مناظره دوم آب پاكی را روی دستان هنرمندان ریخت

حكایت بی فرهنگی در مناظره ای فرهنگی!

حكایت بی فرهنگی در مناظره ای فرهنگی!

مجله سرگرمی: دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود با تمرکز بر موضوعات فرهنگی و اجتماعی پخش شود، با حداقل اشاره ها به این موضوعات و بدون ارائه برنامه ای برای آینده و راهکاری برای حل مشکلات حوزه فرهنگ و هنر، آب پاکی را روی دستان هنرمندان ریخت.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، از زمان شروع تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، به کررات این نقد از طرف اهالی رسانه و همین طور کارشناسان و فعالان فرهنگی و هنری عنوان شد که جای خالی فرهنگ و هنر در برنامه ها و حتی شعارهای هر هفت نامزد احساس می شود؛ با این وجود کماکان این امید و انتظار وجود داشت که حداقل در مناظره انتخاباتی با موضوع تخصصی فرهنگ، هر یک از کاندیداها از این فرصت استفاده و به بیان رویکرد خود درباره موضوعات فرهنگی و هنری و ارائه برنامه های مدون و راهکارهایی برای حل مشکلات موجود این حوزه، بپردازند.
اغلب پرسش های مطرح شده از نامزدها در دومین مناظره تلویزیونی که عصر روز سه شنبه (۱۷ مرداد ماه) روی آنتن شبکه یک سیما رفت، اساسا رنگ و بوی فرهنگی و هنری نداشت و به موضوعات اقتصادی و اجتماعی اختصاص داشت و اگر تعدادی از نامزدها هم اشاره ای کوتاه و سطحی به این حوزه داشتند، در بخش بیانیات کلی خودشان بود. در حقیقت مناظره دوم که با محور «فرهنگی» در کنار موضوعات اجتماعی و سیاسی تعریف شده بود، با کمترین سهم از «فرهنگ» و خصوصا «هنر» در پرسش های مجری و همین طور برنامه های نامزدها همراه بود.
در این میان اما برخی نامزدها تلاش کردند در جمع بندی نهایی خود، اشاره های مختصری به جایگاه اهالی فرهنگ و هنر و همین طور اهمیت نقش رسانه در دنیای امروز داشته باشند؛ بعنوان مثال یکی از نامزدها با زیربنایی دانستن مساله اقتصاد، حل مشکلات فرهنگی بعنوان روبنا را منوط به حل مشکلات اقتصادی عنوان و از برخی دیگر از کاندیداها انتقاد نمود که نسبت به چهره های مهم و فاخر حوزه های فرهنگی و هنری کشور خونسرد هستند و تنها در دوره انتخابات، برای گرفتن تصاویر یادگاری یاد این قشر می افتند و یا از موسیقی رپ برای جلب نظر مردم استفاده می نمایند. همین طور یکی از نامزدها هم که کوشش کرد با به کار بردن یک بیت شعر، برای لحظاتی فضای استودیوی مناظره را فرهنگی کند، به اشتباه قسمتی از ترانه یک خواننده ممنوع الفعالیت در ایران را خواند و آنرا به دانشجوی رشته شیمی نسبت داد.
این نامزد همین طور در تنها پرسش فرهنگی مناظره دوم که به قید قرعه به او تعلق گرفت و به شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص داشت، وعده داد که در صورتیکه رئیس جمهور شود، این شورا را منحل می کند.
در این میان اما بی توجهی نامزدهای ریاست جمهوری به مقوله فرهنگ و هنر آن هم در مناظره ای که قرار بود اساساً به این حوزه بپردازد، موجی از انتقادات را به همراه داشته است. در همین راستا سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در صفحه توییتر خود نسبت به این مساله واکنش نشان داد و نوشت: «فرهنگ و هنر بخش مغفول مناظرات بود. حتی در دومین مناظره با عنوان فرهنگ و اجتماعی. ایران بدون فرهنگ و هنر ایران نیست. از کدام برنامه ها سخن می گوییم؟»
البته قبل از برگزاری این مناظره نیز چنین عملکردی از طرف نامزدها قابل پیش بینی بود؛ چنانچه در کارهای انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره، نه مانند دوره های گذشته نامی از کارگردانان سینما بعنوان سازندگان فیلم های تبلیغاتی به میان آمد و نه اسمی از هنرمندان موسیقی که معمولا ساخت ترانه های تبلیغاتی را عهده دار می شوند.
با این همه همچنان یکی از پرسش های اساسی فعالان و علاقمندان عرصه فرهنگ و هنر این بود که چرا در بین انواع و اقسام شعارهای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، خبری از فرهنگ و هنر نیست؟!
نگاهی گذرا به برنامه های انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ به خوبی نشان میدهد که حلقه اصلی مفقوده در برنامه های کاندیداها، فرهنگ و هنر است و بجای آن، تمرکز اصلی هر یک از نامزدها بیشتر بر موضوعات اقتصادی، سیاسی و روابط بین المللی است.
هرچند در وضعیت فعلی و باتوجه به مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، تاکید بر مباحث اقتصادی و سیاست خارجی چندان هم دور از انتظار نیست، اما تمرکز بیش از حد بر این مشکلات، نتیجه ای جز ایجاد شائبه ی طرح شعارهای بی پایه، با هدف دست گذاشتن روی نقطه ضعف ها و کشاندن رأی مردم به سمت خود، چیزی عاید نامزدها نخواهد کرد.
در این میان اما فارغ از برنامه های هر یک از نامزدها برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، انتظار می رفت که تا حالا به گوشه ای از دغدغه ها و مشکلات عرصه فرهنگ و هنر کشور نیز بصورت جدی اشاره می شد؛ آن هم در شرایطی که فعالان این حوزه در بخش های مهمی چون نشر، سینما، تئاتر، موسیقی و رسانه در دوران کرونا لطمه های بسیاری را متحمل شدند و همچنان هم روزهای دشواری را می گذرانند.
منبع:

1400/03/21
21:01:18
5.0 / 5
272
تگهای خبر: تئاتر , تخصص , تلویزیون , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز