گزارش مجله سرگرمی؛

مروری بر تدارك سیما برای حسینیه های خانگی

مروری بر تدارك سیما برای حسینیه های خانگی

محرم امسال و در امتداد اجرای پروتكل های ستاد ملی كرونا، روضه های خانگی رونقی بیش از هر سال پیدا كرده اند؛ تلویزیون در همراهی با این عزاداری های خانوادگی چه تدارك ویژه ای دیده است؟خبرگزاری مهر - گروه هنر: پاندمی کرونا موجب شد امسال هر یک از مناسب های ملی و مذهبی به روشی دیگر اجرا شود و حالا مردم به تدریج مقرر است هم کرونا را در کنار خود بپذیرند و هم به زندگی خود ادامه دهند البته با رعایت همه پروتکل های بهداشتی. امسال در کنار عزاداری های خیابانی و حسینیه ها، خیلی از مردمی که هر ساله این ایام را در هیئت ها سپری می کردند و در خیابان ها به عزاداری مشغول می شدند مقرر است هر یک خانه هایشان را به حسینیه تبدیل کنند. شعاری که امسال در بیشتر شبکه های تلویزیونی روی آن تاکید می شود که مقرر است «هر خانه یک حسنیه» باشد و البته رسالت مهمتر را از خود تلویزیون طلب می کند که بتواند با تدارک برنامه ها، سخنرانی، مداحی و خصوصاً مجموعه های نمایشی همه آنچه را که مخاطب تلویزیونی نیازمند است برایش ارائه کند.
امسال هم البته تلویزیون همچون سال های گذشته برنامه های روتین محرمی خودرا به روی آنتن می برد با این تفاوت که برای بعضی کرونا هم دردسر شده است و مثل هر سال نتوانسته اند برنامه شان را از دل کربلا و حرم امام حسین (ع) روی آنتن ببرند یا به آسانی دوربین هایشان را به میان هیات ها ببرند.
عوامل برنامه های تلویزیونی و دوربین های شبکه ها با پروتکل های سخت تری امسال به میان هیئت ها و دسته های عزاداری می روند و با مداحان و سخنران ها همراه می شوند تا بتوانند ایده حسینیه های خانگی را بوسیله این دوربین ها محقق سازند.
امسال طبق یک برنامه ریزی مشخص سخنرانی و مداحی ها پوشش داده می شود و هر شبکه ای در ساعتی مشخص و طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده این برنامه ها را پوشش می دهد. بطور مثال شبکه یک سیما در ساعت ۱۴: ۴۵ هر روز مداحی حاج منصور ارضی و ساعت ۲۴ مداحی حاج محمدرضا طاهری و سید مجید بنی فاطمه روی آنتن سیما می برد. شبکه دو سیما ساعت ۲۳: ۳۰ مداحی حاج محمود کریمی، حاج حسن خلج، حاج حسین فخری و دیگر مداحان را پخش می کند. شبکه سه سیما نیز ساعت ۱۷: ۳۰، ۲۲: ۱۵ و ۲۳: ۳۰ مداحی سعید حدادیان، میثم مطیعی، مهدی رسولی و محمدحسین پویانفر را پخش خواهدنمود. پخش سخنرانی ها از حسینیه ها و حرم مطهر نیز برمبنای یک برنامه ریزی مشخص روی آنتن خواهد رفت.
در این گزارش نیز مروری بر برنامه های شاخص محرمی تلویزیون در شبکه های سیما داریم که بعضی از آنها در دهه اول محرم و برخی تا اختتام محرم و صفر ادامه دارند.
شبکه یک؛ از «این شب ها» تا تله فیلم هایی از دل «مختارنامه»
از جمله ویژه برنامه های مناسبتی شبکه یک سیما در این ایام «این شب ها» با اجرای مجید یراق بافان است. این برنامه گفتگومحور که سال های پیش توسط علی درستکار اجرا می شد چند سالی است با اجرای مجید یراق بافان روی آنتن می رود و در مناسبت ها به گفتگو با کارشناسان در موضوعات مختلف می پردازد.

امسال هم این برنامه روی آنتن می رود و از شب اول محرم پخش آن در شبکه یک شروع شده است و هر شب ساعت ۲۳: ۳۰ مخاطبان می توانند به تماشای گفتگوهای این برنامه پیرامون عاشورا، واقعه کربلا و همین طور مباحث اجتماعی حول محور امام حسین (ع) و… بپردازند.
این شبکه همین طور تله فیلم هایی را با محور حوادث و وقایع داستانی سریال «مختارنامه» تدارک دیده که از دل این سریال به دست آمده است. «مختارنامه» به کارگردانی داوود میرباقری حدود یک دهه پیش روی آنتن شبکه یک رفت و امسال هم این شبکه مقرر است تله فیلم هایی را از این سریال پخش کند.
شبکه دو؛ از برگزاری «تکیه خانه» تا ترکیب نمایش و سوگواره
شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه برنامه «تکیه خانه» را در چارچوب (MC) و به صورت ترکیبی با اجرای رحمان نظام اسلامی و دیگر مجریان شبکه دو روانه آنتن می کند. این ویژه برنامه در دهه اول محرم میزبان برنامه های شبکه و به صورت میان برنامه (MC) در بخش های مختلف جدول پخش شبکه دو قرار گرفته است.
با توجه به شرایط کنونی جامعه و شیوع کرونا که سوگواری های محرم بیشتر بوسیله رسانه پیگیری می شوند، «تکیه خانه» تلاش می کند در بخش های مختلف آئین های عزاداری، مداحان جوان، پویش های مجازی و… مخاطبین رسانه ملی را همراهی کند.
«تکیه خانه» کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی شبکه دو به تهیه کنندگی مرتضی یعقوبی که از ۸ بامداد آغاز و در فواصل برنامه ها، ۹: ۴۰، ۱۲: ۴۵، ۱۵: ۴۵ و ۲۱ پخش می شود.

برنامه «بر بال تعزیه» که گروه سنی نوجوان را مخاطب قرار داده است بنا دارد به واکاوی نشان ها و نمادهای تعزیه برای مخاطبان نوجوان شبکه دو بپردازد. این برنامه در ۱۰ قسمت با حضور داود فتحعلی بیگی پژوهشگر و فعال با سابقه عرصه تعزیه و چهره هنرهای نمایشی و سنتی ایران به روایت ۱۰ داستان از حادثه کربلا و واقعه عاشورا می پردازد و طی آن پیوند عزاداری سیدالشهدا (ع) و آیین های نمایشی عاشورایی بر بستر نمایش بررسی می شود.
«بر بال تعزیه» کاری است از گروه کودک و نوجوان شبکه دو به تهیه کنندگی محسن عامری و روزبه گیلانی و کارگردانی وحید گلستان که از اول محرم هر روز ساعت ۱۹ روانه آنتن می شود.
شبکه سه؛ کاظم احمدزاده از معدود برنامه های تولیدی در کربلا
امسال به علت کرونا محدودیت های زیادی برای زوار کربلا به وجود آمد و حتی در بازه ای زمانی سفر به حرم امام حسین (ع) ممنوع گردید در چنین شرایطی تولید بیشتر برنامه های تلویزیونی در حرم امام حسین نیز کنسل شد و حالا «در آستان خورشید» با اجرای کاظم احمدزاده که از شب اول محرم روی آنتن شبکه سه رفت جزو معدود برنامه هایی است که از این حرم مطهر روی آنتن می رود و مخاطبان را با خود همراه می کند.

کاظم احمدزاده اجرای این برنامه را بر عهده دارد که از شب اول محرم شروع شده است و تا دو سه شب پس از دهه اول محرم پخش آن ادامه دارد. این برنامه زنده است و هر شب ساعت ۱۹: ۳۰ روی آنتن می رود.
«مخاطب خاص» نیز برنامه دیگر شبکه است که در طول سال آخر هفته ها روی آنتن می رفت و در این ایام به صورت ویژه و البته از کربلا پخش می شد. این برنامه اما حالا به شکل استودیویی در تهران و البته زنده با اجرای رسالت بوذری به پخش می رسد و آیتم های مختلفی هم برای آن تدارک دیده شده است. رسالت بوذری امسال اجرای ویژه برنامه رمضانی شبکه سه را هم بر عهده داشت و حالا طبق سنت همیشگی «مخاطب خاص» را هم اجرا می کند.
پخش این برنامه نیز از شب اول محرم شروع شد که حجت اشرف زاده هم تیتراژ برنامه را خوانده است و هر شب ساعت ۲۲: ۳۰ با حضور کارشناسان و مهمانانی از حوزه های مختلف روی آنتن می رود.
شبکه چهار؛ شرح ساعد باقری بر منظومه ای در وصف عاشورا
«سرگذشت» عنوان مجموعه برنامه ای است که از نخستین شب ماه محرم و در ۱۱ برنامه به شرح شفاهی «گنجینه الاسرار عمان سامانی» می پردازد و ساعد باقری شاعر و مجری باسابقه رادیو و تلویزیون به روایت این اثر می پردازد.

«گنجینه الاسرار» مثنوی ای عرفانی و حماسی است که توسط میرزا نورالله بن میرزا متخلص به عمان سامانی از شعرای پارسی گوی قرن ۱۳ و ۱۴ هجری در وصف واقعه عاشورا سروده شده است.
«سرگذشت» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار و به تهیه کنندگی امیر قمیشی تولید و با آغاز ماه محرم از جمعه ۳۱ مرداد روی آنتن رفت و هرشب ساعت ۲۰: ۳۰ پخش و تکرار آن در ساعت ۵: ۳۰ روز بعد روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.
شبکه چهار امسال با کارگردانی علی میرمیرانی برنامه دیگری را هم با نام «رفیق» و با روایت سیما تیرانداز طراحی نموده است. میرمیرانی که بسیاری او را با «گفتگوهای تنهایی» می شناسند زمانی ایده پرسش از چهره ها و هنرمندان را به برنامه تبدیل کرد که هنوز هم در بعضی از برنامه های تلویزیونی از آن استفاده می شود.
او حالا امسال برنامه ای جدید دارد که همراه با قطعات نمایشی و به صورت سیاه و سفید پخش می شود و روایتگر واقعه عاشورا از دیدگاه رفقای امام حسین (ع) است. در هر قسمت از برنامه نیز فعالان رسانه ای و فرهنگی چون کیوان کثیریان، جابر قاسمعلی، علی میرفتاح، اسماعیل آذر و مریم جلالی بعنوان کارشناس، موضوعات در رابطه با این فضا را مورد بررسی قرار می دهند.
این برنامه هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.
شبکه نسیم؛ از «چهل تیکه» تا واگویه های حسینی
شبکه نسیم هم در این ایام چند برنامه تولیدی دارد که یا رنگ و بوی محرمی گرفته اند و یا مختص این حال و هوا تولید شده اند. همچون این برنامه ها می توان به «چهل تیکه» اشاره نمود که با اجرای محمدرضا علیمردانی و کارگردانی الهام حاتمی روی آنتن می رود. این برنامه که بیشتر فضایی نوستالژیک دارد مقرر است با هنرمندان سریال های محرمی یا مجریان و چهره های مختلف به خاطراتی از سریال های مهم این ایام و یا دیگر برنامه ها بپردازد.
پخش «چهل تیکه» از پیش از محرم شروع شده بود که با ورود به ماه محرم رویکرد آن در دعوت از میهمان و سوژه های برنامه تغییراتی پیدا کرده است.

این برنامه هر شب ساعت ۲۳ هر شب ساعت ۲۳ و با میزبانی از هنرمندان و خاطره سازانی همچون امرالله احمد جو، حسن سلطانی، حبیب دهقان نسب، جعفر دهقان، پرویز فلاحی پور، محمد رضا سرشار، کاظم هژیر آزاد، حاج صادق آهنگران و.... رو آنتن می رود.
پخش برنامه «با حسین (ع) حرف بزن» از امشب اول شهریور و همزمان با شب سوم محرم شروع می شود. برنامه ای که در چند فصل و برای این ایام تولید می شود و در آن افراد مختلفی از چهره ها و غیر چهره ها به واگویه ها و حرف های دلی خود با امام حسین (ع) در چارچوب پرسش و پاسخ می پردازند.
این برنامه که اخیرا رضا صادقی تیتراژ آنرا خوانده است از امشب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه نسیم می رود.

1399/06/01
14:08:59
5.0 / 5
1612
تگهای خبر: اجرا , تلویزیون , تولید , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز