مسیر سهرورد - قیدار - همدان محور حکمت می شود

مسیر سهرورد - قیدار - همدان محور حکمت می شود

مجله سرگرمی: جلسه سالانه هئیت امنای بنیاد علمی فرهنگی بوعلی سینا با حضور وزیر ارشاد، وزیر علوم و سایر اعضای هیئت امنای این بنیاد در محل وزارت ارشاد اجرا شد.


به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای بنیاد بوعلی در این نشست که روز دوشنبه ۱۴ شهریور برگزار شد، اظهار داشت: جریان سازی فرهنگی پیرامون چهره های جهانی تاریخ و تمدن ایران اسلامی از اولویت های این وزارتخانه است.
اسماعیلی افزود: وزارت ارشاد سال قبل همایش حکیم نظامی را با همکاری همه نهادهای مختلف، در نقاط مختلف کشور و برخی کشورهای خارجی برگزار کرد که این اقدام می تواند درباره ی سایر چهره های درخشان فرهنگ ایران تکرار شود.
او با اشاره به بازدید اخیر خود از زادگاه شیخ اشراق (سهروردی) اظهار داشت: از شهر سهرورد در استان زنجان تا همدان که زادگاه بوعلی ست، حدود دویست کیلومتر فاصله دارد و در این راه جادبه های میراثی و طبیعی دیگری همچون آرامگاه قیدار نبی است و این محور حکمت را باید در قالب یک پروژه فرهنگی با پیوست اقتصادی به اجرا بگذاریم.
وزیر ارشاد اشاره کرد: پژوهشگاه وزارتخانه مسئول آماده سازی طرح مطالعاتی این پروژه شده و امید می رود با اجرائی شدن آن، علاوه بر آثار فرهنگی، مزایای اقتصادی فراوانی برای منطقه حاصل شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم تقویت کارهای بنیاد بوعلی اظهار داشت: باتوجه به اینکه بنیاد بوعلی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد، تلاش می نماییم با در نظر گرفتن ردیف بودجه مشخص، حمایت لازم از پروژه های تحقیقاتی بنیاد صورت گیرد.
اسماعیلی مقرر کرد با ارائه طرحی، ترجمه آثار ابن سینا با نظارت دکتر غلامرضا اعوانی، عضو حقیقی بنیاد بوعلی شروع شود تا بتوان در آینده نزدیک، منابعی باارزش از حکمت ابن سینا در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار داد.
او همین طور با استقبال از جمع آوری پژوهش های در رابطه با ابن سینا و تهیه کتاب شناسی توصیفی، مقرر کرد با تصویب طرح، این کار علمی فاخر نیز شروع شود.
وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر معرفی هرچه باشکوه تر شخصیت ابن سینا در کشور اظهار داشت: آرامگاه بوعلی باید با تمهیدات خاص، بیش از گذشته در شهر همدان بدرخشد. از طرف دیگر باید با تولید فیلم، انیمیشن و سایر تولیدات هنری زمینه آشنایی بیشتر عموم مردم با ابعاد شخصیتی این حکیم بزرگ برقرار شود.
اسماعیلی همین طور به لزوم تقویت تعاملات بین المللی با محوریت ابن سینا اشاره نمود و اظهار داشت: برگزاری اجلاس آتی سازمان همکاریهای شانگهای در کشور ازبکستان، زمینه مناسبی برای انعقاد و اجرائی شدن تفاهم نامه های فرهنگی دوجانبه و معرفی شخصیت های فاخر را به وجود می آورد.

لزوم توجه بیشتر به شخصیت جهانی بوعلی
در این جلسه همین طور محمدعلی زلفی گل - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - با اشاره به لزوم توجه بیشتر به شخصیت جهانی بوعلی اظهار داشت: برخی کشورها با هدف هویت سازی برای جامعه خود، می کوشند بزرگان جغرافیای فرهنگی ایران را مصادره کنند.
وزیر علوم با اشاره به جایگاه بوعلی سینا در جریان سازی علمی جهان اظهار داشت: ابن سینا در زمانه ای که دنیا بدنبال کیمیا و مایه حیات بود، روش تجربی نوین را برای تحقیق و پژوهش بنیان نهاد تا با این اقدام مسیر علمی پیشِ روی جهان را رقم زد.
او اشاره کرد: صرف هزینه برای شناخت و شناسایی بوعلی در حقیقت سرمایه گذاری برای آینده فرهنگ ایران است.
زلفی گل همین طور پیشنهاد کرد برای تقویت جایگاه آرامگاه بوعلی در شهر همدان، با طراحی زیرگذر برای مسیر سواره رو، محدوده اطراف آرامگاه ابن سینا پیاده راه شود.
جلسه سالانه هیئت امنای بنیاد بوعلی با حضور محمدمهدی اسماعیلی رییس هیئت امنا، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، غیاث الدین طه محمدی، رییس بنیاد، استاندار همدان، اعوانی، رجبی دوانی و رسول جعفریان و دیگر اعضای حقوقی و حقیقی آن در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.
منبع:

1401/06/17
23:21:35
5.0 / 5
31
تگهای خبر: اجرا , تولید , علم , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز