رئیس انجمن خوشنویسان ایران:

ماموریت هنر ترسیم اعتدال است

ماموریت هنر ترسیم اعتدال است

به گزارش مجله سرگرمی قزوین رییس انجمن خوشنویسان ایران اظهار داشت: ماموریت هنر این است که انسان را به بیداری و هوشیاری برساند و معنای اعتدال را ترسیم کند که این امر در خوشنویسی نمود بیشتری دارد چونکه یک هزارم عدم اعتدال در کلمات قابل درک است و باید به نقطه اعتدال برسیم تا کار به خوبی دیده شود.


غلامحسن امیرخانی در ششمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران که امروز ۲۶ مهر ماه در عمارت چهل ستون قزوین برگزار شد، اشاره کرد: هنر جنبه عاطفی و انسانی دارد که دل و چشم ما را روشن می کند، هنر باید در همه جای دنیا مراقبت شود و ما امانت داران آن هستیم.
وی ادامه داد: برگزاری دوسالانه خوشنویسی شوق و ارادت و دوام و همت و غیرت نیاز داشت، امروز شاهد برگزاری ششمین دوره این دوسالانه هستیم و متوجه می شویم که خوشنویسی جایگاه خودش را پیدا کرده است، هر هنری در دوره تاریخی خود باید مورد تجلیل قرار بگیرد، در گذشته که امکانات رسانه ای نبود مردم توقع کمتری داشتند اما در وضعیت فعلی جایگاه هنر و فرهنگ و ساختن دنیایی مناسب انسان، اهمیت والایی پیدا کرده است.
رییس انجمن خوشنویسان ایران اظهار نمود: انسان زمانی پیشرفت می کند که احساس کند در جایگاه واقعی خودش قرار گرفته است؛ خوشنویسی میراث گرانقدری است که از نیاکان به ما ارث رسیده است، خوشنویسی هندسه آسمانی متصل به اصل معنا است، من در ۶۵ سال زندگی ۵۰ استاد خوشنویسی داشتم که باید قدردان آنها باشم، هنر این سعادت را دارد که انسان از جانب اثر هنری پیام تاریخ را به گوش مردم برساند.
وی تاکید کرد: هنر می تواند در قالب تابلو، عکس و صوت و آواز تاریخ را به نمایش بگذارد، هنر شاخ و برگ پهناوری دارد که باید باتوجه به سلیقه و طبع مردم از این ظرفیت استفاده کرد، ماموریت هنر این است که انسان را به بیداری و هوشیاری برساند و معنای اعتدال را ترسیم کند که این امر در خوشنویسی نمود بیشتری دارد چونکه یک هزارم عدم اعتدال در کلمات قابل درک است و سر سوزن عیبی قابل فهم است باید به نقطه اعتدال برسیم تا کار به خوبی دیده شود.
امیرخانی اظهار نمود: اعتدال گم شده این دوران است، اعتدال جوهر فرهنگ آیینی ماست اگر ما خودمان را به مذهب شیعه مزین کردیم حاصل سفارش چندین هزار کتاب و نکته شامل عدالت، عفت، شجاعت و حکمت است که به کلمه اعتدال منتهی می شود، صاحبنظران باید این موارد را مورد توجه قرار دهند.
وی بیان کرد: برقراری عدالت و اعتدال کار یک نفر نیست و ملت باید در کنار هم قرار بگیرند تا اعتدال حاکم شود، زمانی خوشنویسی می تواند دلنشین باشد که اعتدال داشته باشد، امانت بزرگی به گردن ماست و ما صاحب کشوری پر از تاریخ و فرهنگ هستیم که باید این امر را معنایابی و به درستی به دنیای امروز معرفی نماییم و در این میان اهالی هنر باید پیشقدم شوند.
منبع:

1400/07/27
09:27:16
5.0 / 5
293
تگهای خبر: رسانه , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز