پیشنهادی برای تشكیل اتحادیه نوروز

پیشنهادی برای تشكیل اتحادیه نوروز

غلامعلی حداد عادل در همایش ظرفیت های فرهنگی-اجتماعی «حوزه تمدنی نوروز» اظهار داشت: کشورهایی که نوروز در فرهنگ شان ریشه دارد، اتحادیه ای حول نوروز تشکیل دهند که بستری برای انواع همکاری ها باشد و بتوانیم همبستگی منطقه ای را با نام و محور نوروز شکل دهیم.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، رئیس بنیاد سعدی در همایش گرامیداشت جشن نوروز ایرانی، با اشاره به منشأ نجومی نوروز اظهار داشت: نوروز یک ساعت آسمانی دارد و این گردش خورشید، اوضاع و احوال نجومی است که نوروز را به وجود می آورد و این نه فقط یک امر قراردادی نیست که موسسه قانونگذاری تحت شرایط خاص اجتماعی، مبدایی برای سال تعیین کرده باشد، بلکه نوروز واقعه ای فراتر از قراردادهای اعتباری ماست.
او افزود: در دانش نجوم دو مسیر دایره ای است که به یکی از آنها معدل النهار و به دیگری دایره البروج می گویند. حرکت خورشید بر دایره البروج است، اما معدل النهار عمود بر حرکت زمین به دور خودش است. این دو صفحه با هم زاویه ای می سازند و همدیگر را قطع می کنند که همزمان با شروع بهار و پاییز است که به آن اعتدال بهاری و پاییزی می گویند. وقتی خورشید به این گره گاه می رسد و می خواهد از این نقطه عبور کند، روز و شب از لحاظ طول ساعات برابر می شود و از نظر گرما و سرما هم نهایت اعتدال پدید می آید.
حداد عادل اظهار داشت: بومیان و سایر کشورهای منطقه از چندین هزار سال پیش با دانش نجومی خود به پدیده نوروز توجه داشتند و زمان دقیق عبور خورشید را از منطقه پیش بینی کرده و سال خودرا در این لحظه قرار می دادند و جشن می گرفتند.
رئیس بنیاد سعدی درباره منشا نجومی که مستقل از تفاوت های سیاسی، اجتماعی، قومی و مذهبی است نیز بیان کرد: مردم با هر اعتقاد و مرام اجتماعی و متعلق به هر طبقه اجتماعی، نوروز را جشن می گیرند و از این جهت نوروز جشن بی نظیری در جهان است.
او ضمن بیان تفاوت شروع سال کشورهای منطقه اظهار داشت: سِر دوام نوروز این است که به همه ساکنین شمال کره زمین است متعلق است، بنا بر این نوروز با چنین ریشه و پیشینه ای به صورت یک نماد و نشان یک فرهنگ مشترک میان ملت های منطقه درآمده است، فرهنگی است که در عین استقلال از تمام فرهنگ ها قابلیت پیوند با هر فرهنگی را دارد، چون تعارضی با فرهنگ های مختلف ندارد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به "سازگاری دلپذیری که بین فرهنگ ایرانی و اسلامی و نوروز احساس می شود" اظهار داشت: در همان سفره ای که هفت سین سنتی ایرانیان چیده می شود، قرآن هم وجود دارد و دعای سال را با دعای یا مقلب القلوب شروع می کنند و هیچ کس احساس نمی کند نوروز با دین متعارض است.
او افزود: نوروز شروع فصل رویش و نو شدن زندگی است. پس از زمستان سرد، ساکت و طولانی که مردم را مجبور می کردند در خانه بمانند، نوروز مردم را به بیرون آمدن از خانه و آمدن به دامن طبیعت دعوت می کند و همه با شکوفایی روبه رو می شوند و در حقیقت نوروز منشأ حیات مجدد روی کره زمین است، چون زندگی همه موجودات زنده به رویش بازمی گردد و نوروز شروع چنین تحولی به ویژه برای انسان است.
حداد عادل سپس اظهار داشت: ایرانیان بسیار خوش ذوق بودند که شروع سال خودرا چنین مناسبت طبیعی و نجومی قرار دادند و این نشان دهنده عمق فرهنگ کشورهایی است که نوروز را شروع سال خود تعیین کردند.
او با اشاره به تقویم جلالی که در حدود ۸۰۰ سال پیش توسط خیام و همکارانش تعیین شد، بیان کرد: تقویم جلالی در مقایسه با سایر تقویم ها دقیق ترین تقویم است و این نشان دهنده تسلط آنها بر نجوم است که با نوروز سال خودرا شروع می کنند. در بستر نوروز و به بهانه آن هزاران آئین در کشورها از دورافتاده ترین شهرها و روستاها شکل گرفته و سنت ها مانند شکوفه ها گل می کند.
وی در ادامه به آداب و رسوم مختلف نوروز اشاره نمود و اظهار داشت: لحظه تحویل سال، دید و بازدید و رفتارهای انسان دوستانه و ۱۳ نوروز، هرکدام آئینی دارد و رنگین کمان دلپذیری از آئین های نوروزی در کشورهای مختلف به وجود می آید که چشم همه را خیره می کند.
حداد عادل با اشاره به اینکه نوروز همیشه منبع الهام برای شاعران در ادبیات و هنرمندان در هنر بوده است، تصریح کرد: نوروز یک رمز برای فرهنگ مشترک میان ملت های منطقه است. جا دارد همه کشورهایی که نوروز در فرهنگ شان ریشه دارد، اتحادیه ای حول نوروز تشکیل دهند که می تواند بستری برای انواع همکاری ها باشد و می توانیم همبستگی منطقه ای را با نام و محور نوروز شکل دهیم.
رئیس بنیاد سعدی در آخر اظهار داشت: در روزگاری که بعضی قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای درصددند اتحادیه ای مغایر با خود و طبیعت ملت های منطقه تشکیل دهند و اختلاف ایجاد کنند، نوروز بستر خوبی برای وحدت، همبستگی و ایستادگی در مقابل نظام سلطه و نگهبانی از فرهنگ مشترک ملت های منطقه است.1399/12/22
21:01:35
0.0 / 5
923
تگهای خبر: تقویم , زندگی , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
News Fun دوستان مجله سرگرمی
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز