روحانی هم بدشان می آید یا خیر…»
حالا اما شبكه سه سیما در ادامه اقدامات غیرمنتظره مدیر جوانش، بعد از ۱۸ سال، «آقای رئیس جمهور» را بدون سروصدا و حاشیه در كنداكتور پخش خود قرار داده است؛ فیلم سینمایی «آقای رئیس جمهور» به كارگردانی ابوالقاسم طالبی، جمعه ۱۷ آبان ماه ساعت ۱۴: ۳۰ از شبكه سه سیما پخش می شود.
یوسف مرادیان، اردلان شجاع كاوه، مهشید افشارزاده، حسن جوهرچی، محمدرضا داوودنژاد، شهاب عسگری، مرتضی نعمتی جو و كوروش سرمدی در این فیلم بازی كرده اند. تماشای این فیلم توقیفی سینمای ایران از آنتن سیما آن هم در شرایطی كه بحث درباره حدومرز «توقیف در سینما» در محافل رسانه ای گرم است، می تواند طعم و مزه ویژه تری هم داشته باشد!


منبع:

1398/08/16
19:41:29
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: اجرا , تخصص , تلویزیون , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز