در گزارش مجله سرگرمی مطرح شد؛

نگاه عاشقانه سردار را در احرام عشق تصویر کردم

نگاه عاشقانه سردار را در احرام عشق تصویر کردم

مجله سرگرمی: حسین عصمتی هنرمند نگارگر بیان کرد که در خلق اثر نگارگری احرام عشق از یک جمله عرفانی و عاشقانه حاج قاسم و بیت شعری که همسو با نگاه او به زندگی است، بهره گرفته است.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اثر مشترک حسین عصمتی و مینا صدری و همین طور تابلو نگارگری «احرام عشق» اثر حسین عصمتی از مجموعه آثار تجسمی «سرو آزادی» امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در زمینه هنری رونمایی گردید.
مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در امتداد بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی از این ۲ اثر تجسمی رونمایی به عمل آورد.
حسین عصمتی هنرمند نگارگر و مجسمه ساز درباره دلیل خلق اثر نگارگری با موضوع حاج قاسم باتوجه به ظرافت های این هنر، به خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از تخصص های من نگارگری است و تجربه زیادی دارم اما چون قبلاً مطالعات نظری و عملی بسیاری داشتم، روی هنر نگارگری اشراف دارم و برمبنای این که مدرک فوق لیسانس من، نقاشی بوده است، توانسته ام با تلفیق این دو رشته با هم، آثار جدیدی را خلق کنم. تابلوی «احرام عشق» نیز تلفیق و تلفیقی از نقاشی و نگارگری است.
وی بیان کرد: نگارگری، ظرافت های خاص خودش را دارد و خیلی حجم پردازی و هارمونی رنگی که در نقاشی وجود دارد، در نگارگری نمی توانیم اجرا نماییم اما تلاش می کنم فرم ها خیلی ساده اجرا شوند تا به کارهای انتزاعی و تجریدی نزدیک شود و در این اثر نیز چنین کاری را انجام دادم.
عصمتی در ادامه توضیح داد: محتوای این کار نیز دارای دو نکته اساسی است؛ اول این که برگرفته از بیت شعری درباره سردار است که می گوید «در آن مقام که احرام عشق می بندد / به آب دیده طهارت کنند و غسل به خون»؛ در حقیقت به تعبیری لباس احرام همان عاشقی و وصل شدن به معبود است و نگاه سردار به مسیری است که آنرا طی کرد. دومین نکته، مربوط به سخن حاج قاسم است که می گفت «انسان باید پیش از شهادت، شهید شده باشد که به این درجه نائل شود» از این جمله در خلق این اثر نگارگری استفاده کردم.
وی در آخر در پاسخ به این که چرا شهید سلیمانی را همچون شمایلی که رستم را در نگارگری طرح می زنند، نکشیده است، اظهار داشت: من در آثار دیگری این کار را انجام دادم؛ زمانی که سردار نوید برچیده شدن داعش از روی زمین را اعلام کردند، کاری را برگرفته از داستان های شاهنامه خلق کردم که یکی از هفت خوان رستم را تصویر کردم. از خوان جنگ رستم با دیو سیاه الهام گرفتم و بصورت نمادین از این تصویر استفاده کردم که پهلوان ایرانی درحال مبارزه با دیوی در قالب داعش بود. رنگ لباس پهلوان، پرچم ایران و در سیاهی دیو نیز از نمادهای داعش بهره گرفتم اما بدین سبب که بعد عرفانی تابلوی نگارگری «احرام عشق» پررنگ تر از بعد حماسی است، تصمیم گرفتم که سردار را با این شمایل تصویر کنم.


منبع:

1400/10/16
11:53:31
5.0 / 5
326
تگهای خبر: اجرا , تخصص , زندگی , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز