رادیو با شنوندگانش چند چند است؟

مردان بیشتر از زنان رادیو گوش می كنند

مردان بیشتر از زنان رادیو گوش می كنند

به گزارش مجله سرگرمی نتایج یک پژوهش درباره میزان مخاطبان رادیو در ایران حاکی از این است که با افزایش سن تمایل به شنیدن رادیو بیشتر می شود. همینطور در مجموع مردان بیشتر از زنان به رادیو گوش می کنند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، پژوهش «موج سوم پیماش سنجش وضعیت مصرف کالاهای فرهنگی در ایران»، به کوشش سعید معیدفر (مدیر علمی)، محمد سلگی (مدیر طرح) و عباس وریج کاظمی (ناظر علمی) انجام شده و نتایج آن توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال ۱۳۹۹ انتشار یافته است.
در بخش «رادیو» این پژوهش درباره «گوش دادن به رادیو»، از پاسخ گویان پرسیده شده است: آیا به رادیوی ایران گوش می دهید؟ که به شرح ذیل نگاشته شده است:۲۹.۷ درصد جمعیت اذعان داشته اند که به رادیوهای ایران گوش می دهند و در مقابل، ۷۰.۱ درصد پاسخ منفی بوده است. ازاین رو مشخص شد که با افزایش سن، افراد بیشتر به رادیوهای ایران گوش می دهند. مردان هم نسبت به زنان بیشتر رادیوهای ایران را گوش می دهند. افراد در سطح تحصیل ابتدایی، بیشتر از افراد بی سواد و دارای سواد متوسطه رادیوهای ایران را گوش می دهند.
افراد دارای درآمد بدون کار، بیشتر از شاغلان و این دو بیشتر از بیکاران و خانه دارها رادیوهای ایران را گوش می دهند و متقابلاً دانش آموزان و داشنجویان کمتر از دیگر گروه های فعالیت رادیو گوش می دهند. همینطور افراد دارای منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی پایین، از افراد در منزلت های شغلی و پایگاهی دیگر کمتر به رادیوهای ایران گوش می دهند.
همینطور در ادامه بخش «مدت زمان استفاده از رادیوهای ایران» این پژوهش در مورد اینکه «به طور متوسط در شبانه روز چند ساعت به رادیوهای ایران گوش می دهند؟»، نگاشته شده است:۲۴.۱درصد گوش دهندگان به رادیو گفته اند تا نیم ساعت، ۳۲ درصد تا یک ساعت، ۲۱.۷ درصد تا دو ساعت و ۲۲.۲ درصد هم بیشتر از دو ساعت در شبانه روز رادیوهای ایران را گوش می دهند. همینطور با افزایش سن، میزان گوش دادن به رادیوهای ایران هم افزایش می یابد. افراد دارای تحصیلات ابتدایی و متوسطه نسبت به افراد بی سواد و دارای تحصیلات عالی میزان بیشتری به رادیوهای ایران گوش می دهند.
شاغلان بیشتر رادیوهای ایران را گوش می کنند و افراد دارای منزلت شغلی متوسط پایین و نسبتاً پایین بیشتر از بیشتر از دیگر گروه های منزلتی رادیوهای ایران را گوش می کنند. افراد دارای درآمد بدون کار، بیشتر از شاغلان و این دو بیشتر از بیکاران و خانه دارها رادیوهای ایران را گوش می دهند و متقابلاً دانش آموزان و داشنجویان کمتر رادیو گوش می دهند.
همینطور در بخش دیگری از این پژوهش در مورد «گوش دادن به رادیوهای خارجی» بیان شده است: تنها ۱.۹ درصد گفته اند که به رادیوهای خارجی گوش می کنند. ۳۹.۵ درصد از کسانی که به رادیوهای خارجی گوش می دهند، حداکثر نیم ساعت در شبانه روز، ۳۵.۴ درصد تا یک ساعت، ۱۵.۱ درصد تا دو ساعت و ۱۰ درصد بیشتر از دو ساعت به آن گوش می سپارند. میانگین مدت زمان گوش دادن به رادیوهای خارجی در مخاطبان آن ۱.۳۰ ساعت در شبانه روز است.
در جدول ذیل «گوش دادن به رادیوهای خارجی و میزان آن» به شرح ذیل آمده است:بنابراین مشخص شد با افزایش سن، تحصیلات، منزلت شغلی و پایگاهی گوش دادن به رادیوهای خارجی هم افزایش می یابد. مردان بیشتر از زنان، افراد دارای درآمد بدون کار و بیشتر از دیگر گروه های فعالیت وخانه دارها کمتر از دیگران به رادیوهای خارجی گوش می دهند. این پیمایش در جدول ذیل «گوش دادن به رادیوهای خارجی و خصوصیت های فردی و پایگاهی» نگاشته است:مردان بیشتر از زنان، افراد دارای درآمد بدون کار و بیشتر از دیگر گروه های فعالیت و خانه دارها کمتر از دیگران به رادیوهای خارجی گوش می دهند. همینطور این پیمایش می افزاید: با کاهش سن و افزایش سطح تحصیلات و منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی، گوش دادن به رادیوهای اینترنتی افزایش می یابد.
زنان نسبت به مردان و خانه دارها نسبت به دیگر گروه های فعالیت کمتر از رادیوهای اینترنتی استفاده می نمایند.
بنابراین هدف کلی پژوهشگران این پیمایش به این شرح زیر بوده است:
فراهم ساختن مجموعه ای از داده ها درباره شیوه گذراندن زمان فراغت مردم در شهرها و روستاهای ایران و «مصرف فرهنگی» آنان بوده است. همینطور این پژوهش از نظر هدف، کاربردی بوده و از نظر زمانی، از نوع مقطعی می باشد. از نظر گستره، از نوع پهنانگر می باشد. در این پژوهش در دو سطح توصیفی و تحلیلی و با استفاده از پارادایم مطرح در چهارچوب نظری، یافته های به دست آمده عرضه شده است.
داده‎ های این پژوهش به شیوه پیمایش گردآوری شده است. اطلاعات در ارتباط با شهروندان ایرانی از راه پرسشنامه ساختاریافته به صورت مصاحبه رودرو، جمع آوری شده است. همینطور جمعیت آماری این پژوهش، شامل تمامی افراد ۱۵ سال به بالای ساکن شهر و روستاهای کشور است.
تعداد نمونه در این بررسی ۱۵۶۰۶ نفر در ۳۱ استان کشور هستند.1399/10/25
19:54:51
0.0 / 5
899
تگهای خبر: رادیو , علم , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز