وزیر ارشاد:

نگاه جدی و تحولی به حوزه فرهنگ الزامی است

نگاه جدی و تحولی به حوزه فرهنگ الزامی است

به گزارش مجله سرگرمی، محمدمهدی اسماعیلی با اعلان اینکه برنامه هفتم توسعه در بخش فرهنگ می بایست با نگاهی نوین تدوین شود، اظهار داشت: دولت مردمی رویکرد جدیدی نسبت به تدوین برنامه هفتم توسعه دارد، برای اینکه نگاه جدی و تحولی به حوزه فرهنگ در برنامه هفتم توسعه الزامی است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بامداد امروز پنجشنبه هفدهم آذر در همایش «فرهنگ و برنامه هفتم توسعه؛ تحول برای پیشرفت» با اشاره به سنت چندین ساله تدوین برنامه توسعه در کشور اظهار داشت: نگرش حاکم بر برنامه های توسعه همیشه محل نقد و ارزیابی جدی بوده است برای اینکه برمبنای بررسی های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و گزارش های رسیده از دستگاهها، تنها حدود سی درصد از اهداف برنامه های توسعه محقق شده و این انگاره را مطرح می کند که اگر برنامه ای هم تدوین نمی شد، احتمالاً همین سطح از اقدامات صورت می گرفت.

وزیر فرهنگ افزود: تحقق سی درصدی اهداف برنامه های توسعه، با وجود زمان طولانی صرف شده برای تدوین سیاست های کلی و احکام آنها، هشداری است که باید در تهیه برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شود تا چرخه معیوب گذشته تکرار نشود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری جلسات تدوین سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: در آن زمان تقدم یا تاخر بررسی مباحث فرهنگی در سیاست های کلی بطور جدی مورد بحث قرار گرفت اما در نهایت با توجیه جدی تر بودن چالش های اقتصادی کشور، فرهنگ از اولویت بررسی خارج شد.

وی اشاره کرد: بنظر می رسد نخبگان و تصمیم گیران کشور از مقوله فرهنگ تلقی واحدی ندارند؛ معنایی که باید مورد اجماع مبنای سیاست گذاری ها قرار گیرد.

اسماعیلی اضافه کرد: رهبری معظم انقلاب در شروع فعالیت دولت مردمی، در دیدار هیئت دولت از لزوم تغییر انقلابی در ساختارهای فرهنگی کشور سخن گفتند. در آن هنگام بسیاری تلاش کردند ابعاد مورد نظر ایشان را مورد بررسی قرار دهند؛ اینکه مراد از ساختار، دستگاه و کارگزار است یا نگاهی دیگر مورد نظر است؟!

وزیر فرهنگ با اشاره به دیدار اخیر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: ایشان در این نشست تفسیرشان از ساختارهای فرهنگی را اینچنین شرح دادند: «منظور از ساختار، ساختار فرهنگی جامعه و ذهنیت و فرهنگ حاکم بر آن و در یک کلام نرم افزاری است که افراد جامعه برمبنای آن در زندگی فردی و جمعی خود عمل می کنند».

وی افزود: برمبنای نظر رهبر معظم انقلاب، فرهنگ مقوله ای هم تراز با سایر حوزه ها نیست، بلکه گزاره مهمی است که باید در رویکرد کلی و نگرش بنیادین جامعه متحول شود؛ همچون تحقق ایده « ما می توانیم» که با پیروزی انقلاب اسلامی جایگزین روحیه "عجز و ناتوانی" در جامعه ایران شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه تلقی تصمیم گیران کشور از فرهنگ باید با نگاه رهبر معظم انقلاب منطبق شود، اظهار داشت: در گفتگوی میان مسئولان فرهنگی، همیشه بحث بودجه به عنوان با اهمیت ترین چالش عدم تحقق اهداف برنامه مورد توجه قرار می گیرد، چنان که گویی کار فرهنگی مساوی با اختصاص بودجه است؛ حال آن که نباید سطح فرهنگ را چنان تنزل دهیم و هم سطح با سایر حوزه ها بدان بنگریم.

اسماعیلی اشاره کرد: سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در هنگامه تدوین برنامه هفتم توسعه، فرصت مغتنمی برای ایجاد تفاوت چشم گیر در سیاست های کلی و احکام برنامه است.

او در آخر اظهار امیدواری کرد با تلاش همه دستگاه های فرهنگی، برنامه هفتم توسعه در بخش فرهنگ با نگاهی واقع بینانه و متناسب با ظرفیت های کشور تدوین شود.

فرهنگ امر فراگیر شناخت ذهن فردی و اجتماعی است
حجت الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی در ارتباط با هدایت فرهنگ و فرهنگ به مثابه شناخت، ذهنیت و نگاه به زندگی دیدگاهی مطرح نمودند که اهمیت بسیار زیادی دارد. فرهنگ امر بزرگتری از صنایع و نهادهای فرهنگی است. فرهنگ مانند هوای زندگی می ماند. عمده ترین ابعاد فرهنگ چیزی است که در ذهن انسان می گذرد.
وی افزود: در جامعه جدید با نسلی مواجه شدیم که لزوماً این نسل تابع هنجارهای اجتماعی نیستند و کنش فرهنگی آنها کنش ناخودآگاه نیست. بدین سبب امری که در زمینه فرهنگ اهمیت بسیار زیادی دارد؛ نگاه فرد و جامعه به چگونگی و کیفیت مسیر زندگی است.
عاملی اضافه کرد: نگاه ها به فرهنگ نگاه بخشی است و فرهنگ را از حوزه اقتصاد و سیاست جدا می کند، این نگاه نمی تواند موجب قدرت فرهنگی شود. فرهنگ امر فراگیر شناخت ذهن فردی و اجتماعی است که در دل اقتصاد و سیاست وجود دارد. اگر به فرهنگ به عنوان یک نگرش اجتماعی نگاه شود، در نگرش اقتصادی هم نگرش فرهنگی وجود دارد؛ پس باید به این مساله بازبینی کرد.
همایش یک روزه "فرهنگ و برنامه هفتم توسعه؛ تحول برای پیشرفت" با حضور برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولان فرهنگی کشور و کارشناسان در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.1401/09/20
15:02:52
5.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز