شایعاتی كه پیرامون واكسن كرونا ایجاد شد؛

از ریش دار شدن زنان و دستكاری DNA تا آهن ربایی شدن!

از ریش دار شدن زنان و دستكاری DNA تا آهن ربایی شدن!

مجله سرگرمی: هر چند که برمبنای دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی در صورت ایجاد ایمنی 70 درصدی جمعیت جهان می توان از بحران فعلی کرونا عبور کرد، ولی برخی ها با بیان ادعاهایی چون کاشته شدن چیپ در بدن، دستکاری در DNA انسان و این اواخر آهن ربایی شدن بدن تلاش می کنند تا مردم از واکسیناسیون دوری کنند و این در حالیست که بگفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گروه های ضد واکسن همیشه بوده اند و باقی خواهند ماند و اگر حتی مشکل آهن ربایی شدن بدن پس از تزریق واکسن حل شود،  در آینده گروه های ضد واکسن به شکل دیگری ادعاهایی دارند.


به گزارش ایسنا، برمبنای اطلاعات جهانی هم اکنون تنها واکسیناسیون می تواند جان انسان ها را در مقابل ویروس کرونا حفظ کند و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی "بازگشایی جوامع بایستی تا تاثیر واکسن همچنان با محدودیت باشد، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و تماس هاس اجتماعی نیز باید محدود باشد". علاوه بر آن شواهد علمی جهانی نشان داده است که هر چند که واکسیناسیون از ابتلای افراد به این ویروس جلوگیری نمی کند، ولی آمار فوتی های ناشی از ویروس کرونا کنترل شده است.
بر این اساس خیلی از کشورها علاوه بر تولید واکسن کرونا مبادرت به خرید بیش از نیاز داخلی خود کردند، به شکلی که ۱۱.۵۲ میلیارد دوز واکسن کرونا تا انتهای ۲۰۲۱ تولید می شود که کشورها مبادرت به پیش خرید آن کردند که به این شرح است:
کشورمیزان سفارش کروناجمعیت تحت پوششکانادا۳۳۸ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۵ برابر جمعیت خوداتحادیه اروپا۱.۸ میلیارد دوزبرای واکسینه کردن ۳ برابر جمعیتامریکا۱.۲ میلیارد دوزبرای واکسینه کردن ۲ برابر جمعیتانگلستان۴۵۷ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۳.۶ برابر جمعیتاسترالیا۱۲۴ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۳.۶ برابر جمعیتبرزیل ۲۳۲ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۵۵ درصد جمعیتاتحادیه افریقا۶۷۲ میلیون دوزبرای واکسینه کردن۳۸ درصد جمعیتعربستان۳ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۴ درصد جمعیتاندونزی۱۹۰ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۳.۸ درصد جمعیتهند۱۱۶ میلیون دوزبرای واکسینه کردن ۴ درصد جمعیتهمانطور که از جدول بالا بر می آید، از ۱۱.۵۲ میلیارد دوز واکسنی که در دنیا تولید می شود، ۷.۵۵۰ میلیارد دوز واکسن توسط کانادا، اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا و استرالیا به میزان چندین برابر جمعیت خود پیش خرید شده است.
مطالعات انجام شده در کشور نشان میدهد که واکسینه شدن کادر درمان سبب کاهش مرگ آنها شده است، به شکلی که کادر درمان در برخورد با مبتلایان به کرونا هر چند که درگیر بیماری شدند، ولی منجر به مرگشان نشده است.
علی رغم نتایج مطالعات جهانی در حوزه اثرات واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، برخی هستند که ادعاها و باورهای عجیبی در حوزه واکسیناسیون ارائه کردند. این باورها از عقیم شدن مردان و سقط جنین گرفته تا کج شدن صورت و این آخر نیز چسبیدن فلز به بدن می شود.
این باورها بار اولی نیست که درباره واکسنی ارائه می شود، بلکه ریشه در تمدن بشری دارد. زمانی که ادوار جنر میکروب بیماری آبله گاوی را به پسری تزریق کرد و در وی مصونیت به وجود آمد و دیگر به بیماری آبله مبتلا نشد، در آن زمان افرادی به راه افتادند و ادعا کردند که تزریق این واکسن سبب خواهد شد که قسمتی از بدن انسان تبدیل به حیوان شود.
باورهای نادرست واکسیناسیون
در سال ۱۲۶۴ هجری قمری با صدور فرمان مایه کوبی آبله، امیرکبیر فرمان داده بود که هر کس نخواهد آبله بکوبد، باید ۵ تومان جریمه به صندوق دولت بپردازد. اما جهل و نادانی و شایعاتی که دعانویسان و رمالان پخش کردند، موجب شد هنگام مراجعه ماموران به خانه ها برای مایه کوبی، مردم در آب انبارها پنهان شوند و یا از شهر خارج شوند؛ چونکه دعانویسان به مردم گفته بودند که زدن واکسن موجب ورود جن به خون آنها می شود.
این گفته در حالی است که در آن سال ها "آبله" و "وبا" و قحطی تلفات بسیاری را به همراه خود آورده بود و امیرکبیر فرمان مایه کوبی آبله در سراسر کشور را اعلام نموده بود.
علاوه بر آن مقاله پزشکی در سال ۱۹۹۸ در ژورنال پزشکی لنست "The Lancet" از طرف "اندرو ویکفیلد" منتشر و در آن مقاله ادعا شده بود که در واکسیناسیون سه گانه سرخک، اوریون و سرخجه (MMR)، خطر مبتلاشدن به اوتیسم وجود دارد؛ ولی بعدها مشخص شد که این پزشک بریتانیایی، با دستکاری داده ها، شواهد مربوط به مطالعه خودرا جعل کرده بوده و مقاله او نیز از ژورنال حذف شد و بررسی های بعدی ادعای او را مردود کرد، اما اثری که این مقاله در پرهیز از واکسیناسیون در جوامع مختلف به جا گذاشت، انکارناپذیر است.
حالا در قرن بیست و یکم هستیم و مقرر است که با واکسیناسیون ۷۰ درصدی در کشور ایمنی ایجاد شود. از آنجایی که واکسن های داخلی به فاز تولید نرسیده اند، تامین واکسن از خارج عنوان شد و جنبش های ضد واکسن بار دیگر موتور خودرا برای مخالفت با واکسیناسیون مقابل این ویروس عالم گیر روشن کردند.
آنها در زمانی ادعا کردند واکسن کرونا "زنان را ریش دار" و یا "تبدیل به تمساح" می کند و در وقتی دیگر " کاشت ریزتراشه و دستکاری DNA" را مطرح نمودند. ماجرای کاشت ریز تراشه و دستکاری دی ان ای از آنجا ناشی می شود که در پی اعلام خبر تولید واکسن موثر در جلوگیری از سرایت ویروس کرونا، بیل گیتس به یکی از موضوعات داغ در توییتر تبدیل و ادعا شد که طرح کاشت ریزتراشه های قابل ردگیری در بدن انسان ها طرح بیل گیتس است که هیچ مدرکی برای تایید این ادعا منتشر نشده است.
ترس از اینکه واکسن کرونا بتواند در دی ان ای تغییر بوجود آورد، یکی دیگر از شایعات است و این در حالیست که پژوهشگران دراین زمینه اعلام نمودند واکسن قسمتی از ماده ژنتیکی تک رشته ای ویروس یا RNA را در خود دارد و تزریق RNA هیچ تاثیری روی DNA سلول انسان ندارد.
ادعاهای کرونایی
به اعتقاد دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، این که از طرف گروه های ضد واکسن ادعا شده افراد بعد از تزریق واکسن کرونا بدنشان آهن ربایی می شود، چون اساس علمی ندارد، نیاز به توضیح ندارد.
وی که با ایسنا گفت و گو می کرد، با تاکید بر این که گروه های ضد واکسن از شروع طرح موضوع واکسن کرونا فعالیت خودرا شروع کردند، این امر را بی سابقه ندانست و یادآور می شود: چنین نگاهی سابقه تاریخی در غرب، امریکا و در ایران دارد. گروه های ضد واکسن همیشه هستند و ابزارهایی که برای مخالفت با واکسن به کار می برند نیز متفاوت می باشد.
قانعی افزود: این گروه ها برای مخالفت با واکسیناسیون گاهی می گویند که واکسن کرونا سبب ابتلای فرد به سرطان می شود، گاهی ادعای مقطوع النسل شدن بشر را دارند و برخی اوقات نیز ادعا کردند که در داخل این واکسن ها میکرو چیپس قرار دارد و برخی اوقات هم ادعا کردند که بدن آهن ربایی می شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه این گروه ها به زبان های مختلف مردم را ترغیب به عدم دریافت واکسن می کنند، اظهار نمود: برخی ادعا دارند که بعد از دریافت واکسن فرد فوت کرده و همین طور ادعا شده که فرد بعد از دریافت واکسن به کرونا مبتلا شده است. اگر حتی مشکل آهن ربایی شدن بدن پس از تزریق واکسن حل شود، در آینده گروه های ضد واکسن به شکل دیگری ادعاهایی دارند.
وی با تاکید بر این که گروه های ضد واکسن در فضای مجازی از ابتدا بودند، هستند و خواهند بود و در همه کشورها نیز فعال می باشند، اشاره کرد: این در حالیست که برمبنای دستورالعمل های جهانی تا ۷۰ درصد مردم واکسینه نشوند، این بیماری بعنوان معضل در کشور باقی خواهند ماند؛ بدین جهت نیاز است از طرف عالمان، رسانه ها و مراکز علمی دریافت واکسن ترویج شود.
منبع:

1400/03/28
23:23:26
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اجرا , تولید , رسانه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز