هفت روز سیما در مهر؛

بهت سیما در مقابل قتل بابك

بهت سیما در مقابل قتل بابك

مجله سرگرمی: گمانه زنی درباره انتخاب مجری مناظره های جنجالی انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، انفعال تلویزیون در مقابل شوک خبری هفته و هم خبرسازی همزمان سه رئیس سابق رسانه ملی از اهم رویدادهای این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در انتها هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه می توانید با شماره ۸۱ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ مرتضی حیدری
«انتخابات ریاست جمهوری» و «مناظره نامزدها» سال هاست که دو پدیده وابسته به هم شده اند و گویی دیگر نمی توان انتخابات ریاست جمهوری را بدون مناظره های نامزدهای آن تصور کرد. این مناظره ها آنقدر مهم و حساس است که گاه تلورانس نظرسنجی های مردمی را هم در هر مقطعی و با هر مناظره ای جا به جا کرده و در بالا آمدن یا کاهش رای یک کاندیدا نقش بسزایی داشته است.
پس بیراه نیست اگر اهمیت و نقش فرد اجراکننده این مناظره ها را هم در حد هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری مهم بدانیم؛ کسی که مقرر است در میدان گفتگو و شناخت نامزدهای ریاست جمهوری نقش پرسشگری و حتی یک واسط مدیریت زمان را ایفا کند.

روز گذشته خبری در خصوص مهیا شدن ۱۸ خودرو برای تشریفات ورود و خروج نامزدهای ریاست جمهوری برای مناظره ها منتشر گردید و به دنبال آن در ساعاتی بعد خبری به شکل رسمی از سوی خود صداوسیما در جهت آماده سازی استودیوهای انتخاباتی و بخصوص استودیو شماره ۱۱ که به مناظره ها اختصاص داده شده است اطلاع رسانی شد.
هرچند هنوز نامی از مجری این مناظره ها برده نشده است و معمولاً تا آخرین روزها این شخص محرمانه باقی می ماند با این وجود نام مرتضی حیدری می تواند یکی از گزینه های اصلی اجرای مناظره های ریاست جمهوری باشد. حیدری سال هاست که در بخش های خبری صداوسیما حضور داشته و گویندگی و اجرای این بخش ها را بر عهده دارد. وی همینطور طی سالهای متمادی فعالیت در صداوسیما گفتگوهای مختلفی با سران قوا، مقامات و حتی روسای جمهور دوره های مختلف داشته است.
هرچند نام گزینه های مختلفی برای اجرای مناظره های ریاست جمهوری شنیده می شود اما مرتضی حیدری یکی از محتمل ترین گزینه هاست بخصوص که در دوره پیشین ریاست جمهوری هم اجرای مناظره ها را خود او بر عهده داشت و کمتر مورد نقد و هجمه قرار گرفت. اجرای بدون استرس او حتی در شرایط بحرانی و استرس زا و همینطور ورود بموقع برای قطع کردن مباحث گزافه و پرگویی ها یکی از این علل بوده است که کمتر حرص مخاطب را درآورده است. هرچند حیدری در دوره پیش این شانس را داشت که در یک مناظره چند نفری قرار بگیرد و از وسط یک چالش (شبیه به دعوای) دو نفره در امان بماند؛ اتفاقی که رضا پورحسین مجری مناظره های سال ۸۸ آنرا تجربه نمود و نحوه مدیریت وی در این مناظره های دو نفره با انتقادهای فراوانی مواجه گردید. انتقادها و شوخی ها نسبت به اجرای پورحسین در مناظره ها جایگاه وی را تا حد کرنومتر تقلیل داد و خودش بارها توضیح داد که شاید در آن فضا مدیریت زمان بیشترین کاری بوده که می توانسته است انجام دهد.
احتمالاً در چند روز آینده مجری مناظره ها به صورت رسمی مشخص می شود با این وجود خیلی اهمیت دارد که صداوسیما فردی با تجربه را بر سر میز اجرای مناظره ها بگذارد، بخصوص فردی که در تحلیل مخاطب در گفتگوهای خبری و سیاسی کمتر طرف یک حزب یا جریان سیاسی ایستاده باشد و خصوصیت های بی طرفی و استقلال را از خود نشان داده است.
حاشیه هفته؛ هفته خبرسازی سه رئیس سابق صداوسیما
هفته ای که گذشت یکی از پرحاشیه ترین و پرهیاهوترین زمان هایی بود که نام چند رئیس صداوسیما که در دوره های مختلف ریاست این سازمان را تجربه کرده بودند بواسطه فعالیت هایشان در صدر خبرها قرار گرفت.
عزت الله ضرغامی و علی لاریجانی به واسطه ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری و محمد سرافراز به واسطه مباحثی که در کلاب هاوس بیان کرد در معرض واکنش ها و جریان های خبری کشور قرار گرفتند.
عزت الله ضرغامی که چند سالی است حضوری فعال در فضای مجازی داشته و گمانه زنی ها درباره دورخیز او برای ورود به میدان انتخابات محدود به دوره اخیر نیست و پیش از این و در دوره قبل هم نشانه هایی از آن بروز و ظهور یافت، این دفعه جدی تر قبل وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شده تا بخت خویش را در این میدان بیازماید. او تا کنون و پیشتر از باقی نامزدهای احتمالی مبادرت به معرفی رسمی تیم مشاوران ش هم کرده که نشان دهد جدی تر از آن است که بخواهد در میانه راه کنار بکشد!
علی لاریجانی هم شاید به واسطه حضور بلندمدت ش در مقام ریاست مجلس شورای اسلامی و مهم تر از آن همراهی اش در ۸ سال قبل با دولت حسن روحانی، چهره ای متفاوت از وی در ذهن مردم ثبت کرده اما ریاست ۱۰ ساله ش بر سازمان صداوسیما همچنان بخش مهمی از کارنامه اش شمرده می شود. او که در یکی از نخستین اقدامات تبلیغاتی اش رفع ممنوعیت از ویدئو در سالهای مسئولیت ش را بعنوان سندی از پایبندی اش به شعار آزادی یاد شده قرار داده، بنظر می رسد راهی دشوارتر از این ها پیش روی خود دارد که تا بتواند تصویری متفاوت از خود عرضه کند؛ او هم اکنون بیشتر از آنکه نماد «تغییر» باشد، نماد «وضع موجود» است.
در مجموع ضرغامی و لاریجانی دو تن از روسای پیشین صداوسیما هستند که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند و از زمان ثبت نام تابحال نقدها و ارزیابی هایی هم به واسطه حضورشان در پست های مختلف صورت گرفته است؛ نقدهایی که از زمان ورودشان به گود رسمی انتخابات و ثبت نام تا شروع کار انتخاباتی را در بر گرفته است. بخش مهم تر این ارزیابی ها هم به کارنامه ۱۰ ساله آنها در سازمان صداوسیما برمی گردد که به واسطه جنس رسانه ای تر و عمومی تر آن بسیاری می توانند با نگاهی به آن کارنامه محل نقد و تحلیل قرارش دهند و در همین مدت نکاتی هم نسبت به این حضور ۱۰ ساله مطرح گردیده است و همینطور شعارهای انتخاباتی این دو در معرض چالش های رسانه ها قرار گرفتند.
اما سومین رئیس سابق رسانه ملی، با داستانی متفاوت در این هفته خبرساز بود؛ محمد سرافراز این هفته میهمان یکی از اتاق های گفتگو در کلاب هاوس بود و مباحثی مختلفی را بیان نمود. مباحثی که بعضی از آنها همچون چالش آفرینی های یک هولدینگ خاص اقتصادی برای صداوسیما یا علل تعطیلی برنامه نود و یا چند و چون ارتباط وی با شهرزاد میرقلی خان پیش از این هم بارها مطرح شده بود. با این وجود یک مرتبه دیگر این مباحث را بیان کرد و طی آن نام ها و سمت های حساسی از صداوسیما را هم وارد چالش های خود کرد؛ همچون عباس مهدوی مهر مدیر بازنشسته صداوسیما که در دوره ریاست عبدالعلی علی عسکری یک مرتبه دیگر بر سر کار آمد و چند سالی است که بعنوان مدیر کل بازرگانی صداوسیما فعالیت دارد.

سرافراز همینطور در بحث های مناقشه برانگیز خود یک مرتبه دیگر از فهرست ممنوع التصویری های چند هزار نفره صداوسیما سخن گفت و این که بعضی از چهره های این فهرست بدون هیچ دلیل مشخصی نمی توانند در سازمان حضور داشته باشند و در زمان او این فهرست چند هزار نفره را تا حد زیادی کاهش داده است که همچون آنها رایزنی برای بازگشت مهران مدیری به صداوسیما بوده است.
نکته ویژه سخنان سرافراز این است که هر از گاهی این مباحث را مطرح می کند اما هیچ وقت موضع رسمی یا حتی غیررسمی از سوی مدیران ارشد صداوسیما ندارد و نقاط ابهامی که طرح می کند هیچ وقت وارد شفاف سازی از سوی صداوسیما نمی گردد.
اتفاق ویژه هفته؛ سکوت در مقابل جنایتی که افکار عمومی را شوکه کرد
یکی از حوادث جنجالی، تلخ و بهت آفرین که در چند روز گذشته تیتر رسانه ها را از آن خود کرد و بر صدر اخبار رسمی و غیررسمی این هفته قرار گرفت، حادثه کشته شدن فجیع بابک خرمدین توسط پدر و مادرش بود. این حادثه که یک کارگردان سینما توسط پدرش و در حمام خانه جسدش تکه تکه شود مثل بمب به صدا درآمد و هر بار زوایایی از این قتل مرموز و مشکوک کشف می شد جامعه و افکار عمومی را با حجم بالایی از بهت و شوک اجتماعی رو به رو کرد.
عجیب تر این که هر بار این اخبار داده های غریب تر و رازآلودتری از این خانواده در اختیار مخاطب می گذاشت که هیچ چیز آن به قتل هایی که پیش از این در تاریخ حوادث کشور ثبت و ضبط شده است نمی مانست. کشتن چند عضو از یک خانواده طی یک بازه ۱۰ ساله آن هم نه خانواده ای از جنوب شهر و محله های حاشیه نشین بلکه از قشر متوسط جامعه و جزئیات این قتل ها نکاتی بود که هر یک بر سنگینی بار این قتل های خانوادگی بر افکار عمومی می افزود و هر روز تیتر رسانه ها در فضای رسمی مطبوعات و فضای مجازی قرار می گرفت. آنقدر که اهمیت و فراگیری آن به موازات سوژه انتخابات در فضای رسانه ای تا به امروز پیش رفته است.
با این حال این حادثه جنجالی و مهم طی این روزها کمترین سهمی در تلویزیون نداشت، تنها رادیو در یکی از بخش های خبری به ابعاد تازه ای از این پرونده پرداخت و بخش های مهم خبری تلویزیون کمتر به پوشش آن اقدام نمودند.

به ویژه بیست و سی که یکی از بخش های مهم و پربیننده خبری است و میتوان انتظار داشت که در کنار اخبار رسمی جامعه به بخش های حادثه ای تر هم بپردازد. با این وجود در همین بخش هم در چند شب اخیر خبری از مهم ترین حادثه جنجالی کشور نبود. این اتفاق اما جامعه را به شدت درگیر خود کرده است و انتظار می رود رسانه ملی بتواند در بخش های مختلفی به ابعاد پیچیده این حادثه بپردازد که اتفاقاً این خبر و به روز بودن با اخبار حادثه ای سهم اندکی از آن واقعه است و بیشترین سهم را میتوان به گفتگوها و بررسی های روان شناسی و جامعه شناسی پیرامون آن اختصاص داد.
تلویزیون پیش از این هم به تناسب حوادث و پرونده های فضای مجازی و قتل ها برنامه هایی را ترتیب داده است مثل رومینا دختری که توسط پدرش کشته شد یا دختر آبی که خودسوزی کرد و حتی سحر تبر که هر یک شاید در زمان خود بخشی از افکار جامعه را درگیر خود کرد. پرونده خانواده خرمدین هم نه تنها از این موارد کمتر نیست که چالش و مسئله پررنگ تری در ذهن مردم شده است چونکه این چالش خانوادگی از جنسی اجتماعی است و خوب بود حالا که رسانه های فارسی زبان بخش زیادی از برنامه های خویش را به ابعاد مختلف این پرونده اختصاص داده اند تلویزیون منفعلانه ظاهر نمی شد.
به ویژه که این پرونده از جنس امنیتی ها یا ممنوعیت های رسانه ای هم نیست که تلویزیون بخواهد نسبت به آن گارد یا محافظه کاری داشته باشد و همین روزها هر صفحه ای در فضای مجازی را باز کنید با نام بردن از یک کتاب یا فیلم یا حادثه به بخشی از برداشت شخصی خود از این حادثه جنجالی می پردازند و همچنان سوال های بی جواب بسیاری دارند.
نکته هفته؛ یک اشتباه درباره ساترا
چندی پیش حذف یکی دو گفتگو همچون مصاحبه انتخاباتی با محمود احمدی نژاد از یکی از پلت فرم های اینترنتی سوالات و شبهات زیادی را بوجود آورد، روابط عمومی پلت فرم مذکور این اقدام را به سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر «ساترا» نسبت داد و در یک اطلاعیه رسمی آنرا خبری کرد.
این سوال سبب شد سراغ روابط عمومی مذکور برویم و در این زمینه سوال نماییم اما پیگیری ها جواب نداد و روابط عمومی بعد از چند ساعتی توئیت های علی سعد معاون تنظیم کاربران ساترا را اطلاع رسانی کرده بود که توئیتر را برای پاسخگویی به این پرسش ترجیح داده بود و روابط عمومی هم آنها را به شکل عمومی اطلاع رسانی کرد.

بگذریم از این که در شکل جدید تعامل رسانه ها با روابط عمومی ها گاهی سوالات یک رسانه به شکل عمومی آن هم نه در خبر رسمی بلکه به شکل رشته توئیت جواب داده می شود، این برای چندمین بار است که توئیت های علی سعد که پیش از این بعنوان روابط عمومی ساترا فعالیت داشت بعنوان خبر رسمی تنظیم شده و برای رسانه ها ارسال می شود. این که توئیتر چقدر فضای رسمی دارد و با عنایت به فیلتر بودن آن چقدر می تواند منبع رسمی باشد هم بماند.
بحث مهم تر اینجاست که معاون تنظیم کاربران ساترا در جایی حذف سخنان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری را مغایرت با قوانین جمهوری اسلامی دانسته بود که این هفته این سخنان به گونه دیگری نقض شد؛ وحید فرهمند معاون حقوقی ساترا در گفتگویی اعلام نمود که حذف این ویدئو صرفا یک اشتباه موردی بوده و این محتوا نمی بایست با دستور حذف مواجه می شد.
پیشنهاد هفته؛ «زندگی بعد از زندگی» ادامه دارد
با آخر ماه رمضان هنوز پخش یکی از ویژه برنامه های افطار ادامه دارد که به صورت هفتگی روی آنتن می رود؛ برنامه «زندگی بعد از زندگی» در زمان افطار هر روز از شبکه چهار پخش می شد و چون این برنامه در ۳۴ قسمت ساخته شده بود چند قسمت از آن هنوز باقی مانده است که به صورت هفتگی جمعه ها روی آنتن می رود.

فردا جمعه ۳۱ اردیبهشت قسمتی دیگر از این برنامه پخش می شود و مخاطبان می توانند به تماشای آن بنشینند.
«زندگی بعد از زندگی» با اجرا و تهیه کنندگی عباس موزون ساخته شده است و در قسمت جدید خانم تجربه گری میهمان برنامه است که یکی از پدیده های معدود خروج از کالبد را در بدن دارد که در نقاط مختلف دنیا هم گزارش شده است.
«زندگی بعد از زندگی» در هر قسمت با حضور یکی از سوژه هایی که تجربه ای نزدیک به مرگ داشته است این تجربه را تشریح می کند و در خلال آن با شاهدان این موضوع و صاحب نظران این پدیده در ایران و در خارج از کشور گفتگو می کند.

1400/02/31
12:38:54
5.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز