برنامه های هفته ملی کودک تشریح شد

برنامه های هفته ملی کودک تشریح شد

مجله سرگرمی: در آستانه «هفته ملی و روز جهانی کودک»، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از بازگشایی مراکز فرهنگی کانون و برگزاری مجدد کارگاه های حضوری این مجموعه آگاهی داد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، نشست خبری «هفته ملی و روز جهانی کودک» سال ۱۴۰۰ با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» با حضور ابوالقاسم سلیمانی، دبیر «هفته ملی کودک» و اعضای شورای معاونان کانون در حالی برگزار شد که مهدی علی اکبرزاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با گرامی داشت یاد و خاطره «شهید لندی» بیان نمود: «هفته ملی کودک» با عنوان یادواره شهید لندی شروع به کار خواهد نمود. دیدار با خانواده این نوجوان و رونمایی از تندیس وی در یکی از مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری خوزستان بخشی از برنامه های هفته ملی کودک خواهد بود.
او اولین اقدام کانون در هفته ملی کودک را بازگشایی مراکز این مجموعه فرهنگی اعلام نمود و اظهار داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در ۳۱ استان کشور و با رعایت مسائل و دستورالعمل های لازم بهداشتی فعالیتهای حضوری کانون در هفته ملی کودک آغاز خواهد شد. در این دو سال کانون در فضای مجازی فعالیت گسترده ای داشته است. با این وجود اقدام های مجازی نمی تواند جای خالی ارتباط رودرروی مربی و عضو را پر کند. کودکان نیازمند حضور در فضای فیزیکی هستند. آنها دوست دارند به صورت حضوری در کتابخانه های کانون فعالیت کنند. ازاین رو هم زمان با ادامه فعالیت کانون مجازی، مراکز سراسر کشور میزبان کودکان و نوجوانان خواهند بود. در عین حال مدرسان کانون زبان و مربیان مراکز فرهنگی از این هفته از اینترنت مجانی برخوردار خواهند بود.
علی اکبرزاده در بخشی از سخنان خود به فعالیت تماشاخانه های سیار کانون پرورش فکری در سرتاسر کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در طول هفته ملی کودک تریلی های سیار در تهران و در شهرهای دور و نزدیک به اجرای نمایش در فضای باز برای مخاطبان عمومی خواهد پرداخت. مرکز تئاتر کانون هم میزبان چند اثر نمایشی است که خانواده ها می توانند از این نمایش ها بهره ببرند.
علی اکبرزاده در مورد سایت جامع اینترنتی کانون با عنوان دیجی کانون که بعد از «هفته ملی کودک» در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: سامانه و بستر این درگاه اینترنتی آماده است و از این سامانه در هفته ملی کودک رونمایی می شود. اما امید داریم شروع به کار آن همزمان با روز دانش آموز، سیزدهم آبان اتفاق بیفتد.
او درباره این سامانه اظهار داشت: علاقه مندان می توانند ضمن خریداری محصولات کانون مانند کتاب، سرگرمی های سازنده، بازی و اسباب بازی، تولیدات دیگر ناشران و تولیدکنندگان را هم در این سایت جست وجو کنند. فروش محصولات مورد تایید کانون بگونه ای خواهد بود که علاقه مندان شاهد مجموعه ای از محصولات متنوع فرهنگی خواهند بود. در این حوزه انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی و ناشران کودک و نوجوان ما را همراهی خواهند کرد.
مدیرعامل کانون همینطور از تخفیف ۲۵درصدی فروشگاه اینترنتی محصولات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در «هفته ملی کودک» اطلاع داد و بیان کرد که خانواده ها می توانند ضمن رفتن به سایت shop.kpf.ir این محصولات را تا ۲۲ مهر خریداری کنند.


علی اکبرزاده در بخش فعالیت رسانه ای و مجازی «هفته ملی کودک» بیان نمود: «ساعت کودکی» همچون فعالیتهای این هفته خواهد بود. در این برنامه مجازی و در ساعتی معین مراکز کانون سراسر کشور ضمن اجرای برنامه هایی، توجه والدین را به اختصاص یک ساعت ویژه به کودکان جلب خواهند کرد. نگاه ما به این مسئله توجه به کودک، ضرورت گفتگو با او و طرح مسائل از جانب آن هاست. تاکید داریم که والدین همدلانه و دوستانه به کودک خود توجه نمایند. نمایش مجانی هفت فیلم سینمایی در پرتال کانون، پخش آنلاین فیلمها و پویانمایی های موفق کانون در ایام «هفته ملی کودک» و پخش قصه گویی های برتر دوره های گذشته جشنواره قصه گویی همچون اقدامات در هفته ملی کودک است. همینطور نشستی مجازی با حضور کودکان و نوجوانان به نمایندگی از تمام کودکان ایران برگزار می نماییم که این مخاطبان به طرح دیدگاه و مسائل خود خواهند پرداخت. این نشست از راه پرتال کانون منتشر خواهد شد. همینطور انتشار پیام کودکان ایران به کودکان جهان دیگر اقدام نمادین این هفته با هدف ارتباط با کودکان دنیا و رساندن زبان صلح به آنها خواهد بود.
بخشی از این نشست به اعلام نام روزهای «هفته ملی کودک» اختصاص داشت.
بر این اساس ۱۶ مهر روز «کودک، صلح، بازی و نشاط» نام گذاری شده است. ۱۷ مهر روز «کودک، باورهای دینی و معنویت» و ۱۸ مهر روز «کودک، خانواده، آموزش و مهارت های زندگی» نام گرفته است. «کودک، امنیت، بهداشت و سلامت جامعه»، «کودک، کتاب، هنر و ادبیات» و «کودک، هویت، میراث طبیعی و فرهنگی» به ترتیب عناوین روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ مهر است. به قول علی اکبرزاده آخرین روز هفته ملی کودک سال ۱۴۰۰ به مبحث «کودک، رسانه و فناوری های نوین» اختصاص دارد.
علی اکبرزاده سپس بیان نمود: «هفته ملی کودک» بهانه ای است برای رصد نیازها و انتظارهای موجود و در واقع باید پیوندی باشد با «هفته ملی کودک» در سالهای آتی.
او توجه به نیاز خانواده و آموزش به آنها را اقدامی برای تربیت نسل های آتی دانست و در همین راستا از افزایش ساعت کاری کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری بعنوان یکی از مهم ترین مراجع پژوهشی حوزه کودک و نوجوان اطلاع داد و اظهار داشت: با افزایش ساعت کاری این کتابخانه امکان دسترسی هرچه بیشتر محققان و پژوهش گران از منابع فراهم آمده است تا این گنجینه کتاب ها راحتتر در اختیار این علاقه مندان قرار گیرد.
تقدیر از برگزیدگان طرح «ایده آزاد» در این هفته، بازدید مجانی از موزه هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزاری نشست های علمی ویژه مربیان و فعالان حوزه کودک از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود.
در بخشی از این نشست ابوالقاسم سلیمانی، دبیر «هفته ملی کودک» بر شعار کانون در حوزه مرکزمحوری و توجه به مربیان و اعضاء تصریح کرد و اظهار داشت: کودکان فرصت ناب زندگی و بودن هستند که سرزندگی را در روح و کالبد جامعه می دمند. تمام تلاش کانون در طول سال بخصوص هفته ملی کودک این است که خانواده و جامعه توجه بیشتری به کانون داشته باشد و زمینه رشد، شادی، نشاط و آگاهی کانون را فراهم آورد.


سلیمانی در ادامه از برگزاری نشست های علمی برای مربیان، کارشناسان و اولیای تربیتی در ایام «هفته ملی کودک» اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد که این نشست ها در هفت مبحث کاربردی در روزهای این هفته برگزار گردد.
او معرفی نوجوانان موفق استان ها را دیگر موضوعی دانست که بخشی از برنامه های داخلی کانون در هفته ملی کودک است.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری همینطور اظهار نمود: یکی از اقدام های مهم این هفته شکل گیری کمیته استان ها و توجه به فعالیت سراسری در هفته ملی کودک است. با این نگاه روابط عمومی و مدیران استانی کانون در ۳۱ استان برنامه های متنوعی را برای خانواده ها، مربیان و مخاطبان کودک و نوجوان در نظر گرفته اند.
بر طبق این خبر، اعلام برنامه های آتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و پاسخ به سوالات خبرنگاران بخشی از این نشست خبری بود.
ویژه برنامه های «هفته ملی کودک» از ۱۶ تا ۲۲ مهر در سرتاسر کشور برگزار می شود.
منبع:

1400/07/13
11:51:19
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اجرا , اسباب بازی , بازی , تئاتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز