حامیان اصلی اقلیت های دینی ایران

حامیان اصلی اقلیت های دینی ایران

مجله سرگرمی: سال ها فعالیت در عرصه اقلیت های دینی و تعامل چهره به چهره با پیروان ادیان توحیدی، تجربه و شناخت خوبی از دغدغه ها، آرمان ها و روحیات جوامع اقلیت دینی در ایران برای «علی فریدونی»، مدیر كل مجامع، تشكل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال داشته است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، فریدونی در گفت و گو حاضر، قسمتی از اطلاعات خودرا در این زمینه به اشتراك گذاشته كه به شرح زیر است:
با توجه به نقش اقلیت های دینی در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، وزارت ارشاد چه برنامه هایی برای پاسداشت آنها ترتیب می دهد؟
اداره كل مجامع، تشكل ها و فعالیت های فرهنگی، به نمایندگی از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عهده دار خدمات فرهنگی به هموطنان پیرو ادیان توحیدی بوده و طی بیشتر از سه دهه، كوشیده است تعاملات و ارتباطات حسنه ای را فراتر از صرف فعالیت های نظارتی، با این عزیزیان به وجود آورد كه این روند، در سال های اخیر از نظر كیفی و كمی، رشد و ارتقا یافته است. هم اكنون، نوع روابط فی درخلال وزارت متبوع با اقلیت های دینی، به گونه ای است كه این قشر از اقشار جامعه ایران، خودرا در غم و شادی ملت شریك می دانند و پا به پای جامعه اكثریت در مناسبت های مختلف، خصوصاً سالگرد پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی ایران، حضوری فعال دارند. بعلاوه، این عزیزان كه خود شهدای ارزشمندی را تقدیم انقلاب اسلامی كرده اند، در همه عرصه های سیاسی و اجتماعی نظام باز مشاركت دارند، خصوصاً در انتخابات مختلف كه بعضاً خود دارای نامزد انتخاباتی باز هستند. تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن بوده كه زمینه های برخورداری از حقوق شهروندی اقلیت ها را فراهم آورد. علاوه بر این، در تولید آثار و فعالیت های فرهنگی هم از آنان حمایت می كند.
این نهاد و اداره چه همكاری و تعاملی با دیگر نهادهای متولی اقلیت های دینی دارد؟
خوشبختانه بین این اداره كل و هموطنان پیرو ادیان توحیدی، حسن اعتماد وجود دارد؛ به گونه ای كه تقریباً بیشتر مكاتبات و مراودات آنها با هر نهاد دیگر بوسیله یا با اطلاع این اداره كل صورت می گیرد.
با توجه به تجربیات كاری و تعامل نزدیك با اقلیت ها، اساساً نقش و جایگاه اقلیت ها در انقلاب را چطور ارزیابی می كنید و كدامیك نقش آفرینی بیشتری داشته اند؟
اصولاً جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از یك قانون اساسی پیشرو و در نوع خود جامع، اهتمام ویژه ای به حقوق حقه اقشار مختلف ملت داشته است كه اقلیت های دینی باز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین، یك فرد غیر مسلمان در جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه احساس غربت یا بیگانه بودن ندارد. از این رو، در طول عمر ۴۰ ساله انقلاب، در هیچ صحنه ای، شاهد غیبت اقلیت ها نبوده ایم؛ از پیروزی انقلاب اسلامی گرفته تا دوران دفاع مقدس، از صحنه های انتخاباتی تا مشاركت های سیاسی و از فعالیت های مدنی گرفته تا تولید آثار فرهنگی و هنری. البته اینكه بخواهیم در میزان نقش آفرینی هر یك از اقلیت ها تفكیكی قائل شویم، شاید چندان منطقی به نظر نرسد برای اینكه همه آنها به نسبت جمعیت خود مشاركت های مدنی و سیاسی داشته اند، ولی جامعه ارامنه را به سبب اختلاف شایان توجهی كه در تعداد جمعیت خود نسبت به سایر اقلیت ها دارند، می توان بعنوان نقش آفرین ترین اقلیت دینی معرفی نمود.
با توجه به شناخت خود از اقلیت ها، دیدگاه آنها نسبت به امام (ره) مقام معظم رهبری چگونه است و چه سیری را از انقلاب تا به امروز سپری كرده؟
امام خمینی (ره) ر ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، پذیرای مقامات مذهبی اقلیت های مختلف بودند و بر این نكته تاكید داشتند كه ایران اسلامی بعنوان یك كشور توحیدی، به همه اقشار و همچون اقلیت ها متعلق می باشد، بدین سبب چه در قانونگذاری و چه اجرای قوانین، می بایست رعایت حقوق آنان لحاظ شود. مقام معظم رهبری باز بعنوان دنباله رو تفكرات و سیره امام راحل (ره)، همین رویه را در سفارش های خود به مسئولین در رابطه با اقلیت ها به كار گرفته اند. از این رو، جامعه اقلیت كه شاید در ابتدای انقلاب، نگران جایگاه حقوقی و اجتماعی خود در یك نظام نوپای اسلامی بود، بدین نتیجه رسید كه در نظام جدید، نه تنها مورد ظلم و نادیده گرفتن حقوق واقع نمی گردد، بلكه بر اساس قوانین نظام اسلامی، از جایگاه برجسته ای باز برخوردار خواهد شد كه همین گونه هم بوده است. بنابراین، تعجبی ندارد كه نهال برآمده از مشاركت های ملی اقلیت ها در ابتدای انقلاب، الان به درختی تناور تبدیل گشته باشد كه ثمرات آن، مایه مباهات نظام شده است.
با توجه شرایط حساس فعلی (جنگ اقتصادی آمریكا) و عملیات روانی رسانه ها روی اقلیت های دینی، واكنش اقلیت ها چگونه بوده و آیا همراهی آنها تداوم خواهد داشت؟
اصولاً ملت ایران از هر نژاد و قوم و دین، هیچ گاه در طول قرون گذشته خصوصاً در ۴۰ سال اخیر، به واسطه فشار اقتصادی، دست از آرمان ها و ارزش های خود برنداشته است، كه اگر این گونه بود تابحال بارها با خطر اضمحلال روبه رو می شد. حالا باز بر همین منوال است. شاید به جرئت می توان گفت، اقشار مختلف ایرانی ها در زمان بروز مشكلات ملی، متحدتر می شوند و می كوشند به كمك یگدیگر بر مشكلات غلبه نمایند تا این مشكلات، موجودیت آنان را به خطر نیندازد؛ دوران جنگ تحمیلی، بهترین شاهد مثال برای این مطلب است.
چه برنامه های فرهنگی-هنری یا ورزشی و آموزشی برمبنای مناسبت های مختلف مانند دهه فجر در جامعه اقلیت ها صورت می پذیرد و خدمات و كمك های نهادهای مختلف همچون وزارت ارشاد به آن چگونه است؟
در حال حاضر، كلیه شاخه های ادیان رسمی كشور دارای انجمن های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی بوده كه بعضی از مهم ترین آنها عبارتند از:
انجمن زرتشتیان، انجمن كلیمیان، انجمن آشوریان، خلیفه گری ارامنه تهران، خلیفه گری ارامنه كاتولیك ایران، انجمن فرهنگی-ورزشی «رافی»، انجمن فرهنگی-ورزشی «چهار محال»، باشگاه فرهنگی-ورزشی «آرارات» و…. هر یك از این انجمن ها، عموماً برنامه هایی در پاسداشت دهه فجر، ایام ارتحال امام خمینی (ره)، گرامیداشت هفته دفاع مقدس و امثالهم داشته و در حوزه های مختلف به اجرا درمی آورند.
همچنین در بین افراد حقیقی و حقوقی اقلیت ها، فعالیت شایان توجهی در حوزه های نشر و مطبوعات به چشم می خورد كه انتشارات «ناییری» (از ارامنه)، انتشارات «فروهر» (از زرتشتیان)، انتشارات انجمن كلیمیان، نشریه «پیام آشور»، نشریه «امرداد»، نشریه «خرده اوستا»، نشریه «هویس»، نشریه «آراكس»، نشریه «افق بینا»، نشریه «پیمان» و از همه مهم تر، نشریه «آلیك»، برخی ازمهم ترین آنها می باشند. آلیك، از نخستین روزنامه های انتشار یافته در ایران است كه به سبب انتشار بی وقفه آن طی ۸۵ سال گذشته، از جایگاه ویژه ای در جامعه مطبوعاتی كشور برخوردار می باشد. هر یك از این رسانه ها بعنوان تریبونی برای انعكاس دیدگاه های جامعه اقلیت های دینی در قبال مسائل مختلف عمل كرده و واسطی برای انتقال رویكرد آنها نسبت به انقلاب اسلامی هستند.
به عنوان نمونه، برخی از برنامه های مذهبی و فرهنگی هموطنان غیر مسلمان و باز بعضی از تعاملات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آنان، از این قرار است: پشتیبانی و تسهیل در اجرای موسیقی، تئاتر، نمایشنامه و برگزاری اعیاد مذهبی (ارامنه، كلیمیان و زرتشتیان)، پشتیبانی و تسهیل در تمدید پروانه كار و اقامت فرستادگان خارجی فعال در كلیساهای ایران، پشتیبانی و تسهیل صدور روادید خروج و ورود برای شخصیت های مذهبی و خارجی، صدور مجوز جهت انجام مسابقات فرهنگی و ورزشی در باشگاه های تابعه، پشتیبانی و تسهیل در چاپ كتاب با عناوین مذهبی، فرهنگی، اجتماعی برای مسیحیان، زرتشتیان و كلیمیان، همكاری با وزارت امور خارجه، آموزش و پرورش، وزارت كشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات در زمینه رفع مشكلات مربوط به پیروان ادیان رسمی كشور، مشاركت اقلیت ها در برگزاری برنامه های هفته كتاب در آبان ماه (ویژه جایگاه نشر، كتاب و رسانه در میان ادیان توحیدی) و اهدای جایزه به چهره های برتر غیر مسلمان در این زمینه، صدور مجوز برای دانشجویان و خبرنگاران داخلی و خارجی جهت بازگشت به اماكن مذهبی و فرهنگی اقلیت های دینی و برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری ملی به صورت مشترك با وزارت متبوع.1397/11/16
15:47:40
5.0 / 5
4845
تگهای خبر: اجرا , تئاتر , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز