در گزارش مجله سرگرمی مطرح شد؛

قصه فروپاشی یک عشق در جدایی

قصه فروپاشی یک عشق در جدایی

مجله سرگرمی: کارگردان نمایش جدایی/ رومئو/ ژولیت عنوان نمود این نمایش داستان زوج هایی را به تصویر می کشد که بدون شناخت از یکدیگر زیر یک سقف می روند و با چالش هایی روبرو می شوند.ایمان میرهاشمی کارگردان نمایش «جدایی / رومئو / ژولیت» که در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است درباره خاصیت های این اثر نمایشی به خبرنگار مهر اظهار داشت: نویسنده این نمایش مسعود طیبی است و داستان فراز و نشیب قصه عاشقانه یک زوج را روایت می کند؛ داستانی امروزی که حتما برای خودمان و یا اطرافیانمان اتفاق افتاده است. در این نمایش دختر و پسری بر حسب تصادف با هم آشنا می شوند و پیش از رسیدن به یک شناخت کامل از یکدیگر بر طبق هیجان و احساسی که به یکدیگر پیدا کرده اند، ازدواج می کنند و زیر یک سقف می روند اما تازه آن زمان است که با وجوه شخصیتی هم آشنا می شوند و می ببینند که خاصیت ها و رفتارهای هرکدام کاملاً با چیزی که ابتدا در تصورشان بوده، متفاوت می باشد.
وی افزود: فارغ از جنسیت این مسائل را هر کدام از ما به طریقی تجربه کرده ایم. در اطراف خود من خیلی از دوستانم را دیده ام که پس از چندسال آشنایی حتی چند ماه هم نتوانستند با هم زیر یک سقف دوام بیاورند بدین جهت این اثر نمایشی می تواند تلنگری به زوج های جوانی باشد که بدون شناخت و قبول مسئولیت در زندگی مشترک و لزوم تغییر سبک زندگی شان ازدواج می کنند. درباره مسائلی که در این نمایش مورد توجه قرار گرفته است صحبت های زیادی نیز با دکتر هولاکویی داشتم و وی در تحلیل هایی که از متن به من ارائه داد بر این نکته تاکید داشت که مساله وابستگی در زندگی زناشویی یکی از مواردی است که موجب می شود طرف مقابل را در قالب قرار دهیم و به سبب همین وابستگی است که بجای عشق ورزیدن به معشوق، عاشق خودمان می شویم و برای راحتی خود، طرف مقابل را در تنگنا می گذاریم و یا مجبورش می نماییم آنطور که ما انتظار داریم رفتار کند.
میرهاشمی با اشاره به این که «بی مسئولیتی» زوجین نیز یکی دیگر از مسائلی است که در این نمایش مورد توجه قرار گرفته است، بیان کرد: در شکل گیری این نمایش با این ایده جلو رفتم که چه اتفاقی می افتد که در یک لحظه زندگی مشترک ۲ نفر به انتها خود می رسد. از دیدگاه خیلی از کارشناسان ازدواج عملی عقلانی است و باید کمتر احساسات را در آن دخیل کرد در صورتیکه این روزها ازدواج در بین زوج های جوان بیشتر بر پایه احساسات شکل می گیرد تا منطق و شاهد می باشیم که خیلی هم زود به جدایی ختم می شود. در صورتیکه وقتی وارد یکی زندگی می شویم باید مسئولیت پذیر و باگذشت باشیم نه این که هر کدام روال زندگی گذشته مان را در پیش بگیریم.
وی درباره ایده های اجرائی نمایش توضیح داد: رابطه این ۲ زوج در این نمایش در نهایت به جدایی می انجامد و این ۲ تبدیل به ۲ خط موازی می شوند که در کنار هم حرکت می کنند اما به هم نمی رسند. در طراحی صحنه نمایش با یک نیمکت ساده و لخت روبرو می باشیم که از عمد هیچ جلوه زیبایی ندارد چون دیگر هیچ چیز از رابطه این زوج باقی نمانده است. البته در ابتدای نمایش چون اول رابطه را که هنوز همه چیز جذاب است به تصویر می کشیم با فضایی فانتزی روبرو می باشیم و انگار این ۲ در دنیای کارتونی زندگی می کنند اما هر چه جلوتر می آییم از فانتزی به رئالیسم و در نهایت به ناتورالیسم می رسیم.
میرهاشمی در آخر صحبت هایش با اشاره به استقبال خوب مخاطبان از این نمایش بیان کرد: طراحی میزانسن نیز بصورت خطوط موربی که یکدیگر را قطع می کنند، شکل گرفته است چون این ۲ در نهایت هیچ وقت با هم همراه نمی شوند و تبدیل به ۲ خط موازی می شوند که به هم نمی رسند.
«جدایی / رومئو / ژولیت» از ۱۸ مهر تا ۷ آبان هر شب ساعت ۲۰ در خانه هنرمندان تماشاخانه انتظامی روی صحنه می رود.


منبع:

1400/07/30
11:54:44
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز