گفت وگو با معاون اعضای صندوق اعتباری هنر

درها را به روی هنرمندنماها می بندیم

درها را به روی هنرمندنماها می بندیم

مجله سرگرمی: صندوق اعتباری هنر، مجموعه ای گسترده از هنرمندان حوزه تجسمی تا اهالی رسانه و اعضای قدیمی صنایع دستی را تحت پوشش حمایتی خود قرار می دهد. یکی از مسائلی که اما باتوجه به گسترده بودن مخاطبان این مجموعه مطرح می شود، این است که باتوجه به ظرفیت بودجه مالی، آیا صندوق اعتباری هنر ظرفیت ارائه ی خدمات به تمام این افراد را داراست؟


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، بتازگی پرسش هایی از طرف هنرمندان حوزه صنایع دستی مطرح شده نسبت به این که برخی از افرادی که هم اکنون از خدمات بیمه برخوردار می باشند، در زمینه خودشان فعال نبوده و با رفتار سلیقه ای کارشناسان این حوزه تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.
از طرفی تعداد قابل توجهی از هنرمندان نیز نسبت به قطع شدن بیمه شان گله دارند و مدعی هستند که با وجود استمرار فعالیت شان، بیمه آنها قطع شده است.
این قبیل پرسش ها در نهایت زمینه شکل گیری گفت وگویی با مسئولان صندوق اعتباری هنر را فراهم نمود تا پاسخ را از زبان متولیان امر دنبال نماییم.
برای عضویت در صندوق محدودیتی نداریم
همانطور که قبل تر نیز به آن اشاره شد، هم اکنون مجموعه صندوق اعتباری هنر به هنرمندان زیادی از حوزه های مختلف خدمات ارائه می کند. آیا این مجموعه با در نظر گرفتن ظرفیت های مالی اش توانایی، ارائه این سطح از خدمات را دارد و این که آیا بحث ساماندهی و پالایش اعضای این مجموعه به محدودیت های مالی آن مربوط می شود؟
مسلم کریمی، معاون اعضای صندوق اعتباری هنر در گفت وگویی به این سؤال ایسنا چنین پاسخ داد: «آمار اعضای صندوق هم اکنون حدود ۹۰ هزار نفر است. بحث غربال گری یا پالایش یا ساماندهی، ارتباطی با ظرفیت ندارد. ما برای عضویت در صندوق محدودیتی نداریم و به ما گفته نشده که تعداد اعضا باید ۵۰ هزار نفر باشد یا بیشتر. صندوق هنر وظیفه دارد به مجموعه هنرمندان خدمات ارائه نماید. بحث پالایش و ساماندهی بحث متفاوتی است و ارتباطی با عضویت و بودجه و بحث های مالی ندارد.»
او افزود: «این طبیعی است که مجموعه های نظارتی بحث ساماندهی و پالایش را انتظار داشته باشند؛ اما مسأله این است که در سنوات گذشته افرادی عضو صندوق شدند که اصلا هنرمند نیستند. در همه حوزه ها ما شاهد می باشیم که فردی هنرمند نیست، اما عضو صندوق شده و دارد از خدمات صندوق بهره می برد و هنرمند ما این شرایط کمتر برایش مهیا است و به علت محدودیت ها کمتر خدمات دریافت می کند.»
کریمی ضمن اشاره به این نکته که این طرح از سال قبل مطرح شده بود، اظهار داشت: «در چند ماه گذشته کار را شروع کردیم و مدل فرآیندی که تعریف کردیم مربوط به ارائه ی مستندات آثار هنری و اثبات فعالیتهای هنری است. همین طور تغییراتی در بحث ورود به صندوق و عضویت ایجاد کردیم. تغییرات هم به این علت بود که ما به هنرمند برسیم؛ برای مثال قبلا عضویت در صندوق هنر با ارائه یک نامه از جانب سازمان ها امکان پذیر بود اما ما این را الزام کردیم که افراد مستندات هنری خودرا ارائه نمایند و بررسی شود و عضویتشان در حقیقت منوط به ارائه این مستندات است.»
او افزود: «در بحث پالایش هم شیوه های مختلفی وجود دارد. ما آمدیم فرایندی تعریف کردیم که برمبنای همین مستندات تعریف می شود و اگر این مستندات کامل باشد، هنرمندان هیچ مشکلی برای عضویت یا ادامه عضویت نخواهند داشت. هدف ما این است که به هنرمند واقعی برسیم. و روش ما برای این کار این است که یک بررسی و بازیابی اطلاعاتی انجام دهیم که ببینیم این اعضای صندوق چند درصدشان فعالیت هنری دارند.»
معاون اعضای صندوق اعتباری هنر ضمن اشاره به هنرمندانی که دیگر فعالیتی ندارند اما همچنان از خدمات صندوق بهره مند هستند، اظهار داشت: «بعضا سابقه داریم که هنرمندی در سالهای اخیر عضو صندوق شده، اما هم اکنون فعالیت هنری ندارد. بخشنامه عضویت در صندوق هم این شرایط را دارد که عضویت سه ساله و قابل تمدید باشد و همین طور هنرمند باید استمرار فعالیت داشته باشد تا بتواند از خدمات صندوق هنر استفاده نماید. هدف از این کار هم این بود که هنرمند با مجموعه هنری ارتباط داشته باشد و در زمینه هنری خودش فعال و پویا باشد. ما خدمات را باید به هنرمند فعال ارائه دهیم و این مبنای کار ما بوده است.»
او افزود: «این یک پروسه است که در آن استمرار فعالیت هنرمند و وضعیت او هر سه سال یک دفعه بررسی می شود.»

بانک طرف قرارداد تا الان که به تعهداتش عمل کرده است
صندوق اعتباری هنر بیشتر خدمات مالی خودرا بوسیله یک بانک خصوصی به اعضای خود ارائه می دهد و این درحالی است که این بانک مدتی است که با فراز و فرودها و چالش های بسیار مواجه بوده است. کریمی در پاسخ به این پرسش که آیا مجموعه صندوق در نظر دارد در همکاری خود با این بانک تجدید نظر کند یا خیر؟ اظهار داشت: «خدماتی که هم اکنون بانک آینده در زمینه هنر کارت به ما ارائه می دهد، برمبنای توافقاتی است که بوده و در حال انجام است.
تا الان که مبنای هنر کارت، بانک آینده بوده و فعالیت بانکی خودش را انجام می دهد؛ انتظاراتی که ما داریم، این توفقات انجام شده و الان در حال انجام است.»
او افزود: «طبیعتا اگر روزی خدمات این بانک با انتظارات ما همخوانی نداشته باشد، قطع ارتباط می نماییم، اما با عنایت به تفاهمنامه هایی که از پیش امضا شده اند، بانک خدمات خودرا مناسب ارائه نموده و همکاری لازم را دارد.»
برای مشکلات خاص هنرمندان وام در نظر گرفته شده است
هنرمندان تئاتر و موسیقی همچون اقشار جامعه هستند که از زمان شیوع کرونا با عنایت به تعطیلی های اجراها و کنسرت ها و کلاس های آموزشی به لحاظ مالی در تنگنا قرار گرفتند. معاون اعضای صندوق اعتباری هنر در پاسخ به این سؤال که در دوران کرونا چقدر به این هنرمندان تسهیلات اعطا شد، اظهار داشت: «در بحث خدمات مالی همه اعضای صندوق جامعه هدف ما هستند. بسته های حمایتی که برای هنرمندان تدارک دیده شد، از شب یلدا، عید نوروز و ماه مبارک رمضان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به حساب هر عضوی واریز شد که برای تمام اعضاء دارنده هنر کارت بود. در بحث های حمایتی صندوق هنر مواردی را که در وضعیت خاص، بیمارهای خاص مورد حمایت داشته است. رقم و ریال هم اکنون ندارم، اما بحث حمایت بصورت یکسان و برای همه حوزه ها است.»
او افزود: «صندوق هنر الان هم اکنون وام قرض الحسنه ارزان برای متقاضیان در نظر گرفته است که برای مشکلات ضروری هنرمندان است. حداقل مبلغ ۸ میلیون تومان در نظر گرفته شده، اما باتوجه به شرایط و حوزه های معرفی کننده، اهتمام می نماییم مبلغی اختصاص دهیم که مشکل هنرمند را رفع کند.»
کریمی ضمن اشاره به این نکته که صندوق در زمینه صنایع دستی عضو جدید نمی پذیرد، اظهار داشت: «در حوزه صنایع دستی برخی اعضا از قبل عضو صندوق بودند، اما ما فعلا در زمینه صنایع دستی عضویت جدید نداریم؛ چون مجموعه متولی صنایع دستی وزارتخانه دیگری است ولی تمام اعضای قدیمی که عضو صندوق و تحت پوشش بیمه بودند، بیمه شان ادامه پیدا کرده است.»
او افزود: « بتازگی مذاکراتی با وزارتخانه شده تا این که ان شاءالله به نتیجه برسد و در آن حوزه هم بتوانیم اگر قرار شد خدماتی ارائه دهیم و در خدمت باشیم. از زمانی که مجموعه وزارت میراث فرهنگی ایجاد شده، خود این مجموعه درحال رسیدگی است و به هنرمندان خدمات ارائه می دهد.
امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد. در خدمت هنرمندان حوزه صنایع دستی نیز خواهیم بود. تا این ساعت که ما در خدمت شما هستیم عصویت جدید در زمینه صنایع دستی نداریم اما اعضای قدیمی کماکان با شرط استمرار فعالیت و تمدید عضویت در خدمتشان هستیم
ضمنا تا حالا بیمه حتی یک نفر هم قطع نشده، و هنرمندی که فعالیتش استمرار دارد، می تواند از خدمات استفاده نماید.»
کریمی ضمن اشاره به این نکته که مجموعه صندوق هنر متولی بیمه بیمه قالیبافان محسوب نمی گردد، تصریح کرد: «طبیعتا اگر به یک وحدت رویه برسیم، می توانیم خدمات بهتری به این هنرمندان و سایر گروههای هنری ارائه نماییم.»
گرفتن عضو جدید برای صندوق را آغاز نموده ایم
مجموعه صندوق اعتباری هنر علاوه بر این که ارائه خدمات به هنرمندان را پوشش می دهد، فعالان عرصه رسانه را نیز در دایره خدمات رسانی خود دارد. با این وجود سوالی که وجود دارد، این است که با وجود حجم زیادی از بیمه های کاذب، آیا بهتر نیست پوشش دادن ارائه خدمات به این قشر برعهده خود معاونت مطبوعاتی قرار گیرد؟
معاون اعضای صندوق اعتباری هنر درباره این مورد به خبرنگار ایسنا چنین اظهار داشت: «درحال حاضر مجموعه مطبوعات را ما پوشش می دهیم. با معرفی معاونت حوزه مطبوعاتی خدمت رسان اهالی رسانه هم هستیم و بیمه شان بوسیله صندوق انجام می شود و تا این ساعت هیچ مشکلی نبوده است. الان با عنایت به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برنامه ریزی که شده، با دستور وزارتی، گرفتن عضو جدید را برای صندوق شروع کردیم و ثبت نام انجام می دهیم و ماهیانه نزدیک به ۲۰۰۰ نفر را به سازمان تامین اجتماعی معرفی می نماییم و افراد جدیدی را در بحث بیمه تحت پوشش قرار می دهیم.»
او افزود: «همیشه بودجه و مسائل مالی محدودکننده هست، ولی در این دوره که بحث پالایش مطرح شده و در حال انجام شدن است، اصلا ارتباطی با مباحث ظرفیت و بودجه ندارد. آنچه که برای ما اهمیت دارد این است که صندوق هنر باید به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه خدمات دهد. کسانی که از طرق نامتعارف غیر از این جامعه هستند، باید شناسایی شوند و خدماتی که داریم به غیر هنرمند تعلق نگیرد، تا بتوانیم خدمات صندوق را بهتر به اهالی هنر ارائه نماییم.»
کریمی درباره دلیلهای عضویت غیرهنرمندان در مجموعه صندوق اعتباری هنر اظهار داشت: «این اتفاق دلایلی مختلفی می تواند داشته باشد. به هر حال پروسه روشن و مشخصی برای عضویت نبوده و افراد با یک معرفی نامه از سازمانشان عضو صندوق می شدند، اما در دوره ی جدید ما یک فرآیندی را طراحی کردیم که خود سیستم هر سه سال یکبار پالایش را انجام می دهد و یک روشی تعریف شده که خود هنرمند مستندات هنری خودرا ارائه کند و این مستندات هنری نشان دهنده فعالیت هنری اوست.»
وی در آخر اظهار نمود: «قبلا این اتفاق نبوده و طبیعی است که یک عده که نباید، عضو شده اند. با کارگروهی که ما الان تشکیل دادیم، ورود به صندوق، منوط به نظرات کارشناسی شده و طبیعتا جلوی این تخلفات گرفته خواهد شد.»


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، طرح ساماندهی و پالایش درحالی بگفته مسئولان صندوق اعتباری هنر برای پیشگیری از ادامه دار شدن بحث بیمه های کاذب طراحی شده، که در این میان برخی هنرمندان مدعی هستند از شروع این طرح با وجود این که در زمینه هنری خودشان فعال می باشند، اما بیمه آنها یا به علت نداشتن فعالیت یا با کوچک ترین تأخیری در پرداخت قطع شده است که مسولان صندوق ادعای حدف خدمات بیمه ای را تا الان رد می نمایند.
شما مخاطبان ایسنا نیز در صورتیکه تحت پوشش این مجموعه از خدمات آن استفاده می کنید، می توانید مشکلات خودرا در این حوزه برای ما بنویسید.
منبع:

1401/03/02
22:33:09
5.0 / 5
221
تگهای خبر: اجرا , بازی , تئاتر , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز