عضو مجلس خبرگان رهبری:

كاری نماییم محرم سال جاری تجربه ای تاریخی شود

كاری نماییم محرم سال جاری تجربه ای تاریخی شود

به گزارش مجله سرگرمی «شعار ما این است كه نه شعائر مذهبی فراموش شود و نه جان و سلامتی مردم دست كم گرفته شود. اگر جان یك انسان در خطر بیفتد همه ثواب ها را از بین می برد. كاری نماییم كه محرم سال جاری برای ما یك تجربه تاریخی شود.»به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «کشور ما در این روزها در بین دو مسأله بسیار مهم قرار گرفته است که نمی توانیم یکی را به تنهایی در نظر داشته و دیگری را نادیده انگاریم. کرونا و برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) همزمان با فرارسیدن ماه محرم، چند روزی است که نقل محافل مختلف مذهبی و سیاسی شده است. برخلاف بسیاری که گمان می برند که جمع این دو امکان پذیر نیست، می توان اظهار داشت که گرچه وقوع چنین اتفاقی دشوار می باشد اما با مهارت و خویشتنداری، شدنی است و البته به تعامل زیادی هم نیاز دارد. لازم نیست که در این راه هر کسی خویش را مجتهد بداند. بلکه همه باید مقلد باشند و از کارشناسان تقلید کنند. کارشناسان دینی و علمی می توانند برای حل این مشکل پای کار بیایند. برخلاف تجربیات ما، رسیدگی به این مورد دعوا ندارد؛ چون که علم و ایمان با هم در جنگ نیستند و این ماها هستیم که با تفاسیر گوناگون خودمان در هر مسأله ای با هم جدال می نماییم.

وقتی دوراندیشی و آگاهی مورد غفلت واقع شود، عده ای از یک سو خویش را مجتهد و متخصص می دانند و نظریه صادر می کنند و دیگران را تکفیر می کنند و طرف مقابل هم، خویش را مجتهد می خواند و نسخه دیگری تجویز می کند. علم، نورانی و بر پایه ایمان است و ایمان هم بر پایه علم استوار شده. علم و ایمان با هم دشمن نیستند. ایمان در مقابل علم نیست و علم هم در مقابل ایمان قرار ندارد. حالا که با دو مسأله مهم مواجه هستیم، تکلیف چیست؟ از یک سو سلامتی مردم واجب شرعی است و ما نباید به جان دیگران ضرر وارد نماییم و از طرفی ماه محرم و ماه عزاداری امام حسین(ع) است. باید عزاداری کنیم؛ چون که از شعائر اسلامی و دینی ما است. از آن روزی که امام حسین شهید شده اند تا الان که ۱۴ قرن می گذرد، این مراسم تعطیلی بردار نبوده، پس چگونه می توان این مراسم را با لحاظ کردن سلامتی مردم برگزار کرد؟

ما باید بدون این که از هر کدام از این دو مبحث کوتاه بیاییم، این دو را با هم جمع نماییم. عزاداری نماییم اما شکل عزاداری ما می تواند با شرایط کرونا متغیر باشد. کارشناسان بهداشتی می توانند برنامه بدهند و سفارش های لازم را ارائه نمایند. چارچوب ها را بنویسند و برنامه ریزی کنند و بر مبنای آن بگویند که برگزاری عزاداری ایرادی ندارد. یادمان هم باشد که کادر درمان ما جانشان را فدا می کنند تا مردم را نجات دهند. اینها هم مسلمان هستند. اینها هم می خواهند عزاداری کنند. تنها راه باقیمانده این است که گروهی از کارشناسان اسلامی و پزشکی برای محرم سال جاری برنامه ریزی کنند. برنامه عزاداری فراهم و به مردم اعلام گردد آنچنان که در ستاد ملی مقابله با کرونا این مسیر طی شده است. حالا اگر نیازی به اصلاح تصمیم هاست، راه بسته نیست. در غیر این صورت دوگانگی محرم و سلامت بوجود آمده و مراسم سوگواری امام حسین(ع) محل اختلاف می شود.

بهترین گزینه برای برگزاری عزاداری در زمان کرونا این است که نخست عزاداری خانوادگی را بیشتر نماییم و با ساخت برنامه های تلویزیونی و دعوت از مرثیه سرایان و مداحان، عزاداری ها را به سمت خانه ها ببریم. دوم این که تشکل های کوچک در فضای باز همچون کوچه ها و خیابان ها را بر پا نماییم. به کارگیری این دو روش شاید بتواند راهی پیش روی ما باز کند تا محرم محل اختلاف نشود.

شعار ما این است که نه شعائر مذهبی فراموش شود و نه جان و سلامتی مردم دست کم گرفته شود. اگر جان یک انسان در خطر بیفتد همه ثواب ها را از بین می برد. کاری نماییم که محرم سال جاری برای ما یک تجربه تاریخی شود.»

منبع:

1399/05/10
13:59:00
5.0 / 5
1986
تگهای خبر: تخصص , تلویزیون , سلامت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز