مهر سیمرغ جهانی- شماره چهارم؛

میجر تنور فجر جهانی را گرم كرد

میجر تنور فجر جهانی را گرم كرد

مجله سرگرمی: فیلم سینمایی میجر به کارگردانی احسان عبدی پور و تهیه کنندگی حمید فرخ نژاد با اهمیت ترین فیلم اکران شده در سومین روز برگزاری سی وهشتمین جشنواره جهانی فجر بود.خبرگزاری مهر - گروه هنر: «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه ای است که قبل از این در روزهای برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر بصورت روزانه انعکاس اهم اخبار در رابطه با متن و حاشیه این رویداد را در دستور کار قرار داده بود و از امروز به مرور متن و حاشیه «سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر» می پردازد.
همچنان می توانید با «مهر سیمرغ» در جریان آخرین تحولات بزرگ ترین رویداد سینمایی کشور قرار بگیرید.
چهره روز؛ نرگس آبیار
اولین بار با فیلم سینمایی «اشیا از آنچه که در آینه می بینید، به شما نزدیک ترند» برای سینمادوستان عرضه شد، کارگردانی که نه فقط مسائل زنان بلکه یک پله بالاتر موضوعات انسانی وجهی از فیلمسازی او را شامل می شوند.
نرگس آبیار عمده شهرتش را وامدار «شیار ۱۴۳» است که در جشنواره سی و دوم به نمایش درآمد، همان فیلمی که گرچه با پادرمیانی ابراهیم حاتمی کیا توانست در این رویداد حضور پیدا کند اما توانست توجه منتقدان و مخاطبان را به خود جلب نماید، «شیار ۱۴۳» اکران خود با فروشی قابل توجه طی کرد اما آنچه موجب ماندگاری نام آبیار با همین فیلم در ذهن مخاطبان شد پخش چندین و چند باره اش از تلویزیون در مناسبت های مختلف بود، گرچه پس از «شیار ۱۴۳» برخی گمان می کردند در همین مسیر به فیلمسازی ادامه بدهد اما او فرمان چرخاند و «نفس» را جلوی دوربین برد. خودش هم می گوید «سعی می کنم فیلم های شبیه به هم نسازم، درجا نزنم، روی موج موفقیت فیلم های قبلی حرکت نکنم اهتمام می کنم خودم را بشکنم.»

نفس گرچه نتوانست به اندازه ساخته های قبلی او طیف گسترده ای از مخاطبان را با او همراه کند اما نرگس آبیار را می توان از موفق ترین فیلمسازان زن ایران دانست او گرچه سال قبل «ابلق» را با محوریت لطمه های زنان به جشنواره فیلم فجر برد اما قله فیلمسازی او را می توان «شبی که ماه کامل شد» دانست، فیلمی انسانی از تفکرهای افراطی که محوری ترین داشته های آدم ها را به مسلخ می برد، همین فیلم هم بود که نام او را بار دیگر بر سر زبان ها انداخت.
نرگس آبیار امروز در ادامه کارگاه های جشنواره جهانی فیلم فجر، کارگاهی تحت عنوان «تجربه های کارگردانی / نگاه زنانه در فیلمسازی» دارد تا گوشه ای از آنچه را که در این سال ها در راه فیلمسازی اندوخته، به سینمادوستان منتقل کند.
فیلم روز؛ میجر
دیروز و در باکس ویژه «چهره روز» از احسان عبدی پور نوشتیم. فیلمسازی که بیش از هر خاصیت دیگر او را با دو خاصیت بارز می توان شناخت؛ قصه گو و جنوبی بود. قصه گویی در خون این فیلمساز متولد بوشهر است و همین ترکیب کفایت می کرد تا پیش بینی نماییم روایت وی در فیلم تازه اش از احوالات اهالی بوشهر، تا چه اندازه می تواند تماشایی و دل نشین باشد.
«میجر» دقیقاً همانی بود که انتظارش را داشتیم؛ فیلمی روان، داستان گو، خون گرم و پر از لحظات ناب از زیست و فرهنگ اهالی جنوب کشور. حضور حمید فرخ نژاد در مقام تهیه کننده و بازیگر اصلی فیلم در کنار احسان عبدی پور، تأثیری به شدت مثبت بر ماحصل این همکاری داشته است.

تازه ترین ساخته احسان عبدی پور به شدت شبیه خود او است. فیلمسازی که با «تنهای تنهای تنها» خودرا به سینمای ایران معرفی نمود و در یک مسیر صعودی حالا به تلفیقی از توانمندی در داستان گویی و تسلط بر ابزار سینما و تصویرسازی رسیده است که همین امتیاز «میجر» را به فیلم گرم و دوست داشتنی تبدیل نموده است.
در میان فیلم های ایرانی حاضر در جشنواره سی وهشتم تا به اینجا می توان «میجر» را موفق ترین اثر در برقراری ارتباط با مخاطب دانست؛ فیلمی که بعد از رونمایی در سالن شماره ۶ پردیس سینمایی چارسو با تشویق حاضران در سالن مواجه گردید و دور از انتظار هم نیست که امتیازاتش از دید داوران جشنواره پنهان نماند.
حاشیه روز؛ سالن های سرد اما شلوغ!
یکی از ارزش های افزوده برای برگزاری هر یک از جشنواره های سینمایی طی یکسال و نیم گذشته، بی شک احیای خاطره رو به فراموشی فیلم دیدن جمعی در سالن سینما بوده است. جشنواره جهانی فیلم فجر هم از این قاعده مستثنی نیست و کم نیستند فیلمسازان و مخاطبانی که با همین انگیزه، بلیت تهیه کرده و به تماشای فیلم های جشنواره می نشینند.
طی سه روز گذشته از جشنواره سی وهشتم، پردیس سینمایی چارسو بعنوان مقر اصلی برگزاری این رویداد، بصورت ویژه ای شاهد استقبال مخاطبان از اکران فیلم ها به ویژه در سانس های رونمایی از فیلم های ایرانی بوده است.

جمعیت حاضر در سالن های اکران فیلم، باتوجه به فاصله گذاری اجتماعی، هرچند در بهترین حالت نیمی از ظرفیت سالن را پر می کند اما با در نظر گرفتن ملاحظات کرونائی، می توان حکم استقبال ویژه از این رویداد را صادر کرد.
با این همه اما حضور در سالن های سینمایی پردیس چارسو بی حاشیه هم نیست. سیستم تهویه سالن ها بواسطه رعایت پروتکلهای بهداشتی با تمام ظرفیت فعال است و همزمان در گرمای تابستان، سعی شده تا سرمایش سالن ها به بهترین شکل صورت بگیرد اما نکته عجیب، سرمای بیش از اندازه استاندارد سالن های نمایش است که در مواردی با اعتراض مخاطبان حاضر در سالن ها نیز روبه رو شده است.
پردیس سینمایی چارسو با ۶ سالن سینما و یک سالن روباز، طی روزهای برگزاری جشنواره سی وهشتم فیلم فجر میزبان اکران فیلم های این رویداد است.
پیشنهاد روز؛ سفر سنگ مسعود کیمیایی
کلاسیک های مرمت شده عنوان یکی از بخش های محبوب سینمادوستان در این چند دوره جشنواره بوده، در چند روز گذشته این رویداد هم «بدوک» ساخته مجید مجیدی، «آن سوی آتش» ساخته کیانوش عیاری، «دختر لر» ساخته اردشیر ایرانی هم در همین بخش به نمایش درآمده و توانسته است نظر مخاطبان را خود جلب نماید.

«سفر سنگ» هم از ساخته هایی است که مقرر است در همین قسمت به نمایش دربیاید، «سفر سنگ» که در سال ۵۶ ساخته شد و در آن دوران طعم توقیف را چشید، فیلمی که همزمان با شعله ور شدن اولین جرقه های انقلاب دیالوگ های تند و تیزش معبری برای توقفش شد.
گرچه فیلم های متاخرتر مسعود کیمیایی پیگیرترین مخاطبانش را نیز مایوس کرده اما او برخاسته از نسل اول فیلمسازان است که هنوز هم که هنوز است، سینمادوستان به یاد همان فیلم ها به تماشای آثارش می نشینند.
فیلم سینمایی «سفر سنگ» از فیلم های مهم مسعود کیمیایی در سالهای منتهی به انقلاب اسلامی شمرده می شود. فیلمی که در سال ۵۶ با مفهوم مبارزه با ظلم و بی عدالتی مقابل دوربین رفت که همزمانی آن با تحولات اجتماعی و سیاسی آن سال ها، هنوز هم مورد تحلیل و ارزیابی منتقدان و صاحب نظران قرار می گیرد.
نسخه مرمت شده فیلم سینمایی «سفرسنگ» امروز ساعت ۱۹ در سالن شماره یک پردیس سینمایی چارسو پخش می شود.


منبع:

1400/03/08
22:36:39
5.0 / 5
492
تگهای خبر: بازی , تلویزیون , جشنواره , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز