رسم دیرین ایرانی ها در چهارشنبه سوری

رسم دیرین ایرانی ها در چهارشنبه سوری

به گزارش مجله سرگرمی این رسم دیرین ایرانی ها است که در چهارشنبه سوری آتش بیفروزند و از روی آتش سرخ بپرند، فال گوش بایستند و آجیل مشکل گشا بخورند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، شورای کتاب کودک هم زمان با چهارشنبه سوری نوشته است: آخرین شب چهارشنبه سال است. این رسم دیرین ایرانیان است که در چنین شبی آتش بیفروزند، از روی آتش سرخ بپرند، فال بگیرند، و تا پاسی از شب سور و شادی به پا کنند.
چنین آورده اند که در ایام پایانی سال، درگذشتگان به زمین بازمی گردند. روشنایی و دود آتش به فروهرها کمک می نماید که راه خانه خویش را در سیاهی شب گم نکنند.
نقل شده است که در چنین شبی رفتگان به زبان عادی صحبت نمی کنند. رسم قاشق زنی هم به تبعیت از آنها برگزار می گردد که نشانه ای است از حضور و طلب هدایا.
روزگاری چنین باوری رواج داشته است که پریدن از روی آتش سرخ می تواند سرما، غم، سختی، زردرویی و بیماری را از ما بگیرد و بسوزاند و در عوض گرما، شادی، زندگی، سرخی گونه ها، و سلامتی را به ما هدیه دهد.
آجیل مشگل گشا هم که از انواع مغزها و باسلوق و برگه های میوه تشکیل می شود، نشان دیگری است بر امیدواری ایرانیان که با آمدن بهار و بیداری طبیعت، روزگار سختی هم آخر خواهد یافت و گشایشی است بر مشکلات زندگی.
فال گوش که بازی ساده و شیرین شب چهارشنبه سوری است بر بخت و اقبال صاحب آرزو تاکید می کند. کسی که آرزویی در دل دارد، در گذرگاهی می ایستد و نیت می کند. نخستین حرفی که از گفت و گوی رهگذران شنیده می شود، تفسیری است بر آرزوی در دل مانده. این بازیگوشی فرصتی به انسان ها می دهد که در شبی شاد و پرسرور به روشی سهل و آسان گیر به برآورده شدن آرزوهای خود امید ببندند و از سخت گیری دنیا فارغ شوند.
در آستانه ورود به سالی نو، در چنین شبی امید می بندیم بر سلامتی، شادی، آسودگی و سرخ رویی مردمان جهان. باشد که درمان دردهای جهان بسادگی و شیرینی آجیل مشکل گشا باشد. این سور و شادی شبانه در آخرین شب چهارشنبه سال بر ایرانیان مبارک باد.1400/01/01
12:23:16
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: بازی , زندگی , سلامت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز