در آستانه اربعین حسینی؛

سوگواری محرم در خانه طهران بررسی می شود

سوگواری محرم در خانه طهران بررسی می شود

مدیر خانه طهران از اجرای برنامه بازخوانی سوگواری محرم در طهران با هدف آشنایی شهروندان با میراث ناملموس فرهنگی- مذهبی شهر تهران اطلاع داد.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد حکمت مدیر «خانه طهران» از معرفی مراسم سوگواری محرم در تهران قدیم با عنوان «بازخوانی فرهنگ سوگواری محرم در طهران» اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه در آستانه اربعین حسینی به مدت پنج شب در «خانه طهران» برگزار و به صورت آنلاین پخش خواهد شد.
حکمت، آداب و رسوم را بخشی از میراث شهری تهران خواند و اضافه کرد: به علت جایگاه «خانه طهران» در بازنمایی و معرفی میراث ناملموس شهری، «بازخوانی فرهنگ سوگواری محرم در طهران» در نسبت هویت شهری و تجربه شهر دارای اهمیت زیادی است.
مدیر «خانه طهران» خاطرنشان کرد: برخی سنت ها و مراسم های ماه محرم شامل شبیه خوانی، پرده خوانی، برخی نوحه ها، نذرهای خاص و غیره که در گذشته برگزار می شدند، امروزه به علت تحولات فرهنگی، اجتماعی و شهری به ندرت اثری از آنها دیده می شود و به نحوی فراموش شده اند.
حکمت افزود: بدیهی است، آشنایی شهروندان تهران با میراث ناملموس مذهبی شهر که در سوگواری ماه محرم متجلی است، زمینه ای برای شناخت هویت شهر و افزایش تعلق خاطر به تهران را فراهم می سازد.
وی درباره جزئیات این برنامه، بیان نمود: این برنامه بر آن است فرهنگ سوگواری محرم در تهران را در چارچوب پنج نشست با حضور صاحبنظران و اجرای هنرهای آئینی معرفی نماید. این برنامه ابتدا با گفتگوی کارشناسان درباره مراسم سوگواری محرم آغاز خواهد شد و سپس مصادیق عینی آن به صورت تعزیه گردانی، پرده خوانی و بازخوانی چند نوحه قدیمی، اجرا می شود.
مدیر «خانه طهران» از برگزاری آنلاین این برنامه اطلاع داد و اظهار داشت: به علت جلوگیری از شیوع کرونا، نمایش برنامه به صورت زنده پیشبینی شده است و علاقه مندان می توانند این برنامه را از امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه تا یکشنبه ۴ مهرماه از ساعت ۱۹ تا ۲۱ تماشا کنند.
«خانه طهران» وابسته به سازمان زیباسازی شهر تهران است و این برنامه با اهتمام معاونت توسعه و برنامه ریزی این سازمان برگزار می گردد.


منبع:

1400/06/31
16:33:59
5.0 / 5
238
تگهای خبر: اجرا , فرهنگ , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز