اضافه شدن ادبیات به حوزه كارهای مؤسسه هنرمندان پیشكسوت

اضافه شدن ادبیات به حوزه كارهای مؤسسه هنرمندان پیشكسوت

مجله سرگرمی: در جلسه شواری هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول کارهای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به تصویب شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبل از دستور شصت و چهارمین شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی که در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، با تاکید بر نافذ بودن مصوبات شورای هنر، اشاره کرد: برمبنای بخشنامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای هنر بعنوان شورای تخصصی و اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شده است. بر طبق این بخشنامه، مصوبات شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از دو هفته تصویب در آن شورا، به استحضار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسانده می شود و در صورت عدم اعتراض اعضا بعنوان مصوبه تلقی می شود و قابلیت ابلاغ از جانب رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد. البته اگر دو نفر از اعضا نسبت به مصوبه اعتراض داشته باشند، در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می گیرد.


همین طور اصغر عبدالهی، مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره روند ابلاغ و اجرای مصوبات شورای هنر، اشاره کرد: مصوبات شوراهای اقماری که برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می شوند، پس از دو هفته از تصویب در آن شورا، حکم مصوبه را دارد و لازم الاجراست.
در ادامه علیرضا اسماعیلی، رئیس فرهنگستان هنر باتوجه به دستور اول جلسه که به بررسی ماهیت حقوقی موسسه «فرهنگی و هنر صبا» و مؤسسه «متن» اختصاص داشت، توضیح داد: قسمتی از وظایف و کارهای ده گانه فرهنگستان هنر شامل حوزه تجسمی و نشر توسط مؤسسه فرهنگی و هنری صبا و مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) انجام می شود.
وی در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه شکل گیری، وظایف و دستاوردهای این دو مؤسسه پرداخت و اظهار داشت: اساسنامه این دو مؤسسه توسط شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و شامل مقررات مؤسسات غیرانتفاعی است.
اسماعیلی با اشاره به اینکه در مورد ماهیت حقوقی موسسه فرهنگی و هنری صبا و موسسه متن مشکلاتی وجود دارد، اضافه کرد: پیشنهاد فرهنگستان هنر این است که این دو مؤسسه به صورت مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت داشته باشند و همین طور ماده واحده ای به «ماده ۸۸ قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت» اضافه شود که برمبنای آن این مؤسسات بتوانند از امکانات فرهنگستان هنر استفاده کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.
در ادامه اعضای جلسه تاکید کردند که انتشارات یکی از ارکان فرهنگستان هنر است و خیلی از کتاب های مؤسسه متن نیز مرجع و منبع دانشگاهی است، همین طور یکی از اهداف تشکیل مؤسسه فرهنگی هنری صبا این بوده است که نبض اکسپو کشور را بر عهده گیرد و پیشنهاد دادند که این دو مؤسسه «به صورت مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت کنند. همین طور از آن جا که امکان تفکیک وظایف این دو موسسه از فرهنگستان هنر وجود ندارد، «این دو مؤسسه به فرهنگستان هنر ملحق شوند اما درآمد خودکفا داشته باشند»، همین طور می توان بررسی کرد «این دو مؤسسه ادغام شوند و بعنوان یک بنیاد فعالیت داشته باشند.»
بعد از بحث و بررسی اعضا، تصویب گردید موسسه فرهنگی و هنری صبا و موسسه متن در حکم مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت کنند.دستور دوم این جلسه به ارائه گزارش در مورد مصوبه پیشنهادی شورای عالی معماری و شهرسازی درباره سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی_ اسلامی اختصاص داشت که این گزارش توسط دکتر محمود حاجیلویی معاون خط مشی گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و بعد از بحث و بررسی اعضا تعدادی از اصلاحات پیشنهادی شورای عالی معماری و شهرسازی در متن سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی ـ اسلامی در جلسه به تصویب رسید.
در ادامه نیکنام حسینی پور، مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درباره دستور آخر این جلسه که به بررسی موضوع اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول کارهای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت اختصاص داشت، اشاره کرد: مؤسسه هنرمندان پیشکسوت برمبنای مصوبه ۵۸۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۵ تأسیس و در سال ۱۳۹۱ به راه افتاده است و وظیفه اصلی آن ارائه خدماتی به هنرمندان پیشکسوت و درجه یک هنری بالای ۶۰ سال است. تقریباً ۷۰۰ هنرمند پیشکسوت در زمینه هنرهای مختلف مانند هنرهای نمایشی، سنتی، تجسمی و... عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت هستند و این مؤسسه بعنوان مؤسسه ای که بیشتر هنرهای مختلف در آن جمع هستند، مطرح است.
مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درباره خدمات ارائه شده توسط این مؤسسه، اظهار داشت: بیشترین خدمات این مؤسسه در زمینه کمک های معیشتی، رفاهی، پزشکی، پرستاری و... به هنرمندان پیشکسوت عضو مؤسسه بوده است. پیشنهاد مؤسسه هنرمندان پیشکسوت این است که اصلاحاتی در اساسنامه این مؤسسه بابت افزایش گروه های شمول کارهای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت اعمال شود.


همین طور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع «اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول کارهای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» اظهار داشت: حوزه شعر و ادبیات داستانی بعنوان هنر مکتوب و کلامی مطرح هستند و این حوزه نسبت روشن و مشخصی با مؤسسه هنرمندان پیشکسوت دارد. حوزه شعر و ادبیات داستانی در بخشنامه ارزشیابی هنرمندان نیز مشمول دریافت گواهی نامه مدارج هنری، انتخاب دبیر هنری و... است.

منبع:

1399/11/29
14:06:36
0.0 / 5
628
تگهای خبر: اجرا , تخصص , خدمات , دبیرخانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز