صالحی:

صحیفه سجادیه به تمام ابعاد زندگی توجه دارد

صحیفه سجادیه به تمام ابعاد زندگی توجه دارد

به گزارش مجله سرگرمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مساله که صحیفه سجادیه یک کتاب جامع است که به تمام ابعاد وجودی انسان می پردازد، اظهار نمود: صحیفه خاصیت ای دارد که هر انسانی می تواند سهم خودرا از آن بردارد و صحیفه سجاده یک مضمون وحیانی دارد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – عصر امروز (دوشنبه 6 بهمن ماه) در آیین شروع رسمی طرح ملی «یزد، اولین پایتخت صحیفه سجادیه ایران» با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه تنها یک اثر و یک کتاب چون دیگر آثار و کتاب ها نیست، اظهار نمود: در طول زندگی بشر آثار زیادی در اختیار او قرار گرفته می شود اما خاصیت صحیفه سجادیه این است که به انسان با تمام ساحت وجودی اش توجه می کند و این یک نکته باارزش در صحیفه سجادیه است.
ایشان سپس با تاکید بر این مساله که انسان چهار ساحت وجودی دارد که عبارتند از ارتباط انسان با خود، انسان با سایر انسان ها، انسان با جهان و طبیعت و رابطه انسان با خداوند اشاره کرد: این که یک اثر بتواند به تمام ساحات وجودی انسان بپردازد بی نظیر است. صحیفه برای تمام ابعاد وجودی انسان حرف دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: نکته ی بعدی صحیفه این است که این کتاب یک منزمه وحیانیست با زبان انسانی است. آثاری داریم که با وجود انسان ارتباط دارد اما ممکنست روح او را در بر نگیرد، اما صحیفه زبان بشری است که موجب ارتباط انسان با خداوند می شود. در مجموع صحیفه یک کتاب جامع دعا است که به تمام ابعاد زندگی انسان توجه کرده است و هر انسانی می تواند سهمی از آنرا بردارد، چونکه در قالب یک زبان انسانی و وحیانی است.
صالحی اشاره کرد: صحیفه سجادیه به سه حوزه وجودی انسان نیز پاسخ می دهد. حوزه اول حوزه معرفتی است. حوزه دوم این است که انسان گاهی نمی داند چه می خواهد و مشکل بعدی این است که نمی داند چگونه آنرا مطرح کند. باتوجه به این که صحیفه سجادیه با چهار ساحت انسان ارتباط دارد می تواند به این سوالات نیز پاسخ بدهد. در صحیفه معرفت انسان تصحیح می شود حتی انسان می تواند رابطه خودش را با انسان را ببیند و دقیقا بیندیشد که چه می خواهد محور بعدی که در صحیفه وجود دارد این است که چه بخواهیم و نکته ی بعدی چگونه خواستن است. تمام این موارد در صحیفه سجادیه آمده است.
وی افزود: صحیفه کتابی است که در اختیار شیفتگان دوده (ع) در طول تاریخ و در کنار انسان ها قرار گرفته است. در طول تاریخ اسلام و تشییع کارهای زیادی برای ترویج صحیفه صورت گرفته است، اما کارهای بیشتری باید مدنظر قرار گیرد. برهمین اساس در امتداد پایتخت هایی که برای موارد مختلف در نظر گرفتیم استان یزد را بعنوان پایتخت صحیفه سجادیه معرفی می نماییم، چونکه یزد پایتخت دارالعباده و دارالعلم است و امیدواریم این تجربه موجب اشاعه بیشتر صحیفه سجادیه شود.
منبع:

1399/11/14
11:53:37
0.0 / 5
634
تگهای خبر: زندگی , علم , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز