هنرمندان در فرانسه چقدر آزادند؟

هنرمندان در فرانسه چقدر آزادند؟

به گزارش مجله سرگرمی، بعد از انتشار دور اخیر کاریکاتورهای مورد اعتراض ایران در یک نشریه فرانسوی و مجادله دیپلماتیک حاصل از آن، برخی مقام های سیاسی فرانسه، این اقدام را در جهت وجود آزادی بیان در این کشور توصیف و از اعتراض طرف های ایرانی، تعجب خویش را ابراز کردند. اما کجاست در جهان که آزادی بیان مطلق در آن وجود دارد یا مصداق مهد آزادی است. آیا فرانسه است؟


نگاهی به سابقه رفتار حکومت فرانسه با هنرمندان جریان مخالف در این کشور نشان داده است که مفهوم آزادی بیان در این کشور هم تنها در موردهایی ارزش تلقی می شود و تنها در صورتیکه از خط قرمزهای ترسیم شده عبور نکند، مصداق می یابد.
به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، در شماره ۲ ژوئیه ۲۰۰۸ همین نشریه شارلی ابدو که مورد بحث شده است، کاریکاتوریستی به نام «Cine» ظهور «ژان سارکوزی» دولتمرد فرانسوی را با کنایه و به صورت خاص به نامزدی او با یک یهودی ارتباط داد؛ هجوی که مدیر این نشریه «فیلیپ وال» آنرا تاب نیاورد و این کارتونیست را در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۰۸ از کار برکنار کرد. وی در توضیح این اخراج اظهار داشت: این اظهار نظر می تواند بعنوان پیوندی بین تغییر دین به یهودیت و موفقیت اجتماعی تفسیر شود، که این امر در مقابل قانون، نه قابل دفاع و نه پذیرفتنی است.
این قضیه بازتاب چندانی در رسانه ها ایجاد نکرده اما نشان داد آزادی بیانی که این نشریه و حامیانش تلاش در دفاع از آن دارند واقعاً محدودیت هایی دارد و البته این محدودیت ها انتخابی است. طبیعی است اگر اظهار نظر این کارتونیست را بعنوان پیوندی بین گرویدن به یهودیت و موفقیت اجتماعی بتوان تفسیر کرد، ازاین رو انتشار کاریکاتورهای چند سال پیشش را که به پیامبر اسلام (ص) جسارت می کرد، را هم به پیوند بین اسلام و تروریسم میتوان تفسیر کرد. این در شرایطی است که مدیران نشریه شارلی ابدو بارها در تائید کاریکاتورهای خود در رابطه با مقدسات اسلام، آنرا نوعی آزادی بیان تعبیر کرده اند که به آن نباید خرده گرفت.
بنابراین با قاطعیت میتوان گفت، حق و آزادی بیان که توسط «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فعلی فرانسه و برخی دیگر از روشنفکران فرانسوی به آن تاکید می شود، مانند همه جای جهان، مفهومی بسیار نسبی است. اقدامات عملگرایانه دولت فرانسه و رسانه های فرانسوی ضد «دیودونه امبالامبالا» طنزپرداز، هم موید این مورد است. در سال ۲۰۰۰ «دیودونه» بعنوان فعال سیاسی طرفدار چپ شناخته و سپس به یهودستیزی متهم شد.
انتقادهای مخالف و موافق وی در فرانسه فراگیر شد و شکایت هایی از او برای مطلب هایی که در طنز خود به کار می برد، از سوی شخصیت ها و انجمن های محافط منافع اسرائیل به دادگاه عرضه شد. در این میان، حضور وی در رسانه های فرانسه به تدریج محدود و سپس ممنوع التصویر شد و اجرای نمایش هایش در شهرهای مختلف هم لغو شد.
این کمدین که قبلاً در همه شبکه های تلویزیونی فرانسه حضور داشت، بیشتر از یک دهه است حدودا ناپدید شده است. او با با شکایت های زیادی رو به رو بود شد و حتی صفحه اش در یوتوب هم بسته شد. گرچه «دیودونه» عذرخواهی نمود اما شوخ طبعی خویش را ضد جامعه یهودی متوقف نکرد؛ چیزی که بر مبنای حق آزادی بیان در فرانسه نباید مشکل خاصی برای او ایجاد می کرد.
اما افزایش محبوبیت این هنرمند در بین مردم فرانسه، علیرغم سانسور رسانه ها باعث شد «مانوئل والس» نخست وزیر سابق فرانسه علناً انگشت افترا را به سمت او نشانه رفته، قول دهد که او را ساکت کند!
این طنزپرداز در اظهار نظری گفته: «ما در کشوری زندگی می نماییم که در آن حق ابراز وجود داریم اما چرا ناگهان در مورد موضوعی نمی توانیم خودمان را بیان کنیم؟ خب، در این کشور، صدها میلیون سیاهپوست را به مدت ۴۰۰ سال به بردگی فرستادند، با این وجود، «میشل لیب» در نمایشی یک سیاهپوست را نشان داد که نقش میمون را بازی می کرد و سوراخ بینی سیاه پوستان را با عینک مقایسه کرد. او نه تنها از انجام کارش منع نشد، حتی نشان افتخار هم گرفت…».
سیاست دوگانه فرانسه در مبحث آزادی بیان به این جا ختم نمی شود و نمونه های زیادی در تائید آن دیده می شود. «ژان لوک گدار» از پیشتازان موج نوی سینمای فرانسه که سال قبل میلادی در سن ۹۱ سالگی درگذشت هم همیشه کارگردانی تحسین شده در فرانسه نبوده است. « گدار» پیش از ورود به جمع بزرگترین فیلمسازان فرانسوی، چهره ای دردسرساز برای حکومت بود.
در اوایل دهه ۱۹۶۰، فرانسه در آشوب بود و در بین تنش های نظامی و اجتماعی ناشی از جنگ استقلال الجزایر (۱۹۵۴-۱۹۶۲) و آغاز یک جمهوری جدید از سال ۱۹۵۸، فیلمهای کاملا سیاسی ساخته شده توسط «ژان لوک گدار» و به صورت کلی کارگردانان موج نو با استقبال مواجه گشتند اما اجازه نمایش بدون سانسور را نداشتند.
تنها در طول یک سال، دو فیلم گدار خبرساز شدند. وی در سال ۱۹۶۰ میلای، «سرباز کوچک» را ساخت؛ زمانی که نخستین فیلم بلندش با عنوان «از نفس افتاده» اخیرا برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع شده بود. داستان «سرباز کوچک» در سال ۱۹۵۸ و در جریان جنگ الجزایر، یک فراری را بعنوان قهرمان داستان را به تصویر می کشد و آنچه را که واقعاً در فرانسه درحال روی دادن بود، مانند استفاده از شکنجه را مورد نقد قرار می داد و این مورد سبب شد وزیر اطلاعات آن زمان «لوئی ترنوآر» فیلم «سرباز کوچک» را تا سال ۱۹۶۳، یعنی یک سال بعد از پایان جنگ، توقیف کند.
«ژان ماری لوپن» یکی دیگر از نمایندگان پارلمان، حتی خواهان اخراج گدار از فرانسه شد. سال بعد فیلم دیگری از گدار با عنوان «یک زن متاهل» هم اجازه نمایش نیافت و تنها با تغیر عنوان فیلم و تدوین مجدد اجازه یافت. این ها اتفاق هایی بود که در واقع موضع سیاسی رادیکال این کارگردان را که چهار سال بعد با وقایع می ۱۹۶۸ همراه شد برجسته کرد، سالی که گدار به همراه فیلمسازانی چون «فرانسوا تروفو» رهبری اعتراضاتی بزرگ را بر دوش گرفت که مانع از برگزاری جشنواره فیلم کن شد.
در موردی دیگر، در سال ۲۰۱۱ و در شصت وچهارمین دوره جشنواره کن هم «لارس فون تریر»، کارگردان نامدار سینما یاروپا با فیلم «مالیخولیا» جنجال زیادی در جشنواره به راه انداخت و با اظهاراتی که در پشتیبانی از نازی و هیتلر داشت، مورد انتقاد شدید منتقدین قرار گرفت؛ تا جایی که مسؤلان جشنواره کن با چهره نامطلوب خواندن فون تریر، وی را مجبور به ترک کاخ جشنواره کن کردند و هفت سال طول کشید که او بار دیگر بتواند مجوز حضور در جشنواره کن را کسب کند.
این ماجرا در فرانسه پیشتر هم با دادگاهی و محکوم کردن «روژه گارودی» روشنفکری که حقیقت ماجرای هولوکاست را در جریان جنگ جهانی دوم زیر سؤال برده بود، انجام شده بود.
سیاست فرانسه در برابر آزادی بیان در رویارویی با چهره های هنری که بر خلاف دیدگاه غالب حاکم بر این کشور حرکت می کنند، از آن حکایت می کند که مفهوم آزادی بیان در این کشور هم مثال های نقضی دارد ادعای وجود مطلق آنرا با چالش جدی مواجه می کند.

منابع: الحکم، مدیل ایست مانیتور، سیاتل گلوبالیست، ورایتی
منبع:

1401/10/20
16:30:45
5.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز