وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین هفته طرح ملی سه شنبه های تكریم؛

مقاومت هشت ساله ایلام در دفاع مقدس یك افتخار بود

مقاومت هشت ساله ایلام در دفاع مقدس یك افتخار بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست مجازی و صمیمی با خانواده شهید روحانی «محمدرضا قربانی» اظهار نمود: استان ایلام در دوران دقاع مقدس هشت سال مقاومت كرد و جنگ با زندگی مردم این استان عجین شده بود، در این میان شهید بزرگواری چون شهید قربانی با عشق در این راه جان خویش را فدا كرد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای(فهما)، دومین هفته از برگزاری طرح ملی «سه شنبه های تکریم» «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی ارتباط زنده تصویری با خانواده روحانی شهید محمدرضا قربانی در استان ایلام به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.
وی در این ارتباط زنده تصویری با اشاره به نزدیک شدن به چهلمین سالگرد دفاع مقدس، اظهار نمود: یکی از طریق های ادای دین به کسانی که برای کشور ایثارگری کرده و از جان خود گذشتند ارتباط با خانواده شهدا است تا آنها بدانند که ملت ایران خویش را مدیون ایشان می دانند و از اندیشه های اگ شهدا درس گرفته و تلاش می نماییم با انتقال آن به نسل های آینده این اندیشه ها را زنده نگه داریم.
صالحی افزود: تمام ایران در ارتباط با دفاع مقدس تاثیرات قابل توجهی داشته است اما استان ایلام از چند جهت قابل اهمیت و خاطرات بیشتری در ارتباط با دفاع مقدس داشته است، در ابتدا می توان به مرزهای وسیع این استان با عراق اشاره نمود، نقطه های تماس این استان با عراق ۴۲۰کیلومتر است و صدام در حملات خود بارها به این استان هجوم برد، طبیعتا این مرز طولانی تماس ایلام با جنگ را بالا برد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: علاوه بر مرز طولانی، استان ایلام از ۳۱شهریور ۱۳۵۹درگیر جنگ نشد بلکه از اردیبهشت همان سال فضای جنگ در این استان آغاز و مردم خیلی زودتر درگیر جنگ تحمیلی شدند، اگر برای بخش های وسیعی از ایران دفاع مقدس حدود هشت سال به طول انجامید برای استان ایلام دفاع مقدس بیشتر از ۸سال بود.
صالحی خاطرنشان کرد: از دیگر شرایط ویژه این استان در دوران دفاع مقدس این بود که جنگ تحمیلی شرایط زندگی را برای استان ایلام متفاوت کرد، در بعضی استان ها جنگ شرایط مهاجرت را ایجاد کرد اما در استان ایلام مردم هشت سال با جنگ زیستند و جنگ جزئی از زندگی روزمره آنها شد و این مقاومت هشت ساله و زندگی همراه با جنگ افتخاری است که برای این استان بوده و باقی خواهد ماند.
وی با برشمردن خصوصیت دیگر این استان در دوران جنگ تحمیلی اضافه کرد: حجم بمباران ها و هجوم ها به این منطقه و مردم آن بسیار زیاد بود، بیشتر از ۳۰۰بار بمباران شهرهای ایلام و بخصوص ۱۳۰بار مرکز استان سبب شده است که این استان یکی از استان های پرتهاجم در دوران دفاع مقدس شناخته شود، یکی از معروف ترین این بمباران ها هم بمباران زمین فوتبال ایلام بود، در کنار این اتفاقات نباید از تعداد شهدا و جانبازان استان ایلام که به نسبت جمعیت آن استان بسیار زیاد است غافل شد، این استان نزدیک به سه هزار شهید دارد و در کل کشور دومین استان است که نسبت شهید آن به جمعیت استان بسیار بالاست.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی دیگر از وجوه تمایز این استان در جنگ تحمیلی تعداد عملیات هایی است که در این منطقه اتفاق افتاده است، عملیات های زیادی در این استان اتفاق افتاده است و خیلی از خاطرات ایثاگران از عملیات در همین استان بوده است، در این میان نباید از نقش مردم و عشایر ایلام در این عملیات ها غافل بود، همینطور روحانیون این استان هم در دفاع مقدس حضور پررنگ داشتند که نمونه بارز آن روحانی شهید محمدرضا قربانی است که امروز در خدمت خانواده آن شهید هستیم.
صالحی با اشاره به شخصیت شهید روحانی «محمدرضا قربانی» تصریح کرد: خانواده این شهید برای خود ذخیره ای را به جای گذاشتند که می توان به آن افتخار کرد، این شهید در ابتدای جوانی که جاذبه های زیادی برای انسان وجود دارد راه تعالی را انتخاب می کند و این نشانگر شخصیت و روح والای این شهید است، همین ارتباط مجازی امروز فرصت مغتنمی را برای بنده فراهم نمود تا یاد این شهید و شهدای استان ایلام را زنده نگه داریم.
وی اظهار نمود: حتما روح پرفتوح این شهید در این لحظه ما را خواهد دید و امید است از شفاعت این شهید و شهدای استان بهره مند شویم و از خداوند خواستاریم تا به همه ما کمک نماید تا از آرمان های شهدا حفاظت نماییم و ایران و انقلاب اسلامی را به سمت تعالی و پیشرفت به پیش ببریم و آنرا به دست کسانی بسپاریم که لیاقت پاسداشت خون شهدا را داشته باشند.
در ادامه این تماس زنده تصویری حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد ضمن ادای احترام به خانواده روحانی شهید قربانی اظهار داشت: سال جاری چهل سال از دفاع مقدس می گذرد، ازاین رو ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد با طرح ملی «سه شنبه های تکریم» در تلاش است تا بتواند کمترین ادای دین را به خون شهدا داشته باشد.
وی با اشاره به وصیت این شهید بزرگوار، تصریح کرد: تعابیر این شهید والامقام در وصیت نامه شان بسیار تکان دهنده و زیبا است و نشانگر آن است که این شهید با عشق در این راه گام برداشته است و ما هم باید تلاش نماییم در راه شهدا حرکت نماییم.
حجت الاسلام ارزانی خاطرنشان کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با خانواده شهدا بسیار مشتاق و ازاین رو از این طرح ملی حمایت کردند.
روحانی شهید محمدرضا قربانی نخستین شهید استان ایلام در هفتم مردادماه ۱۳۶۱ در پاسگاه زید عراق بر اثر برخورد گلوله به مقام والای شهادت نائل شد.1399/04/29
17:05:30
5.0 / 5
2043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز