مدیر تصویر شهر با مهر مطرح كرد؛

تنفس مصنوعی به سینما با اكران فوتبال

تنفس مصنوعی به سینما با اكران فوتبال

هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه تصویر شهر ضمن تشریح ایده اکران فوتبال و نیز برگزاری لیگ بازی های کامپیوتری در پردیس سینمایی ملت، درباره شرایط بحرانی سینماداران هشدار داد.هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه «تصویر شهر» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تجربه اکران بازی های فوتبال در پردیس سینمایی ملت طی روزهای اخیر، توضیح داد: بعد از شیوع ویروس منحوس کرونا تمامی فعالان حوزه هنر به ویژه اهالی سینما به تعبیری به خاک سیاه نشستند! خصوصاً سینماداران و پخش کنندگان در این میان لطمه های بسیاری دیدند. حمایت هایی هم که انتظار می رفت از جانب دولت صورت بگیرد، صورت نگرفت. حتی در روزهایی که شرایط نسبتاً آرام تری در حوزه بحران کرونا داشتیم، شاهد حضور فیلم های خوبی نبودیم که مخاطبان رغبت پیدا کنند و به سالن های سینما بیایند. از جانب دیگر وعده های مختلفی هم برای حمایت عنوان شد. بخش خصوصی اما در این یک سال و نیم، به شدت لطمه دید و چراغ نیم سوز سینمای ایران درحال افول است و رو به خاموشی می رود. در این شرایط اگر تمهیدی اندیشیده نشود بنظر می رسد تغییر کاربری سالن ها بصورت جدی سینمای ایران را تهدید خواهدنمود.
وی افزود: جلسات مختلفی با فعالان حوزه پخش در طول این مدت داشتیم. وزارت ارشاد باید فضایی ایجاد می کرد تا با یک تضمین و گارانتی مطمئن، چند فیلم کمدی در اوضاع ناشی از فشار روحی و اقتصادی بتوانند اکران شوند و خنده بر لب مردم بنشانند. این اتفاق هم رخ نداد. بنا بر این ما در موسسه تصویر شهر برمبنای وظیفه ذاتی تعریف شده این مجموعه برای آنکه بتوانیم خدمات فرهنگی به مردم تهران ارائه نماییم، برنامه ریزی هایی کردیم. سازمان فرهنگی و هنری شهرداری در حوزه راه اندازی چند سالن روباز سینما در شهر اقداماتی انجام داده است. با همکاری موسسه تصویر شهر، نشر شهر و مجموعه باغ کتاب یک سالن ۷۰۰ نفره در مجموعه باغ کتاب به زودی آماده بهره برداری می شود که با ظرفیت بالا می تواند خدمات سینمایی، نمایشی و موسیقایی به مردم عرضه نماید. در چندین پارک هم برنامه ریزی های مشابهی داریم تا بتوانیم فضایی را در وضعیت کرونائی جهت استفاده مردم ایجاد نماییم.
میرزاخانی درباره سینماهای تحت مدیریت موسسه تصویر شهر هم اظهار داشت: ظرفیت های سینمایی ما هم متأسفانه بیش از یک سال است که بلااستفاده مانده و اگر فروش کل سینمای ایران در طول این مدت را هم بررسی کنید، خواهید دید که بصورت متوسط هر روز کمتر از ۵۰ نفر مخاطب در سینماها داشته ایم که عدد بسیار ناچیزی است. بنا بر این به برنامه های دیگر فکر کردیم تا بتوانیم از پتانسیل سالن های کوچک تر برای نمایش آثار خارجی مختص خانواده هایی که مشتاق حضور خانوادگی در سینما هستند، استفاده کنیم؛ شرایطی که هم ایمنی لازم در سالن برای اعضای خانواده وجود داشته باشد و هم بتوانند لذت تماشای فیلم بر پرده سینما را تجربه کنند.

برگزاری لیگ بازی های کامپیوتری در پردیس ملت
وی افزود: در همین راستا طی یک برنامه ریزی مشترک با بنیاد ملی بازی های کامپیوتری میزبان لیگ بازی های دیجیتال در مجموعه پردیس سینمایی ملت خواهیم بود و پنجشنبه و جمعه این هفته، گیمرهای بزرگ کشور در این مجموعه جمع می شوند و جوایز بهادار ای تا ۲۵۰ میلیون تومان هم در آیین اختتامیه این رویداد اهدا خواهد شد. سالن های کوچک این مجموعه برای حوزه گیم قابل استفاده خواهد بود و خانواده ها می توانند با خیال آسوده به سینما بیایند و چند ساعتی با خیال آسوده و با صدای دالبی، از بازی جمعی لذت ببرند.
سالن های سینمایی وقتی فاقد محتوای مناسب برای اکران هستند چه باید بکنند؟ فقط نگه داری و روشن نگه داشتن چراغ این سالن ها کلی هزینه دارد. با این تمهیدات تنها تلاش داریم تنفس مصنوعی به سالن های سینمایی بدهیم. شرایط سالن های سینما، شرایط رو به موت است و تلاش داریم سینماها را زنده نگه داریم میرزاخانی درباره اکران بازی های فوتبال تیم ملی بر پرده سینما هم توضیح داد: سینماداران دراین زمینه بسیار پیگیر بودند تا بتوانند بازی ها را در سالن ها نمایش دهند اما گویا انجمن سینماداران نتوانست هماهنگی های لازم را با مجموعه های ذی ربط انجام دهد. از آنجایی ما در مجموعه ملت، آمفی تئاتر چندمنظوره ای داریم که فقط سالن سینما نیست، طی هماهنگی با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و اماکن، این سالن را به اکران بازی های ملی فوتبال اختصاص داده ایم.
وی درباره استمرار برنامه هایی مانند اکران فوتبال و یا میزبانی از بازی های کامپیوتری در سالن های سینما هم توضیح داد: برنامه ریزی که ما داریم در امتداد ادامه این اکران ها است و تلاش داریم چند فرهنگسرا را هم درگیر این برنامه ها نماییم تا با رعایت پروتکلهای بهداشتی، بتوانیم میزبان مردم باشیم.
نمی توان از تهیه کنندگان خرده گرفت که چرا فیلمشان را اکران نمی کنند
مدیرعامل موسسه تصویر شهر درباره تأثیر این قبیل برنامه ها برای آشتی دادن مردم با سالن های سینمایی آن هم در نبود فیلم های مناسب در جدول اکران، توضیح داد: مردم بطور قطع زمانی به سینما می آیند که بتوانند فیلم موردعلاقه خودرا روی پرده ببینند. عده ای فیلم اجتماعی دوست دارند، عده ای فیلم کمدی و عده ای دیگر ژانر وحشت. وقتی فضا به شکلی است که تهیه کننده در صورت اکران فیلمش ضرر می کند، نمی توانیم از او خرده بگیریم که چرا فیلمت را اکران نمی کنی. بالاخره سرمایه ای است که از بین می رود. باید حمایت مالی از فیلم ها صورت بگیرد.
وی افزود: از طرف دیگر سالن های سینمایی وقتی فاقد محتوای مناسب برای اکران هستند چه باید بکنند؟ فقط نگه داری و روشن نگه داشتن چراغ این سالن ها کلی هزینه دارد. با این تمهیدات تنها تلاش داریم تنفس مصنوعی به سالن های سینمایی بدهیم. شرایط سالن های سینما، شرایط رو به موت است و تلاش داریم سینماها را زنده نگه داریم.
میرزاخانی در آخر تاکید کرد: هر راهی که بشود با رعایت مسائل بهداشتی مردم را در سالن سینما دور هم جمع کرد، مدنظر همه مدیران فرهنگی کشور باید باشد و ما هم هر اقدامی دراین زمینه بتوانیم انجام دهیم، انجام خواهیم داد. ما هم اکنون تنها آمفی تئاتر خودرا به این طرح اختصاص داده ایم اما امیدواریم مجوزهای لازم صادر شود تا بتوانیم سالن های سینمایی را هم دراین زمینه مورداستفاده قرار دهیم. علاوه بر پردیس ملت، ظرفیت های سینمایی ما در سینما آزادی، پردیس های راگا، رازی، تماشا و پیروزی همه آماده استفاده در این عرصه هستند اما به سبب عدم صدور مجوز نمایش فوتبال در سینماها، این ظرفیت ها قابل استفاده نیست. بهره گیری کامل از این ظرفیت نیازمند حمایت سازمان سینمایی و دیگر مجموعه های ذی ربط است.

1400/03/20
00:16:40
5.0 / 5
623
تگهای خبر: بازی , تئاتر , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز