پیام وزیر فرهنگ به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا

پیام وزیر فرهنگ به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا

مجله سرگرمی: وزیر فرهنگ مناسبت روز بزرگداشت صدرالمتألهین شیرازی، ملاصدرا، پیامی صادر کرد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام محمدمهدی اسماعیلی آمده است:
«طلیعه خرداد در گاهشمار ایران اسلامی روز بزرگداشت صدرالمتألهین شیرازی، ملاصدرا است؛ فیلسوف و دانشمند بزرگی که رشحات ناب فکری و قلمی او با گذشت چهارصد سال همچنان تشنگان دانش و جویندگان طریق معرفت را سیراب می کند.
صدرالدین محمد ابن ابراهیم شیرازی ملقب به صدرالمتالهین، موسس مکتب فلسفی «حکمت متعالیه» بعنوان سومین مکتب مهم فلسفی در جهان اسلام است. فیلسوفی که اندیشه اش پیوندگاه فلسفه مشاء و اشراق و کلام و عرفان اسلامی است. اگر حکمت و معرفت اسلامی را به رودخانه ای خروشان تشبیه کنیم؛ این رودخانه از فارابی و ابن سینا هستی یافته و با سهروردی، ابن عربی، میرداماد و شیخ بهایی سیراب گشته است. اما با صدرالدین شیرازی قوام پیدا کرده است. حکیمی که نامش به شایستگی بر سراپرده حکمت اسلامی می درخشد و حقیقتاً باید او را نگین حکمت ایران نامید.
ملاصدرا فیلسوفی است که قلم و زبانش دروازه ای است به سمت کرسی های بحث و درس و نقد و آزاداندیشی. نقش ممتاز صدرالمتالهین در تاریخ فلسفه اسلامی آنست که عقل و شهود و وحی را در هم می آمیزد، از دریای بی کران معارف الهی و قرآن کریم بهره می برد و نظریات فلسفی خودرا با آیات این کتاب آسمانی محک می زند.
بی شک فلسفه‌ی اسلامی خصوصاً در اسلوب و محتوای حکمت صدرایی، دروازه پرداختن به فرهنگ امروز ماست. روشن است که در هر فرهنگی، نبود انسجام معرفتی مساوی با غیبت انسجام فرهنگی است و در فقدان انسجام فرهنگی، پویایی فرهنگی رخ نخواهد داد و آن فرهنگ، ره به زوال خواهد برد. از این منظر، نقش ویژه ملاصدرا در بعد معرفتی، که همانا انسجام بخشی به فرهنگ ایران بعد از اسلام بوده است، اهمیتی دوچندان می یابد.
امید آن که با برنامه ریزی بهتر بتوانیم فضای شناخت حکمایی چون ملاصدرا را از سطح نخبگانی به فضای فهم عمومی سوق دهیم و آنرا مردمی تر نماییم تا آحاد معرفت جوی جامعه خصوصاً نسل جوان با مبانی و بنیان های فکری عالمان عاملی چون صدرالمتالهین بهتر و بیشتر آشنا گردند.»
منبع:

1401/03/05
23:02:33
5.0 / 5
209
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز