وزیر پیشنهادی فرهنگ:

به ایجاد آرامش در فضای فرهنگ و هنر متعهد می مانم

به ایجاد آرامش در فضای فرهنگ و هنر متعهد می مانم

مجله سرگرمی: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، معتقد می باشد که به هر حال، وضعیت سرمایه، اقتصاد فرهنگ، امنیت شغلی، کمیت و کیفیت تولیدات فرهنگی هنری هم اکنون، با رضایت هیچ یک از اضلاع این عرصه همراه نیست و البته برای ارتقاء این وضعیت، باید به دغدغه های همه ی اقشار و نگاه ها توجه داشت و احترام گذاشت؛ تا در فضایی توام با آرامش، به وضعیتی مطلوب برای همه برسیم.


محمدمهدی اسماعیلی - وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرف رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی - در گفت وگویی با ایسنا، به برخی دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر در این روزها پاسخ داده است که در ادامه می خوانید:

شما در حالی بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت آقای رییسی معرفی شده اید که بخش زیادی از اهالی فرهنگ و هنر، بواسطه ی مشکلات اقتصادی و بیماری فراگیر ویروس کرونا، وضعیت مناسبی ندارند. برنامه ی مشخص شما برای خروج از این وضعیت نسبتا بحرانی چیست؟
برای خروج از این وضعیت، دو راه حل کوتاه مدت و میان مدت پیش بینی شده است. در کوتاه مدت، باتوجه به موافقت دولت، واکسیناسیون فوری تمامی اهالی فرهنگ و هنر با معرفی صندوق اعتباری هنر که حدود ۸۰ هزار نفر عضو دارد، در دستور کار قرار می گیرد. همین طور تلاش می شود که با تعامل با سازمان برنامه و بودجه، مساعدت مالی به اهالی فرهنگ و هنر صورت گیرد.
در میان مدت هم اقتصاد فرهنگ باید فعال شود و توسعه یابد و راهکارهای اجرائی مانند توسعه صادرات تولیدات فرهنگی، جذب مخاطبان در سراسر کشور و شکستن پوسته ی مخاطبان حداقلی فعلی، در دستور کار است. برای اجرائی شدن این برنامه ها البته همکاری و هم افزایی سایر نهادهای فرهنگی مانند صداوسیما و صنوف و اقشار فرهنگی مانند خانه ی سینما، خانه ی تئاتر، خانه ی موسیقی و... اجتناب ناپذیر و لازم است.

برخی می گویند، شما پیش از این که چهره ی فرهنگی باشید، یک شخصیت سیاسی هستید. نظر خودتان چیست؟
اولا کل سوابق و کارنامه ی حدود ۲۳ ساله ی اینجانب در زمینه ی فرهنگی است. ثانیا، اینجانب مسؤول اجرائی کردن نظرات و وعده های رئیس جمهور محترم در زمینه فرهنگ و هنر هستم. در دو و نیم سالی که آیت الله رییسی ریاست قوه قضاییه را برعهده داشتند، بواسطه ی عملکرد عالمانه و متین خود توانستند اقشار مختلف مردم، ازجمله هنرمندان و اهالی فرهنگ را همراه کنند. برای نمونه، زمانی که در جلسات اهالی فرهنگ با رئیس قوه قضائیه، هنرمندان با دیدگاه های متفاوت دعوت می شوند یا مدیران روزنامه ها و رسانه ها از همه ی طیف ها حاضر می شوند، مشخص است که رویکرد دولت ایشان هم در عرصه ی فرهنگ، آرامش، صداقت و همکاری واقعی است. دولت آیت الله رییسی، هنرمندان و اهالی فرهنگ را دستمایه ی بازی های سیاسی و رای آوری در انتخابات نخواهد کرد. از همه ی اهالی فرهنگ و هنر، صنوف و اقشار فرهنگی هم برای افزایش کمی و کیفی تولیدات فرهنگی، برمبنای گنجینه ی گرانبهای تاریخ و ادبیات ایرانی و اسلامی دعوت به همکاری می کند.

ولی انتشار برنامه ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، جنجال برانگیز شد و واکنش هایی اعتراضی در بر داشت. نظر شما در این زمینه چیست؟
من به دغدغه های تمامی اهالی فرهنگ و هنر احترام می گذارم و واکنش ها را محترم می دانم. نکته ی اول که باید گفته شود، این بوده که بخشی که در فضای مجازی پررنگ شده، بخش وضعیت موجود پیش نویس برنامه است که از منابع مختلف پژوهشی مربوط به خود وزارتخانه، یکی از مراکز بررسی وابسته به ریاست جمهوری و برخی گزارش های نهادها استفاده شده که در بعضی از قسمت ها، منبع در پی نوشت آورده شده و باعث شده برنامه که همگی رویکرد مثبت به موضوعات بوده، دیده نشود. نکته دوم این که بر خود وظیفه می دانستم در جلسه ی غیر رسانه ای که با چند تفر از رئوس صنوف داشتم، توضیحات لازم را بمنظور رفع ذهنیات مطرح و عنوان کنم که این بخش برای توضیح شرایط بوده و برای اطلاع کمیسیون تخصصی داده شد. در این گزارش، بخش «برنامه» مجزا از وضع موجود است و همانطور که توضیح دادم، وضع موجود از گزارش های مختلف بوده، بطورمثال تحلیل فیلم های سال ۹۷، متعلق به گزارش رسمی از نهاد ریاست جمهوری در دولت دوازدهم است. برنامه های ما در این گزارش، تماما نکات ایجابی و ناظر به سیاست های فرهنگی دولت در وزارت ارشاد آینده است. بنظر می رسد فضاسازی و دوقطبی سازی سبب شد تا بخش برنامه ها دیده نشود. یادمان نرود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدافع هنرمندان است و اساسا این مواضع که در گزارش ها درباره وضعیت موجود بوده، با ذهنیت اینجانب و شان و منزلت هنرمندان و نهادهای صنفی تطبیق ندارد. نکته دوم اینکه در جلسه با رؤسای صنوف تاکید کردم که جنجال رسانه ای سبب شده اساسا گزارش وضعیت موجود که اساسا موضع ما نیست، بعنوان برنامه پیشنهادی القاء شود.


به هر حال، یکی از انتقادها در پی انتشار این برنامه، بحث حذف نهادهای صنفی در عرصه ی فرهنگ است. پاسخ شما به این برداشت چیست؟
این نظر غلطی است. اولا به جد معتقدم که تصدی گری دولت در عرصه ی فرهنگ باید کم شود و اصناف هنری و انجمن های فرهنگ بصورت واقعی تقویت شوند. ثانیا، در برنامه هم ذکر شد که خانه ی سینما، خانه ی موسیقی، خانه ی تئاتر و دیگر نهادهای صنفی تخصصی برای واگذاری قسمتی از تکالیف و مسئولیت های دولتی، پیگیری مطالبات صنفی و معیشتی اهالی فرهنگ به رسمیت شناخته می شوند و به یقین، تقویت خواهند شد. در دوره ی ما، صنوف پل ارتباطی بدنه ی هنرمندان با دولت و بالعکس هستند. انجمن های فرهنگی مانند انجمن خوشنویسان، انجمن عکاسان، انجمن طراحان گرافیک، انجمن شاعران، انجمن تصویرگران، انجمن هنرمندان سفال و سرامیک و انجمن مجسمه سازان در صدر تعامل وزارت فرهنگ با اهالی هنر قرار خواهند گرفت.


نهاد کتابخانه های عمومی هم از با اهمیت ترین شبکه های فراگیر در کشور است. دوستان این حوزه معتقد بودند که در برنامه ی یاد شده، به این مهم چندان پرداخته نشده است. برنامه ی دولت سیزدهم برای تحول در این عرصه چیست؟
با توجه به ظرفیت و شبکه ی گسترده ی کتابخانه ها و کتابداران خدوم بعنوان یکی از راهبران اصلی و اساسی در توسعه فرهنگی، پیگیری، تصویب و اجرائی کردن قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پایدارسازی درآمدهای نهاد، تکمیل سند آمایش سرزمینی نهاد کتابخانه ها و تکمیل شبکه ی کتابخانه های مرکزی استانها، گسترش خدمات و برنامه های کتابخانه ای در روستاها بوسیله پیشخان کتابخانه عمومی، کتابخانه های سیار و کاربرمحور کردن خدمات و برنامه های کتابخانه های عمومی، در اولویت برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد داشت.


اتفاقا حوزه ی کتاب را پیشران عرصه ی توسعه فرهنگی می دانند. برنامه ی شما برای بهبود وضعیت نشر کتاب و کتاب خوانی چیست؟
با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی، نخستین محصولی که از سبد خانواده حذف می شود، محصولات فرهنگی و به ویژه کتاب است. فلذا باید اقدامات جدی در دو راهبرد کاهش هزینه ی تولید کتاب و گسترش فرهنگ کتاب خوانی را در دستور کار قرار داد. درباره ی کاهش هزینه ی تولید کتاب، یارانه ی هزینه شده توسط دولت اولا باید بصورت تهیه ی کاغذ در اختیار ناشر قرار گیرد. ثانیا حل مشکلات صنفی اهالی نشر و کتاب مانند بیمه، امنیت شغلی و غیره باید در دستور کار قرار گیرد. ثالثا یارانه ی فرهنگی به سبد مصرفی خانوار اختصاص گیرد. در زمینه ی گسترش فرهنگ کتاب خوانی هم تولید محصولات چندرسانه ای و کتاب های الکترونیکی باید در دستور کار قرار گیرد. همین طور تولیدات رسانه ای ویژه با همکاری صداوسیما، شهرداری ها و غیره مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.
البته حوزه ی کتاب نیازمند بازطراحی سیاستگذاری ها و اجرای طرح های جامع پشتیبانی از اطلاع رسانی، تبلیغات و ترویج کتاب، ارتقاء سرانه ی مطالعه در کشور، نشر حرفه ای کتاب و کاهش تصدی گری دولت و واگذاری به بخش خصوصی است.

در حوزه ی سینما بعنوان جذاب ترین عرصه ی هنر، برنامه ی شما چیست؟
اهالی سینما در ۱۸ ماه گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا متحمل خسارت های فراوان شده اند و عزیزان زیادی را هم بابت بیماری ناشی از ویروس کرونا از دست داده اند. اولویت اول در این بخش برای ما واکسیناسیون است تا افراد شاغل در پروژه ها سلامتشان به خطر نیافتد. مسئله ی دوم، بحث ضرر و زیان انباشته ی سینماداران در اثر تعطیلی کروناست که باید هم بخشی را تامین و بخشی را با تسهیلات بلندمدت یاری کرد تا با رونق مجدد سینما این عزیزان امکان بازگشت به کار بخش عمده ای از کارکنان بیکار شده خودرا فراهم آورند. مساله ی دیگری که باید بعنوان اولویت پیگیری شود، دوگانگی حکمرانی در زمینه ی نمایش خانگی است که نمی توانیم با دوگانگی قوانین آنرا اداره نماییم. بحث اختلاف نظر بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما باید تعیین تکلیف شود تا سینماگران از سردرگمی درآیند.
همچنین خودرا موظف می دانیم که سرمایه های خردی را که در دولت بصورت جدا جدا هزینه شده است، سرجمع و توسط بنیاد سینمایی فارابی در تولید آثار سینمایی سرمایه گذاری نماییم. از مباحث و دغدغه های مهم سینماگران، بحث حقوق مادی و کپی رایت آثار است که مباحث قانونی را با کمک مجلس و مباحث اجرائی دفاع از حقوق مادی صاحبان آثار را با کمک نهادهای امنیتی، قضایی و وزارت ارشاد، پیگیری خواهیم کرد و با بحث قاچاق محصولات به شدت برخورد خواهد شد.


دوست داشتیم فرصت بیشتری بود و درباره ی حوزه هایی چون موسیقی، تئاتر، رسانه و هنرهای تجسمی هم مشخصا سؤال می پرسیدیم. اما باتوجه به کمبود زمان برای پرسش های دیگر، یک جمع بندی نهایی بفرمایید.
اصحاب هنر بیشترین لطمه را از شیوع ویروس کرونا دیده اند. مساله ی سلامت و سرعت بخشی به واکسیناسیون و نیز حل مسائل معیشتی در اولویت وزارت ارشاد قرار دارد. سیاستگذاری اصلی دولت مردمی، آرام سازی فضای اجتماعی و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه است و من هم خودم را مکلف به آرامش و همکاری، هماهنگی و هم افزایی با هنرمندان و اهالی خانواده ی فرهنگ می دانم. تمام برنامه های من نیز در قالب جذب حداکثری و نگرش مثبت به سرمایه ی انسانی هنرمندان و اهالی فرهنگ است. در یک کلام، وزارت ارشاد، مدافع همه ی اهالی فرهنگ، رسانه، هنر و کتابداران عزیز است.
منبع:

1400/05/28
13:48:16
5.0 / 5
203
تگهای خبر: اجرا , بازی , تئاتر , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز