وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تسامح از قانون باید جمع آوری شود

تسامح از قانون باید جمع آوری شود

مجله سرگرمی: محمدمهدی اسماعیلی در گفتگویی تلویزیونی رویکرد های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تشریح نمود.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، برنامه «جهان آرا» ساعت ۲۲ روز شنبه ۲۹ مردادماه به مناسبت هفته دولت میزبان محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

مجری برنامه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید: «وضعیت امروز وزارتخانه و یکسالی که گذشت را مرور نماییم. وزارت ارشاد در دوره ای که تحویل گرفتید، چطور بود؟»

اسماعیلی اظهار داشت: «روالی که وضعیت فرهنگ و هنر در دولت قبل پیدا کرده بود، به نحوی بود که فضای عمومی کار یک انفعالی را به وجود آورده بود. دلیلش هم این بود که نگاهی که به هنجارهای این حوزه داشتند با نگاهی که در دولت وجود داشت، متفاوت بود. ما یک گسلی داشتیم که خروجی آن موجب انفعال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده بود.»

او افزود: «سیاست رسمی در مورد کتاب، روزنامه، مطبوعات و بحث های دیگر مشخص بود اما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی توانست اجرائی شود. همین بحث در مورد مجوزهای آثاری هنری وجود داشت. بطورمثال در زمینه فیلم های سینمایی مجوز اکرانش داده شده بود؛ در صورتیکه ما سیاست متفاوتی داشتیم. در دولت جدید نگاه ما یک نگاه پدرانه است. ما کاملا به این مسأله معتقدیم و در کارمان هم اصلا گرایش های سیاسی را اولویت قرار نمی دهیم اما نمی توانیم در مقابل قوانین ایستادگی نماییم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «برای مثال برخی فیلم ها بتازگی نتوانسته اند مجوز اکران بگیرند چون ما نمی توانیم کاری را که اشتباهات فاحش دارد، به آن تخفیفات قانونی اختصاص دهیم. به هر حال در یک سال اخیر تلاش ما این بوده که فضای کار را به اعتلای فرهنگ اسلامی برسانیم. در یک سال قبل وقتی نگاه می نماییم به هر حال این هدف کلان تا حد زیادی در راه خودش پیش رفته است. امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای تنظیم گری خودش را انجام می دهد. ما بر خلاف گذشته با فضای سازمانی مهمی روبه رو هستیم.»

یکی از مسائلی که در این برنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بحث انتصاب مدیران جوان و بی سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. محمدمهدی اسماعیلی در همین راستا با اشاره به سختگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: «ما خیلی سختگیر بودیم و یک نیرو هم نداریم که سابقه نداشته باشد. یک کمیته ارزیابی داشتیم. هر کسی را که منصوب کردیم، در یک پروسه سنجشی قرار دادیم. یک مورد از انتصاباتی که در وزارتخانه به انجام می رسد، یک فرد غیر مرتبط منصوب نشده و من امضا نکردم. من اصلا معتقد نیستم که باید پست های دولتی را مورد آزمون و خطا قرار دهیم.»

او در پاسخ به مسائل در رابطه با کاغذ بیان کرد: «در حوزه کاغذ راهبرد اصلی مان خودکفایی در کاغذ است. این را با صدای بلند می گوییم و یقه خودمان را به دست مطالبه گر می دهیم. من که مسئول کار هستم با برنامه کاری جلو می رویم و پشت کار هستیم و انشاءالله تا سال ۱۴۰۲ به بحث استقرار می رسیم.»

مجری برنامه در ادامه پرسید: «رویکردهای کلان وزارت ارشاد چیست؟ منتقدین معتقدند وزارت ارشاد در مقابل روشنگری منفعل است. چقدر این نقد را قبول می کنید؟» اسماعیلی پاسخ داد: «انفعال را چه مدلول کنیم؟ من با دوستانی که نافی جریان موجود است، مخالفم. ما کاملا برمبنای قانون عمل می نماییم. اصلا فشار رسانه ای تأثیری ندارد و دشواری کار ما این است که با جریانات بلندی سروکار داریم و سیستم ما منفعل است. ما مقرر است که از صداهای بلند نترسیم. همان اشکال اولیه که درباره ی انفعال گفتم، به ما هم تسری پیدا می کند.»

یکی دیگر از مواردی که مورد بحث قرار گرفت، درباره ی افرادی است که به جشنواره های خارجی می روند و فیلم هایی بازی می کنند که مخالف موازین اسلامی است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین راستا مطرح کرد: «من معتقدم که بخش عمده ای از اهالی فرهنگ و هنر ما شخصیت ها و افراد بسیار نجیب و خوبی هستند و من به تک تک آنها افتخار می کنم اما در مقابل عده ای که می خواهند با هجمه رسانه ای مجموعه را محدود کنند، حتما می ایستیم.»

مجری برنامه در ادامه پرسش کرد: «یک نگرانی بسیار عمده و جدی وضعیت شبکه های نمایش خانگی است. انگار طرف هر چی دلش می خواهد، پخش می کند چون نه مقرر است در سینما پخش شود و نه در صداوسیما برود. نظرتان درباره ی این مسأله چیست؟» اسماعیلی پاسخ داد: «یکی از انفعالاتی در دولت قبل بوده و سبب شده این مساله گرفتار یک رفت و برگشت شود. من شبکه نمایش خانگی را فرصت می دانم. همین الان مخاطبان عمومی داریم که باید به آن به چشم یک فرصت نگاه کرد. تعداد مخاطبان شبکه های ماهواره ای به شدت کاهش پیدا کرده است.»

او افزود: «قبول دارم امروز نقد عده ای از دوستانمان که در زمینه نظارتی دارند، وارد است. امروز باید از فرصت درست استفاده نمائیم. یک اشکلاتی به تدریج شکل گرفته که از اعمال سلیقه نشأت می گیرند. بخشنامه درحال ابلاغ است و تلویزیون هم باید تبعیت کند. در تلویریون در سینما و در شبکه نمایش خانگی باید نگاه واحدی باشد و تسامح از قانون باید جمع آوری شود.»

محمدمهدی اسماعیلی همین طور درباره ی مسأله سلبریتی ها و مالیات هایی که باید پرداخت کنند، اظهار داشت: «نظام باید عادلانه باشد و مالیات حق عمومی هر کسی است که باید پرداخت گردد.»

او در آخر درباره ی اختلاف نظر میان ساترا، صداوسیما و وزارت ارشاد و شبکه نمایش خانگی بیان کرد: «ما و صداوسیما معتقد بر نظارت هستیم و بدنبال نهاد اجرائی کردن آن هستیم. در دو سه جا هنوز یک اختلاف نظرهایی هست و وقتی تمام شود ما موضعمان را اجرائی خواهیم کرد. بیش از ۹۰ درصد مشکلاتمان حل شده است.»

منبع:

1401/06/10
10:19:41
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آزمون , اجرا , بازی , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز