وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تسامح از قانون باید جمع آوری شود

تسامح از قانون باید جمع آوری شود

مجله سرگرمی: به گزارش مجله سرگرمی، محمدمهدی اسماعیلی در گفتگویی تلویزیونی نگاههای کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را شرح داد.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، برنامه «جهان آرا» ساعت ۲۲ روز شنبه ۲۹ مردادماه به مناسبت هفته دولت میزبان محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

مجری برنامه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید: «وضعیت امروز وزارت خانه و یکسالی که گذشت را مرور نماییم. وزارت ارشاد در دوره ای که تحویل گرفتید، چطور بود؟»

اسماعیلی اظهار نمود: «روالی که وضعیت فرهنگ و هنر در دولت قبل پیدا کرده بود، به نحوی بود که فضای عمومی کار یک انفعالی را بوجود آورده بود. دلیلش هم این بود که نگاهی که به هنجارهای این حوزه داشتند با نگاهی که در دولت وجود داشت، متفاوت بود. ما یک گسلی داشتیم که خروجی آن سبب انفعال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده بود.»

او افزود: «سیاست رسمی در مورد کتاب، روزنامه، مطبوعات و بحث های دیگر مشخص بود اما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی توانست اجرایی شود. همین بحث در مورد مجوزهای آثاری هنری وجود داشت. مثلاً در حوزه فیلمهای سینمایی مجوز اکرانش داده شده بود؛ در حالیکه ما سیاست متفاوتی داشتیم. در دولت جدید نگاه ما یک نگاه پدرانه است. ما کاملا به این مسأله معتقدیم و در کارمان هم اصلا گرایش های سیاسی را اولویت قرار نمی دهیم اما نمی توانیم در مقابل قوانین ایستادگی نماییم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «برای مثال برخی فیلمها به تازگی نتوانسته اند مجوز اکران بگیرند چون ما نمی توانیم کاری را که اشتباهات فاحش دارد، به آن تخفیفات قانونی اختصاص دهیم. به هر حال در یک سال گذشته تلاش ما این بوده که فضای کار را به اعتلای فرهنگ اسلامی برسانیم. در یک سال قبل وقتی نگاه می نماییم به هر حال این هدف کلان تا حد زیادی در راه خودش پیش رفته است. امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای تنظیم گری خودش را انجام می دهد. ما بر خلاف گذشته با فضای سازمانی مهمی روبه رو هستیم.»

یکی از مسائلی که در این برنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، بحث انتصاب مدیران جوان و بی سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. محمدمهدی اسماعیلی در همین راستا ضمن اشاره به سختگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: «ما خیلی سختگیر بودیم و یک نیرو هم نداریم که سابقه نداشته باشد. یک کمیته ارزیابی داشتیم. هر کسی را که منصوب کردیم، در یک فرایند سنجشی قرار دادیم. یک مورد از انتصاباتی که در وزارت خانه صورت می گیرد، یک فرد غیر مرتبط منصوب نشده و من امضا نکردم. من اصلا معتقد نیستم که باید پست های دولتی را مورد آزمون و خطا قرار دهیم.»

او در پاسخ به مسائل در رابطه با کاغذ بیان نمود: «در حوزه کاغذ راهبرد اصلی مان خودکفایی در کاغذ است. این را با صدای بلند می گوییم و یقه خودمان را به دست مطالبه گر می دهیم. من که مسئول کار هستم با برنامه کاری جلو می رویم و پشت کار هستیم و انشاءالله تا سال ۱۴۰۲ به بحث استقرار می رسیم.»

مجری برنامه در ادامه پرسید: «رویکردهای کلان وزارت ارشاد چیست؟ منتقدین معتقدند وزارت ارشاد در مقابل روشنگری منفعل است. چقدر این نقد را قبول می کنید؟» اسماعیلی پاسخ داد: «انفعال را چه مفهوم کنیم؟ من با دوستانی که نافی جریان موجود است، مخالفم. ما کاملا بر مبنای قانون عمل می نماییم. اصلا فشار رسانه ای تأثیری ندارد و دشواری کار ما اینست که با جریانات بلندی سروکار داریم و سیستم ما منفعل است. ما مقرر است که از صداهای بلند نترسیم. همان اشکال اولیه که در رابطه با انفعال گفتم، به ما هم تسری پیدا می کند.»

یکی دیگر از مواردی که مورد بحث قرار گرفت، در رابطه با افرادی است که به جشنواره های خارجی می روند و فیلم هایی بازی می کنند که مخالف موازین اسلامی است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین راستا مطرح کرد: «من معتقدم که بخش عمده ای از اهالی فرهنگ و هنر ما شخصیت ها و افراد بسیار نجیب و خوبی هستند و من به تک تک آنها افتخار می کنم اما در مقابل عده ای که می خواهند با هجمه رسانه ای مجموعه را محدود کنند، حتما می ایستیم.»

مجری برنامه در ادامه پرسش کرد: «یک نگرانی بسیار عمده و جدی وضعیت شبکه های نمایش خانگی است. انگار طرف هر چی دلش می خواهد، پخش می کند چون نه مقرر است در سینما پخش شود و نه در صداوسیما برود. نظرتان در رابطه با این مسأله چیست؟» اسماعیلی پاسخ داد: «یکی از انفعالاتی در دولت قبل بوده و سبب شده این مورد گرفتار یک رفت و برگشت شود. من شبکه نمایش خانگی را فرصت می دانم. همین هم اکنون مخاطبان عمومی داریم که باید به آن به چشم یک فرصت نگاه کرد. تعداد مخاطبان شبکه های ماهواره ای به شدت کاهش پیدا کرده است.»

او افزود: «قبول دارم امروز نقد عده ای از دوستانمان که در حوزه نظارتی دارند، وارد است. امروز باید از فرصت درست استفاده نماییم. یک اشکلاتی به تدریج شکل گرفته که از اعمال سلیقه نشأت می گیرند. آئین نامه درحال ابلاغ است و تلویزیون هم باید تبعیت کند. در تلویریون در سینما و در شبکه نمایش خانگی باید نگاه واحدی باشد و تسامح از قانون باید جمع آوری شود.»

محمدمهدی اسماعیلی همینطور در رابطه با مسأله سلبریتی ها و مالیات هایی که باید پرداخت کنند، اظهار داشت: «نظام باید عادلانه باشد و مالیات حق عمومی هر کسی است که باید پرداخت گردد.»

او در آخر در رابطه با اختلاف نظر میان ساترا، صداوسیما و وزارت ارشاد و شبکه نمایش خانگی بیان نمود: «ما و صداوسیما معتقد بر نظارت هستیم و به دنبال نهاد اجرایی کردن آن هستیم. در دو سه جا هنوز یک اختلاف نظرهایی هست و وقتی تمام شود ما موضعمان را اجرایی خواهیم کرد. بیشتر از ۹۰ درصد مشکلاتمان حل شده است.»
1401/06/03
12:44:04
5.0 / 5
24
تگهای خبر: آزمون , اجرا , بازی , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز