موسیقی فجر ۳۶ در آینه مهر؛

آلمانی ها برای فجر سی و ششم آهنگ ساختند

آلمانی ها برای فجر سی و ششم آهنگ ساختند

مجله سرگرمی: دومین روز از برگزاری کنسرتهای اینترنتی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر گروهی از کشور آلمان و چند مجموعه دیگر آثار خودرا پیش روی مخاطبان قرار دادند.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، در دومین شب از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای گروه «ماهیما» به خوانندگی حجت اشرف زاده، گروه های خاوران، وحید اسداللهی، تریوی کشور آلمان و ساز و آواز پخش گردید.
«خاوران» کنسرتهای مجازی روز دوم را آغاز کرد
در اولین اجرای روز دوم جشنواره موسیقی فجر، اجرای گروه موسیقی «خاوران» پخش گردید.
این کنسرت ابتدا با پیش درآمد «عطش» به آهنگسازی محسن تقی پور شروع شد. اعضای گروه موسیقی خاوران از آواز افشاری آغاز کرده و بعد در قسمتی از کنسرت آواز بیات ترک را اجرا کردند و در انتها به سراغ دستگاه نوا رفتند.
تصنیف «فواره های فرود» با شعری از حضرت مولانا و تصنیف «غبار» با شعری از دکتر شفیعی کدکنی هم تصانیفی بودند که با آهنگساز علی حق شناس اجرا شدند.
محسن تقی پور (نوازنده تار و سه تار)، علی حق شناس (خواننده)، مازیار عارف (نوازنده کمانچه) و بابک صارمی (نوازنده تنبک) اعضای گروه موسیقی "خاوران" را در این کنسرت تشکیل می دادند.
گروه «خاوران» در سال ۱۳۹۶ توسط محسن تقی پور و علی حق شناس تأسیس شده است. علی حق شناس خواننده این گروه، آواز را از شش سالگی نزد پدرش شروع کرده و بعد از آن نزد آقایان سیدرضا طباطبایی و ناصر رمضانی آموزش دیده است.
محمدمهدی یوسفیان و محمد معتمدی هم سایر اساتید آوازی بودند که حق شناس شاگردی آنها را کرده است. حق شناس هم اکنون خودش کلاس آواز دارد. این در شرایطی است که محسن تقی پور هم موسیقی را از ۱۰-۱۱ سالگی نزد حمید سماعی آغاز کرده و در دو دوره جشنواره موسیقی جوان برگزیده شده است.

اجرای اختصاصی آلمانی ها به مناسبت جشنواره سی و ششم
کنسرت بعدی روز دوم جشنواره موسیقی فجر به اجرای اینترنتی تریوی جَز فولبرشت از کشور آلمان اختصاص داشت.
در بخش ابتدایی این کنسرت قطعه «فجر» که توسط گروه آلمانی برای جشنواره موسیقی فجر آماده شده بود، اجرا شد. در ادامه قطعه های «گرداب»، «دوستان» و «فضا» اجرا شدند و آهنگ های «بادکنک ها»، «رانندگی در ساوت وود» و «مرثیه» سایر آهنگ هایی بودند که این گروه متشکل از تیمو فولبرشت، تئو بلکمان و بن موندا در چارچوب یک تریوی جز نواختند.
اجرای تریوی جز فولبرشت به خاطر محدودیت های کرونایی برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در آلمان ضبط شده است.
تیمو فولبرشت ساکسوفونیست و آهنگساز آلمانی، نوازنده ای است که موسیقی جز را با عناصر موسیقی جدید، پست راک، الکترونیک و ترانه سرایی ساز ترکیب می کند. تئو بلکمان هم که سابقه نامزدی در جایزه گرمی را دارد، بداهه نوازی زبردست است.
در این کنسرت، بن موندا هم تیمو فولبرشت و تئو بلکمان را همراهی می کرد. بن موندا یکی از برجسته ترین گیتاریست ها در بداهه نوازی است.

گروه وحید اسداللهی و خاطره سازی موسیقایی با آذربایجان
در سومین اجرای روز دوم جشنواره، اجرای گروه وحید اسداللهی از هنرمندان صاحب سبک نقاره در ایران و جمهوری آذربایجان پخش گردید.
این کنسرت در شروع با اجرا در دستگاه چهارگاه شروع شد و سپس سولوی گارمون نواخته شد. در ادامه قطعه «آنا من غریبم» با صدای فرهاد جوادی در بین نوای سازها، شنیدنی شد تا اینکه نوبت به اجرای قطعه ماندگار و خاطره انگیر «کوچلر» رسید.
در قسمتی از این برنامه سولوی تار به نوازندگی افشار نامور شنیده شد و در نهایت بعنوان حسن ختام برنامه، آهنگ «آذربایجان» با صدای فرهاد جوادی اجرا شد.
وحید اسدالهی (نقاره)، مراد اسدالهی (گارمون)، رضااسدالهی (پرکاشن)، ماندانا غفاری (پیانو)، تارا موسویان (پرکاشن)، افشار نامور (تار)، فرامرز جوادی (باغلاما)، رضا فرساد (کلارینت)، شهاب میرزایی و فرهاد جوادی (خواننده) اعضای گروه وحیداسداللهی را تشکیل می دادند.

حجت اشرف زاده «عطرتو» را به یاد شجریان خواند
چهارمین اجرا از دومین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای گروه «ماهیما» به خوانندگی حجت اشرف زاده اختصاص داشت.
در ابتدای این اجرا اشرف زاده از حضور خود در این جشنواره ابراز خرسندی کرد و قطعه «عطر تو» را به یاد خسرو آواز ایران (محمدرضا شجریان) اجرا و تقدیم کرد.
این خواننده که با همراهی ارکستر خود با عنوان «ماهیما» در این جشنواره حضور پیدا کرده است در ادامه اجرای خود قطعه معروف خود با نام «ماه و ماهی» را به یاد مادران سرزمین خواند.
اشرف زاده که با آلبوم «ماه و ماهی» خویش را به مخاطبان موسیقی معرفی نمود در این کنسرت هم به اجرای گلچینی از قطعات محبوب خود پرداخت.
«ماه و ماهی»، «مه دخت»، «بی خبر از تو»، «عطر تو»، «جان منی»، «سفر نرو»، «رفیق»، «عاشق توأم»، «چشم تو»، «عزیز بشین به کنارم»، «آتشم باش»، «از یادها رفته»، «دلم گریه می خواد»، «برف آمد»، «پرسون پرسون»، «ماه بی تکرار من» و «پائیزی ام» قطعات اجرایی این برنامه بود.
حجت اشرف زاده خواننده، آرش جامع سرپرست گروه و ویولن، مجید مظاهری نوازنده کمانچه، حسن ملکی نوازنده گیتار، غلامحسین نخشبی نوازنده کیبورد و آکاردئون، حمید علی اکبرزاده نوازنده پیانو، ایمان مهریاری نوازنده پرکاشن، رضا بنائی نیا نوازنده درامز، ایمان رضایی تازیانی نوازنده گیتاربیس، فراز نصیری واثق نوازنده گیتار، فرزاد ادهمی نوازنده گیتار، داوود اریکه نوازنده فلوت و ساکسیفون، علی فربودنیا نوازنده ساکسیفون، کلارینت و بالابان، آراد یادگارفرد نوازنده گیتار اعضای گروه «ماهیما» را تشکیل می دادند.

روایت حسام اینانلو و مظفر شفیعی از تجربه برگزاری کنسرت مجازی
در آخرین کنسرت روز دوم جشنواره، مظفر شفیعی و حسام اینانلو از ساعت ۲۳ به اجرای ساز و آواز پرداختند.
اجرای شفیعی و اینانلو در چارچوب بداهه نوازی و بداهه خوانی بود و آنها در دستگاههای سه گاه و همایون، قطعاتی را روی اشعار سعدی و عطار نیشابوری اجرا کردند. در بخشی از این کنسرت تصنیف «شب جدایی» یکی از ساخته های مجید وفادار هم توسط این دو هنرمند اجرا شد.
حسام اینانلو در ارتباط با تجربه اجرای کنسرت به صورت آفلاین اظهار داشت: این نخستین بار است که چنین اتفاقی می افتد و ما قبلاً تجربه اجرای کنسرت بدون تماشاگر را نداشته ایم. در واقع این تجربه تازه ای است که باید در آن مخاطب را تصور نماییم. مخاطب در ذهن ما حضور دارد چون می دانیم این برنامه مقرر است برای مخاطب باشد ولی با این وجود شرایط متفاوتی نسبت به کنسرت حضوری دارد.
مظفر شفیعی که یکی از ستون های فرم آوازی در موسیقی دستگاهی است هم درباره پخش اجرا در فضای مجازی اظهار داشت: اجرا با حضور تماشاگر شور و حال دیگری دارد ولی ما هم اکنون چاره ای نداریم. به نظرم اجرای مجازی هم در این شرایط خوب است.

اجراهای سومین روز از جشنواره با اجرای هنرستان موسیقی دختران و دانشگاه هنر از ساعت ۱۷ شروع می شود و اجرای گروه اقبال آذر ۱۸: ۳۰، تک نوازی ویولنسل مارتین ملندز از ساعت ۲۰، گروه «رستاک» ۲۱: ۳۰ و آنسامبل «نیواک» ساعت ۲۳ خواهد بود.
سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش های رقابتی و غیررقابتی ۲۸ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری حسن ریاحی برگزار می گردد.


منبع:

1399/11/30
12:42:27
0.0 / 5
614
تگهای خبر: اجرا , جشنواره , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز