بررسی چالش های گروه های نجوم آماتوری؛

از فراموشی قول تولید اسطرلاب دانش آموزی تا آموزش عكاسی نجومی با دستان خالی

از فراموشی قول تولید اسطرلاب دانش آموزی تا آموزش عكاسی نجومی با دستان خالی

مجله سرگرمی: گروه های انجمن های نجومی آماتوری معتقد هستند که این گروه ها بیشتر نیازمند مساعدت کشور برای ترویج این علم در بین مردم هستند و دستاوردهای این حوزه نباید به فراموشی سپرده شود.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، از طرف انجمن نجوم آماتوری ایران جلسه ویژه ای در زمینه نجوم آماتوری برگزار شد و طی آن فعالان این عرصه به بیان فعالیتهای خود و همین طور مشکلات خود پرداختند.
بوروکراسی مانعی در سر راه گروه های آماتوری نجوم
محمود خوشنویسان از گروه انجمن نجوم دامغان با تاکید بر این که با همت خیران و دانشجویان و دانش آموزان توجه خاصی به این حوزه علمی شده است، اظهار داشت: فعالیت این انجمن از سال ۱۳۷۹ با تلسکوپی که از آموزش و پرورش گرفته بودیم، شروع شد و برنامه های رصدی خودرا از مدارس شروع کردیم.
وی با اشاره به اینکه جلسات هفتگی این انجمن حتی در زمان انتشار کرونا متوقف نشد، افزود: همکاری در پروژه های بین المللی آماتوری، ترجمه کتب، پیاده سازی نرم افزارهای هوشمند همچون دستاوردهای تحقیقاتی این انجمن است.
خوشنویسان، طراحی و ساخت ساعت آفتابی با دقت کمتر از ۳ دقیقه را از دیگر دستاوردهای فعالان این انجمن نام برد و تصریح کرد: این ساعت آفتابی هم اکنون در دانشگاه آزاد دامغان نصب شده است.
این فعال حوزه نجوم آماتوری، بوروکراسی های زمان بر را از چالش ها و مشکلات پیش روی انجمن های آماتوری نجوم دانست و اضافه کرد: این امر برای خیلی از انجمن ها که دولتی نیستند، بسیار اذیت کننده است.
مشارکت با بخش خصوصی برای توسعه نجوم آماتوری
عبدالرضا لاوری از انجمن نجوم آماتوری بوشهر با اشاره به اینکه کارهای نجومی خودرا از سال ۱۳۷۰ شروع کرده است، اظهار داشت: نخستین رویدادی که مبادرت به رصد آن کردیم، برخورد دنباله دار شومیکر-لِوی با سیاره مشتری بود و تا چندین روز پس از این پدیده، محل این برخورد را بر بدنه سیاره مشتری پیگیری کردیم. (این پدیده در شب رخ داد و فردای آن روز اعلام شد، انرژی حاصل از این برخورد برابر انفجار ۵ میلیون تن TNT بوده است).
وی ساخت تلسکوپ نیوتونی را از دیگر دستاوردهای خود در این عرصه نام برد و خاطرنشان کرد: خاصیت نجوم آماتوری این است که هر لحظه باید به انتظار پدیده های نجومی باشیم و بنابراین همیشه اخبار نجومی را پیگیری می کنم.
وی با اشاره به اینکه در ایام شروع فعالیتم در حوزه نجوم آماتوری مردم کمتر با این علم آشنایی داشتند، اظهار نمود: ولی هم اکنون بیشتر مردم با این علم آشنایی دارند.
لاوری ضمن اشاره به مشکلات مالی دولت برای پشتیبانی از گروه های نجوم آماتوری، تصریح کرد: بر این اساس ما با همکاری بخش خصوصی فعالیتهایی را در حوزه نجوم آماتوری در رصدخانه ابوریحان بوشهر شروع کردیم.
وی با اشاره به اینکه نباید چشم انتظار کمک های دولتی باشیم، اظهار داشت: خیلی از گروه های نجومی با هزینه های شخصی در این عرصه فعال می باشند و تلاش دارند تا با جوانان علاقمند حس زیبایی آسمان را به آنها منتقل کنند.
دستاوردی که قول تولید انبوه داده شد و فراموش شد
هادی مصطفوی، مدرس نجوم پژوهشسرای بوکان استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه مجازی با اشاره به اینکه فعالیت ما در این پژوهشسرا از سال ۱۳۹۲ شروع شد، افزود: برگزاری کلاس های آموزشی برای آماده سازی دانش آموزان در رقابت هایی چون ماراتون مسیه و همایش نجوم مشهد همچون برنامه های ما در زمینه ترویج علم نجوم در بین دانش آموزان بوده است.
وی، کسب رتبه اول و بالاترین برگزیدگان دانش آموزان عضو این پژوهشسرا در چهاردهمین همایش نجوم زنجان را از موفقیت های این مرکز نام برد و خاطرنشان کرد: نوید رشیدی با ساخت اسطرلاب و زکریا کدخدا رحیمی با ساخت تلسکوپ در بخش مسابقه دست سازه های این همایش موفق به کسب رتبه اول و بالاترین برگزیدگان شدند.
مصطفوی، با تکیه بر این که در ساخت این اسطرلاب، مجری آن کلیه مقالات و نوشته های ابوریحان بیرونی را به زبان عربی خوانده بود، اظهار داشت: دستگاه ساخته شده از طرف این دانش آموزان بسیار دقیق است و حتی می توان از آن برای تعیین اوقات شرعی بهره برد.
وی افزود: در این همایش قول هایی برای تولید انبوه این اسطرلاب برای عرضه به مدارس داده شد، ولی به فراموشی سپرده شد.
آموزش عکاسی نجومی با کمترین امکانات
احمدرضا زارعی از انجمن نجوم مرودشت در لایو انجمن نجوم آماتوری ایران ضمن اشاره به خورشید گرفتگی سال ۱۴۱۲، اظهار داشت: از آنجایی که این خورشید گرفتگی از مرودشت عبور می کند، برنامه ریزی کردیم که در این روز یک رصد عمومی در تخت جمشید برگزار نماییم.
وی شروع فعالیت در حوزه نجوم آماتوری را از سال ۱۳۷۰ در دانشگاه دانست و اضافه کرد: پس از فارغ التحصیلی با اهدای یک تلسکوپ مبادرت به برگزاری برنامه های رصدی کردیم که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
زارعی ضمن اشاره به جذابیت های عکاسی نجومی، تصریح کرد: از آنجایی که ابزارهای عکاسی نجومی را در اختیار نداشتیم، اهتمام کردم با ابزارهای ساده مانند موبایل در این حوزه اقدام کنم و در نهایت با روش های عکاسی نجومی با تلفن همراه آشنا شدم و این یافته را در اختیار علاقه مندان قرار دادم.
منبع:

1400/02/24
21:59:15
5.0 / 5
448
تگهای خبر: تولید , دستگاه , زیبایی , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز