هفت روز سیما در مهر؛

چهار دهه محبوبیت یك روحانی در قاب سیما

چهار دهه محبوبیت یك روحانی در قاب سیما

مجله سرگرمی: استمرار حضور حجت الاسلام قرائتی در کنداکتور رمضانی سیما، زنده نگه داشتن برنامه های کودک با پرچم داری عمو پورنگ و حواشی دستمزد محمدرضا گلزار در شبکه خانگی از نکات مهم اخبار این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در آخر هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه دوم اردیبهشت ماه می توانید با شماره ۷۸ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ حجت الاسلام قرائتی
روحانیون زیادی منبرهایشان را به تلویزیون آورده اند چند صباحی به شهرت رسیده اند و طرفدار پیدا کرده اند و بعد رفته اند و حتی مخاطب نامشان را هم نمی داند. حجت الاسلام قرائتی اما نه بعنوان معدود که تنها روحانی است که به عمر انقلاب در تلویزیون برنامه داشته و حرف زده و منبرش را حفظ نموده است. از سال ۵۸ تا حالا همیشه بوده است و رکوردار عنوان طولانی ترین برنامه تلویزیونی است. برنامه ای که هنوز هم مخاطب دارد و در همین اوضاع کرونائی مردم با ماسک و با حفظ فاصله اجتماعی پای او و حرف هایش می نشینند و مخاطبان منزل هم پس از شنیدن ۴۰ سال هنوز قصه ها و شوخی ها و بداهه ها و سخنرانی هایش برایشان شنیدنی است.
حضور روحانیون در تلویزیون بااینکه در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران می بایست امری طبیعی تلقی شود است و حتی در این سال ها با یک استقبال همیشگی مواجه می شده است اما با حاشیه ها و چالش هایی هم مواجه بوده و اینطور نبوده که همیشه روحانیون به آسانی منبرهایشان را به این جعبه جادویی منتقل کنند و به آسانی هم اقبال و جذابیت کسب کنند. اتفاقاً برعکس گاه حتی اگر یک روحانی خواسته است پیشتاز و پیشرو و خلاقه عمل کنند اول از همه از جانب هم صنفان خود بازخوردهای منفی گرفته است.

قرائتی البته در همه این سال ها فقط یک شیوه را حفظ نموده است پای تخته سیاهش نوشته و با مردم حرف زده و به شیوه یک معلم اهتمام کرده به مخاطبانش آموزش دهد. معلمی که مردم را شاگردهایش نمی داند که مقرر است ساعتی پای کلاس درس او بنشینند، بلکه در همه این سال ها با مهارتی غریزی، آنها را به مشارکت طلبیده است و بارها با گفتن یک واژه «بگید» کلاس درس خودرا تعاملی کرده است.
او در این سال ها همچنان لهجه کاشانی خودرا هم حفظ نموده است و از معدود روحانیونی است که امضای خودش را در آموزش دارد. آموزش هایی که اهتمام کرده است خاصیت مهمش بیان عامیانه برای مردم باشد و در این بیان از مثال ها و داستان ها و ضرب المثل های بسیار بهره برده است. قرائتی برخلاف آنچه که از کلاس تفسیر انتظار می رود، هیچگاه کلاس هایش را جدی و خشک برگزار نکرده و حتی با طنازی هایی هم همراه کرده است. شوخی هایی که گاهی اتفاقاً از خودش شروع شده است و مثلاً از نقطه ضعف هایش گفته مثل اینکه «من به درد روضه خواندن نمی خوردم» و بعد حرف های دیگرش را بیان کرده و به موضوعات مهم اخلاق و دین و حرف های جدی ترش پرداخته است.
در سالهای اخیر روحانیون مختلفی به تلویزیون آمده اند. دو سه سالی است حجت الاسلام محمد برمایی برنامه رمضانی شبکه یک را اجرا می کند. امسال حجت الاسلام سرلک نیز یکی از برنامه های زمان افطار شبکه پنج را میزبانی می کند و اینها نشان داده است حضور روحانیون در قاب و در جایگاه های مختلف ایده جذابی بوده است. با این وجود عمر و زمان ماندگاری ایده هاست که نشان داده است چقدر با مخاطب همراه بوده اند و به دلشان نشسته است و قرائتی از سالهای ۶۰ تا امروز هنوز یکی از چهره هایی است که توانسته خودرا در بحث و درس هایش به روز نگه دارد حتی اگر با کمی طمانینه و تامل بیشتر به سمت تخته سیاهش گام بردارد و به دهه ۸۰ زندگی اش نزدیک شده باشد باز هم مخاطبش را حفظ نموده است.
حاشیه هفته؛ چالش ۱۸ میلیاردی گلزار!
دستمزد ۱۸ میلیاردی محمدرضا گلزار برای اجرای یک مسابقه جنجال زیادی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به پا کرد. رقم این دستمزد ابتدا توسط پوریا ذوالفقاری از منتقدان سینما و تلویزیون اعلام گردید و به فاصله ای نزدیک مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، وی همینطور اعلام نموده بود که گلزار این ۱۸ میلیارد را همان ابتدا دریافت کرده است.
این رقم ۱۸ میلیاردی از این حیث جنجالی و حاشیه ای بود که گلزار آنرا بابت اجرای مسابقه ای دریافت کرده است که مخاطب چندانی ندارد و به صورتی یک کپی دست چندم است.

محمدرضا گلزار مسابقه ای با نام «برنده باش» در تلویزیون داشت که ایده آن از مسابقه «میلیونر شو» گرفته شده بود و در حدود یک سال روی آنتن رفت. این مسابقه سپس به علت مشکلات شرعی و ابهام درباره منبع مالی آن، که بوسیله مراجع تقلید محل اشکال بود متوقف گردید. این مسابقه البته به خاطر جوایز صد میلیونی آنکه به شرکت کنندگان اهدا شد و همین طور دلیلهای دیگر توانست جزو مسابقه ها و برنامه های پربیننده تلویزیون باشد
همین اقبال مخاطب به این مسابقه موجب شد که این روزها یک دفعه دیگر تولید این مسابقه در دستور کار قرار بگیرد و «برنده باش» با کمترین تغییری در ساختار در شبکه خانگی و در وی او دی ها ارائه شود و عنوان مسابقه «هفت خان» را پیدا کند.
دستمزد محمدرضا گلزار پیش از این در تلویزیون هم با حاشیه ها و جنجال های زیادی روبرو شده بود و خبر دستمزد ۵۰ میلیونی او برای هر قسمت از برنامه «برنده باش» هیچگاه به شکل شفاف و مستقیم پاسخ داده نشد. گلزار البته در شبکه خانگی به دریافت دستمزدهای بالا مشهور است دستمزدهایی که با توانایی های وی چه در اجرا و چه بازیگری ارتباطی ندارد و فقط به بالا رفتن نجومی دستمزدها منجر شده است!
نکته هفته؛ تثبیت یک برند برای «زندگی بعد از زندگی»
این دومین فصل از برنامه «زندگی بعد از زندگی» است که امسال همزمان با ماه مبارک رمضان از شبکه چهار سیما پخش شده است. فصل نخست این برنامه سال قبل در رمضان پخش گردید و همان زمان نوید یک برنامه تلویزیونی با حال و هوای رمضانی اما در سبک و امضای متفاوت خودرا می داد.
«زندگی بعد از زندگی» ماجرای کسانی است که به صورتی مرگ و جدایی روح از بدن را حتی در کسری از ثانیه تجربه کرده اند. برنامه ای که قرار نیست فقط به قدسی بودن و معنوی بودن چنین اتفاقی اشاره کند بلکه مجری که خود محقق و نویسنده در زمینه تجربه مرگ است در طول برنامه اهتمام دارد به شکل علمی، منطقی و تحلیلی به زوایای مختلفی از این اتفاق بپردازد.

در طول برنامه آیتم های مختلفی هم پخش می شود و مجری با کارشناسان ایرانی و خصوصاً کارشناسانی از ادیان مختلف و در کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و… گفتگو می کند. گفتگوهایی که بصورت مجازی و اسکایپی انجام شده است و تهیه کننده برنامه از چند ماه پیش درگیر تدارک این گفتگوها بوده است.
این برنامه که امسال به فصل دوم رسیده مخاطبان خودرا هم پیدا کرده است آن هم در شبکه کمتر دیده شده چهار که معمولاً به شبکه ای کم مخاطب شهرت دارد و معمولاً هم گفته می شود رویکردهای این شبکه به دنبال مخاطب بالا نیست. با این وجود تولید برنامه هایی که می تواند ذائقه مخاطبش را در هر فضایی و با هر ماموریتی تشخیص دهد می تواند درجه مخاطبان یک شبکه را هم ارتقا دهد.
نقطه قوت این برنامه در بخش تحقیقی و علمی آنست و اینکه اهتمام دارد در حوزه های مختلفی افرادی را که به صورتی با مرگ دست و پنجه نرم کرده اند نشان دهد و بواسطه این تحقیقات اطلاعاتی را هم برای مخاطبان عرضه نماید.
«زندگی بعد از زندگی» می تواند با عنوان برند و برنامه شاخص شبکه چهار تثبیت شود و باید بتواند حمایت همه جانبه را در جهت ادامه این مسیر دریافت کند.
اتفاق هفته؛ تلاش یک تنه «پورنگ» برای کودکان
داریوش فرضیایی یا عمو پورنگ نوروز امسال با یک مجموعه جدید به میان مخاطبانش در شبکه دو سیما بازگشت. او که پیش از این مجموعه «بچه محل» را در چند فصل بازی کرده بود این دفعه با مجموعه نمایشی «کلبه عمو پورنگ» بازگشت، مجموعه ای که این روزها در روزهای ماه مبارک رمضان هم هرروزه پیش از برنامه های افطار روی آنتن می رود.
این مجموعه، شاید جدی ترین اثر ساخته شده تلویزیون برای کودکان باشد جدی از این حیث که مخاطب کودک خودرا جدی می گیرد و مطابق با نیازهای او، آنچه که باید در سن مورد نظر یاد بگیرد و از همه مهمتری شادی و سرگرمی ای که انتظار می رود جذبش کند، برنامه سازی می کند.


تیم سازنده ای مجموعه نمایشی از تهیه کننده و کارگردان تا نویسنده و خود داریوش فرضیایی سال هاست که با هم کار می کنند و هم به نیازهای این حوزه تسلط دارند و هم به یک درک مشترک رسیده اند. نکته ای که در برنامه های روتین که برای کودکان تولید می شود کمتر به چشم می خورد و در آنها همچنان یک عمو و خاله با یک یا دو شخصیت عروسکی اهتمام دارند برنامه ای را به شکل روزانه تولید کرده و به آنتن برسانند.
تولیدات حوزه کودک و نوجوان البته سال هاست که با انتقادهای مختلف روان شناسان، جامعه شناسان و حتی برنامه سازان و فعالان تلویزیونی این حوزه نسبت به تلویزیون مواجه می باشد با این وجود کمتر تاثیری در رویه تلویزیون شاهد بوده ایم و هنوز فاصله بسیاری تا دهه ۶۰ و ۷۰ دوران طلایی خلق مجموعه های نمایشی برای کودک و نوجوان وجود دارد.
در چنین فضایی تیم سازنده «کلبه عمو پورنگ» سال هاست که اهتمام کرده اند این جای خالی را پر کنند. این مجموعه از بازیگران مختلفی در ساختار نمایشی خود بهره برده است و همچون سری های قبل موسیقی و فضای مفرح نقش مهمی در آن دارد. در هر قسمت از برنامه هم پورنگ با لباسی از اقوام مختلف ایرانی ظاهر می شود تا قصه اش را با یکی از این قومیت ها همراه کند.
پیشنهاد هفته؛ قصه های متفاوت افطار در کنار «ماه عسلی ها»
از زمانیکه «ماه عسل» به انتها رسید برنامه های مختلف تلویزیونی با رویکرد دعوت از مردم عادی بعنوان میهمانان اصلی برنامه های تلویزیونی و شنیدن قصه هایشان به تم اصلی برنامه های افطار تلویزیون تبدیل شد. آن چنان که خیلی از رسانه ها که «ماه عسل» در سالهای اخیر با نقدهای تند و تیزشان هم مواجه بود از جای خالی این برنامه تلویزیونی سخن گفتند. برنامه ای که ولی حالا می توان گفت در مطلوب ترین نقطه ممکن به انتها رسیده است و تلویزیون حالا باید به فکر ساختارها و قالب های متفاوت تری از برنامه سازی و گفتگو باشد.

با این حال در بین همین برنامه های گفتگومحور افطار که به قصه های زندگی مردم عادی می پردازد یک برنامه با رویکرد ویژه تری سراغ مردم عادی رفته است. برنامه «رفیق» در شبکه امید که امسال با رویکرد مهاجرت از افراد مختلف با شغل های گوناگون دعوت کرده است.
مجری یا میزبان این برنامه هم جایگاه متفاوت تری دارد او برنا خورشیدی اهل ترکیه است که خودش به ایران مهاجرت کرده است و با مهمانانی گفتگو می کند که هر یک سالهای زیادی از عمر خودرا به یکی از کشورهای دنیا مهاجرت کرده اند اما در نهایت وطن خود ایران را بعنوان کشور و مقصد زندگی برگزیده اند. یک نکته ویژه این برنامه این است که قرار نیست به سبک برنامه های تلویزیونی فقط به تجربه های منفی و سختی های زندگی این افراد در غربت بپردازد و این سختی ها را دلیلی بر انتخاب کشورشان بدانند و اتفاقاً میهمانان هر دو طرف جذابیت ها و لطمه های زندگی در کشورهای مختلف را شرح می دهند.
مثلاً در یکی از قسمت ها یک متخصص زیبایی حتی به معنویت کسانی که با آنها در غربت زندگی می کرده است اشاره می کند و قرار نیست فقط بازتابی از سیاه نمایی نسبت به غرب باشد. حتی در یکی از قسمت ها در کنار مهمانانی که ایران را ترجیح داده اند فردی دعوت می شود که هنوز هم ساکن یکی از کشورهای غربی است. فرد خیری که به آمریکا مهاجرت کرده است و هر از گاهی به ایران سفر می کند و در خلال بسیاری از نکاتی که نسبت به مهاجرت می گوید، توضیح می دهد که چرا در آنجا بهتر می تواند کار فرهنگی اش را انجام دهد.
مجموعه «رفیق» به تهیه کنندگی محمدحسین حیدری از سری برنامه های قبل افطار است که هر روز ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه امید می رود.


منبع:

1400/02/02
17:48:42
5.0 / 5
394
تگهای خبر: اجرا , بازی , تخصص , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز