یك دهه با جشنواره عمار - ۳؛

عمار جشنواره ای در تراز مردم است

عمار جشنواره ای در تراز مردم است

به گزارش مجله سرگرمی هوشنگ توکلی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون بیان کرد که کارهای لوکس در جشنواره عمار تولید نمی گردد، قصه ها، نگاه ها و اندیشه ها در آثار عمار بیشتر متوجه مردم بخصوص مومنان است.هوشنگ توکلی کارگردان و بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کارنامه جشنواره مردمی فیلم «عمار» طی بیشتر از یک دهه برگزاری اظهار داشت: طی یازده سال گذشته، همواره در کنار دوستان جشنواره «عمار» بوده ام و از نزدیک رشد آنها را دیده ام. در سال اولی که این رویداد راه اندازی گردید، حداقل امکانات و تجربه را در اختیار داشتند اما پر از امید و انگیزه بودند تا بتوانند جشنواره ای سینمایی در تراز دیدگاه های انقلابی خود داشته باشند. در این راه هم تلاش و کار بسیاری داشتند.
وی افزود: در هر سال که این جشنواره برگزار شد، شاهد حضور فیلمسازان بیشتری از جنس مردم در این رویداد بودیم. تفاوت جشنواره «عمار» با دیگر جشنواره های رسمی همین حضور مردمی است. این رویداد با همین حمایت های مردمی توانسته است شبکه پخش بسیاری قوی ایجاد نماید که آثار حاضر در این رویداد، حتی در روستاها به نمایش درمی آید و برای مخاطبان دور از مرکز تکثیر می شود.
این بازیگر پیشکسوت ضمن اشاره به رشد سال به سال «عمار» نسبت به دوره های قبل افزود: کارهای حاضر در جشنواره «عمار» بخصوص در ۲ سال گذشته فوق العاده بوده اند. تجربه هایی هم که دوستان در بخش اداری جشنواره کسب کرده اند بسیار عالی است و به همین پشتوانه عوامل «عمار» می توانند ادعا کنند که جشنواره ای در تراز عموم مردم داریم و نگاه و دیدگاه های مردم را در سینما منعکس می نماییم.
توکلی درباره «سازمان تماشا» جشنواره «عمار» تاکید کرد: از آنجاییکه نگاه جشنواره «عمار» از ابتدا نگاهی مردمی، آن هم نه فقط معطوف به مراکز استان ها بوده است، با پشتیبانی نیروهای بسیجی و حزب الهی در مساجد سراسر کشور، خیلی خوب توانستند یک شبکه را تشکیل دهند و آثار این جشنواره به سرعت در اختیار مردم قرار دهند. این نشان داده است یک شبکه پخش بسیار قوی چقدر توانسته است در ترویج افکار جشنواره «عمار» موثر عمل کند.
وی ضمن اشاره به شهرهای کم برخوردار و فاقد سینما، اضافه کرد: مردم در دوره جدید با عنایت به ابزارهای ارتباطی نسبت به همه چیز آگاه هستند و سینما را هم به خوبی می شناسند. در دورافتاده ترین نقاط روستایی ایران هم می توانید شاهد مردمی باشید که هنرمندان را می شناسند و در مدارس شان فعالیتهای هنری می کنند. بخصوص طی ۱۰ سال گذشته، رشد موفقی در توزیع آموزش های هنری در سرتاسر کشور داشته ایم که معتقدم رویدادی مانند «عمار» به خوبی دارد از این فرصت بهره می برد. در تمام روستاها شاهد دسترسی به ماهواره و محصولات معمول سینمایی روز کشور هستیم اما «عمار» نمونه ای از آثار را عرضه می کند که به ذهنیت عموم مردم نزدیک تر است.
این هنرمند باسابقه با تاکید بر «کارهای لوکس در جشنواره عمار تولید نمی شود» اظهار داشت: قصه ها، نگاه ها و اندیشه ها در آثار «عمار» بیشتر متوجه مردم بخصوص مومنان بوده و در این حوزه هم بسیار موفق عمل کرده و با این قشر توانسته است به خوبی ارتباط برقرار کند.
توکلی درباره شکوفایی استعدادها و معرفی چهره های جدید به جریان اصلی سینمای ایران از جانب جشنواره «عمار» هم اظهار داشت: این جشنواره چنین مأموریتی را برای خود تعریف نکرده، مسئولیت «عمار» بیشتر تمرکز بر بخش مردمی و بخصوص خانواده های مومنین و شهداست و همین طیف را هم مخاطب خود قرار داده، «عمار» حتی به دنبال قهرمان سازی هم نبوده و بیشتر تلاش داشته است تا بخشی از تجربیات زندگی مردم عادی ایران را به تصویر درآورد و به خود آنها نشان دهد. در این حوزه هم بسیار موفق عمل کرده است. اگر در جریان اصلی سینمای رسمی از بعضی از این استعدادها استفاده شده باشد، این شانس سینمای رسمی ایران است که توانسته این استعدادها را پیدا کند و در واقع معرفی آنها جزو رسالت های «عمار» نبوده است.
این هنرمند پیشکسوت ضمن اشاره به حضور مستمر وحید جلیلی و نادر طالب زاده در رأس جریان «عمار» هم تاکید کرد: این حضور بسیار موثر بوده، انتخاب شوراهای داوری در دوره های مختلف جشنواره هم بسیار تأثیرگذار بوده است. این عزیزان شب و روز کار کرده اند تا اندیشه های این جریان پالایش پیدا کرده و به روز شود. بنابراین هم این جشنواره تا به امروز رشد کرده است. ترکیب داوران در هر سال توانسته اند روی کیفیت آثار تاثیر بگذارند.
توکلی در انتها بعنوان پیشنهادی برای بهبود حرکت «عمار» اظهار داشت: روش تبلیغات جشنواره «عمار» برای جامعه شهری طی یک دهه برگزاری، تا به امروز ضعیف بوده است و به نظر می آید از ابزار مرسوم جشنواره های دیگر استفاده نکرده است، بنابراین هم به نظر می آید هنوز نام این رویداد به اندازه ای که باید در افکار عمومی تثبیت نشده است. از همین رو دوستان «عمار» در زمینه تبلیغات باید بیشتر کار کنند.

1400/09/12
12:48:57
5.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز