وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس:

كتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی تبدیل گشته اند

كتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی تبدیل گشته اند

به گزارش مجله سرگرمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد كه وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیتهای متنوع و گوناگونی را در حوزه فرهنگ و بخصوص در حوزه نهاد كتابخانه ها در دستور داشته و اظهار داشت: امروز كتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی تبدیل گشته اند.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و بررسی مسائل حوزه فرهنگی ضمن عرضه گزارش به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بیان نمود: ابتدا از شما متشکرم که این فرصت را در اختیار من قرار دادید تا گزارشی به مجلس عرضه کرده و زمینه تعامل و همکاری بیشتر نمایندگان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم گردد.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چندین حوزه در حال فعالیت است. حوزه اول مبحث فرهنگ است که می توان به فعالیت نهاد کتابخانه ها اشاره نمود. این نهاد فعالیتهای متنوع و گوناگونی را در سه سال قبل داشته است و ۳۴۵ کتابخانه ساخته شده که پنج کتابخانه هم مرکزی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار نمود: امروز کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی تبدیل گشته است. پارسال بیشتر از ۱۰۰ نشست کتابخوانی برگزار شده و طرح کتابخوانی رضوی با بیشتر از یک میلیون شرکت کننده در رتبه نخست قرار دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۳۵ پروژه ناتمام در دست دارد که ۳۳ پروژه بالای ۶۵ درصد پیشرفت دارند. کمک مجلس شورای اسلامی در سرعت بخشیدن به اتمام این پروژه ها می تواند موثر باشد. امروز نهاد کتابخانه ها با بیشتر از ۷۴۰۰ پرسنل حدودا سالانه به بیشتر از ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای پرداخت حقوق نیاز دارد که حالا بودجه تخصیص یافته تکافی حقوق پرسنل را نمی نماید. دولت پیگیر این مسئله بوده و با کمک مجلس شورای اسلامی می تواند اطمینان امنیت معیشتی به پرسنل نهاد کتابخانه ها دهد. ان شاءالله تعامل مثبتی بین مجلس شورای اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته تا گام های بلندتری برداشته شود.
صالحی بیان نمود: در حوزه گسترش کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارتخانه فعالیتهای جدی را پیش گرفته است که بیشتر از ۳۰ هزار باشگاه کتابخوانی شکل گرفته و در کنار آن شکل گیری نمایشگاه های کتاب در اقتصاد نشر هم موثر بوده است. هم سازمان اوقاف و هم سازمان حج و هم کانون های فرهنگی - هنری مساجد در حوزه دین فعالیتهای جدی را پیش گرفته اند. حدود ۵۵ جشنواره ملی قرآنی و ۶۰۰ نمایشگاه استانی در حوزه قرآن و عترت شکل گرفته است و بیشتر از ۲۴۰۰ موسسه قرآنی در کشور فعال می باشند. کانون فرهنگی و هنری مساجد هم با بیشتر از ۲۵ هزار کانون در سطح کشور و دو میلیون و ۳۰۰ هزار عضو همواره فعالیتهای موثری را دنبال کردند. در حوزه های مختلف فرهنگی و دینی دو میلیون و ۳۰۰ هزار عضو مسجدی در حوزه های مختلف فعالیت داشته اند و فرصت قابل توجهی از جانب کانون مساجد بوجود آمده تا به ستاد قرارگاهی برای فعالیتهای فرهنگی تبدیل گردد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به فعالیتهای سازمان اوقاف بیان نمود: این سازمان توانسته با بخش دانش بنیان ارتباط فعالی را در حوزه احیای اوقاف و مصارف آنها داشته باشد و امور خیریه هم جایگاه ویژه ای را در این بخش پیدا کرده است. در سازمان حج و زیارت هم در چند سال قبل شاهد برگزاری عزتمندانه و سلامت حج بوده ایم و این حاصل تلاشهای این سازمان است. در مورد اربعین هم بیشتر از دو میلیون تا حدود سه میلیون نفر در سامانه سما ثبت نام کردند و این سازمان تلاشهای خوبی داشته است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیتهای فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه هنر بیان نمود: هم معاونت هنری وزارتخانه و هم سازمان سینمایی به شکل جدی در این عرصه فعال بوده و نتیجه آن در رویدادها هم قابل توجه است. از لحاظ کیفیت و تعداد آثار هنری هم می توان به تلاشهای این سازمان پی برد. در شبکه شهرهای خلاق ۲۶۰ شهر ثبت نام کردند و هر شهر می تواند جایگاه خویش را در یک یا چند رشته به معرض نمایش گذاشته و سبقه و برند هنری خویش را پیدا کنند. در حوزه سینما هم شاهد تحولی در اقتصاد سینما بوده ایم. در بخش بین الملل با ۲۰۵ جایزه بین المللی پارسال دستاورد خوبی داشته ایم. ساخت سینمای امید در مناطق محروم با نگاه گسترش و دسترسی به محصولات هنری دنبال می شود.
صالحی در ادامه با اشاره به فعالیتهای این وزارتخانه در حوزه رسانه و مطبوعات بیان نمود: ما شاهد اتفاقات خوبی در یک سال گذشته در این عرصه بوده ایم. در روزهای کرونا رسانه ها بعنوان مکمل امنیت و سلامت جامعه پا به عرصه گذاشتند. ما ۱۴ کارگروه در معاونت مطبوعاتی داریم که هر هفته جلسات خویش را می سازند. در اطلاع رسانی کرونا هم در کنار خدمات اصحاب سلامت شاهد تلاش اصحاب رسانه در کنار آنان بودیم تا شرایط آرامی را در کشور فراهم نماییم. سازمان خبرگزاری ایرنا هم که یک سازمان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است فعالیتهای متنوعی را در حوزه زیرساختی و چند رسانه ای داشته است که ان شاء الله این تلاش ادامه خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به فعالیتهای این وزارتخانه در حوزه فضای مجازی تصریح کرد: ما اولین وزارتخانه ای بودیم که اقدامات خویش را در حوزه فضای مجازی به مرکز ملی فضای مجازی تقدیم کردیم که ۷۲ اقدام در آنجا مورد تایید قرار گرفت. هم در فضای زیرساختی و هم در حوزه محتوایی تلاشهای مختلفی در حال انجام می باشد. در حوزه بین الملل هم سازمان فرهنگ و ارتباطات رایزنی های فعالی را داشته است و ۳۷ برنامه فرهنگی با کشورها امضاء شده است که ۲۶ سند در دست اقدام است که فرصت ارتباط منطقه ای و فرامنطقه ای را فراهم می آورد. بیشتر از ۸۰ گفت وگوی دینی در ایران و سایر کشورها پارسال انجام شده است و مبلغان و قاریان و گروه های فرهنگی از ایران به نقاط مختلف اعزام شدند تا فرهنگ دینی را گسترش دهند. پژوهش های جدی در حوزه فرهنگ و هنر در حال انجام می باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به سه رویکرد اساسی این وزارتخانه بیان نمود: رویکرد اول توجه به استان ها بوده است؛ ایران فقط تهران نیست ما از ابتدا ۲۰ درصد بودجه را به استان ها تخصیص داده و سال به سال آنرا افزایش داده ایم. در سال ۱۳۹۸ فعالیتهای مختلفی در حوزه فرهنگی و هنری و دینی در استان ها انجام شد. دومین نگاهی که مورد توجه ما بوده است بحث شفافیت در بودجه ریزی در وزارتخانه است.
وی افزود: در مورد حمایت های مالی چه در مورد رویدادها و جشنواره ها و چه در حوزه نمایشگاه ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شفافیت را در اولویت قرار داده است تا با شیشه ای کردن هزینه ها و خدمات در این حوزه پیشتاز باشد. سومین نگاهی که ما دنبال می نماییم بحث هوشمندسازی است. ما در تلاش هستیم تا خدمات رسانی را در چارچوب دولت الکترونیک و به صورت غیرحضوری انجام دهیم. ان شاء الله از اول مهرماه خدمات رسانی وزارت فرهنگ بدون رجوع و حدودا به صورت الکترونیکی صورت خواهد گرفت تا ان شاء الله خدمات سرعت بیشتری گرفته و شفاف تر شود. در ابتدا ۱۳۰ مجوز در وزارت فرهنگ وجود داشت که به ۳۶ مجوز تقلیل یافته و ان شاء الله با تکمیل آن گزارش ۳۶ خدمت در فضای سامانه های الکترونیکی در خدمت قرار خواهد گرفت.
منبع:

1399/03/30
21:14:26
5.0 / 5
2324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز