رئیس كمیته ی بازی و ورزش كودكان استان تهران:

سونامی فقر حركتی، كودكان ایرانی را تهدید می كند

سونامی فقر حركتی، كودكان ایرانی را تهدید می كند

مجله سرگرمی: رییس شاخه ایرانی انجمن بین المللی دفاع از حق بازی كودكان با اخطار خطر سونامی فقر حركتی در كشور كم بود فضای مناسب بازی را مهم ترین معضل این حوزه دانست و از سازمان ها و نهادهای مسئول درخواست همكاری كرد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل كانون، امین غلامی در آستانه برگزاری چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی بیان كرد: امروزه گسترش زندگی آپارتمانی، مشغله ی والدین و فضای محدود شهری دست به دست هم داده تا بچه های ما نسبت به نسل های گذشته فعالیت كم تری داشته و دچار فقر حركتی شوند.
عضو هیات علمی پژوهش گاه تربیت بدنی و علوم ورزشی اضافه كرد: با عنایت به آمارها در سال های بعد ما یك سونامی فقر حركتی برای نوجوانان و جوانان خواهیم داشت. در واقع امكان دارد بیش تر كودكان و نوجوانان امروز ما در آینده از نظر قامتی دچار انحراف ستون فقرات شوند و یا به واسطه ی كم بود فعالیت بدنی ضربان قلبشان به سطح مطلوب نرسد و بیماری هایی چون فشارخون بالا یا چاقی مفرط آن ها را تهدید كند.
دانش آموخته دكتری رشد حركتی كودكان افزود: امكان دارد ما امروز به این مورد توجه نكنیم، همین طور كه در بحث سلامت سالمندان هم این بی توجهی وجود دارد؛ ولی در هر صورت نسل آینده ساز ما از نظر حركتی دچار انواع بیماری ها خواهد بود. اگر هزاران برنامه ی آموزشی برای بچه ها بگذاریم، اما آن ها از نظر جسمانی در آینده كارایی لازم را نداشته باشد، بدون شك فایده ای نخواهد داشت.
رییس كمیته بازی و ورزش كودكان هیات ورزش های همگانی استان تهران اظهار داشت: همین الان هم نتیجه ی كم تحركی را در مدارس می بینیم، چون نیم كره ی برتر خیلی از بچه ها به علت فقر حركتی شكل نمی گیرد و در روند تحصیلی در نوشتن و یادگیری دچار نقص می شوند. این مورد از نظر علمی ثابت شده است كه میزان فعالیت بدنی بچه ها در پیشرفت تحصیلی آن ها تاثیر دارد. بااین حال ما حتی اگر در مدارس یك ساعت اضافه هم داشته باشیم به ورزش و بازی اختصاص پیدا نمی كند و این كم توجهی ضربه ی مهلكی به نسل آینده خواهد زد.
به قول او، علی رغم این كه همه ی ما از این مشكل آگاهیم، هنوز به این نتیجه نرسیده ایم كه باید برای بچه ها سالن های تخصصی بازی در سطح شهرها داشته باشیم. ما در محتوا، وسایل بازی های حركتی و مربیان آموزش دیده مشكلی نداریم، ولی فضای لازم برای بازی كودكان وجود ندارد. من حتی از كانون پرورش فكری دعوت می كنم كه در این حوزه با كمیته ی بازی ها و ورزش هم كاری كند. برای مثال اگر كانون بتواند فضایی ثابتی برای انجام بازی های حركتی در اختیار ما بگذارد، این فضا می تواند الگویی برای كل كشور شود.
غلامی خاطرنشان كرد: با عنایت به این كه بچه ها تا سن ۹ سالگی نباید به سراغ ورزش های تخصصی بروند، ما در كمیته ی بازی و ورزش با استفاده از اسباب بازی های مناسب و تركیب بازی و ورزش فعالیت های مناسب سازی شده ای را برای كودكان طراحی نموده ایم. به عقیده ی من برای افزایش تحرك كودكان نیازی به دستگاه های گران قیمت مانند توپ انداز و غیره نیست و ما مشكلی از نظر اسباب بازی حركتی هم در كشور نداریم. در واقع اهمیت موضوع، مشكلات و تبعات آن مشخص است و حتی محتوای آن هم فراهم گشته است، ولی بدون فضای مناسب كاری عملی نمی گردد.
عضو هیات علمی پژوهش گاه تربیت بدنی و علوم ورزشی اظهار داشت: تامین این فضاهای مناسب یك اراده و هم كاری ملی نیاز دارد. برگزاری جشنواره ی ملی اسباب بازی یا هفته ی ملی كودك هم در این بین می تواند مفید باشد، اما لازم است كه این فعالیت ها به شكلی در طول سال ادامه پیدا كند یا منجر به هم كاری های مداومی در طول سال شود.
چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی از ۲۶ تا ۳۰ آبان ۱۳۹۷ در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان ونوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می گردد.1397/08/10
02:48:36
5.0 / 5
4417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز