ژاپنی ها هم می توانند سنتور را بداهه نوازی کنند

ژاپنی ها هم می توانند سنتور را بداهه نوازی کنند

به گزارش مجله سرگرمی ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه ژاپن و هنرمند ژاپنی که به موسیقی سنتی ایرانی تسلط داشته و سنتور را به صورت حرفه ای می نوازد، اخیرا کتاب ˮبداهه نوازی در موسیقی سنتی ایرانˮ را منتشر نمود.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، کتاب مزبور که به تعامل میان آواز، ساز، بدن و سیستم مدال و نمونه های مختلف می پردازد، در ۶ فصل و ۱۳۲ صفحه، توسط انتشارات استایل نوت (stylenote) به زبان ژاپنی انتشار یافته است و اکنون در شبکه توزیع کتاب ژاپن درحال توزیع و فروش است.

دیوسالار رایزن فرهنگی ایران در ژاپن در همین خصوص اظهار داشت: دکتر تانی از شخصیت های برجسته هنری در ژاپن است که در ایران نزد اساتید برجسته آموزش دیده و تحصیل کرده است و اکنون بعنوان استاد دانشگاه و فعال هنری در ژاپن، نقش موثر و ارزشمندی را در معرفی هنر ایرانی و خصوصاً بصورت تخصصی و حرفه ای در رابطه با سنتور دارد، به دعوت رایزنی فرهنگی نیز در برنامه های مختلف همچون سمینار "ایران" در دانشگاه ریوکوکو در کیوتو، وبینار "موسیقی ایرانی به روایت هنرمند ژاپنی"، رونمایی از مجله تخصصی "ایران" و... سخنرانی و به اجرای برنامه زنده پرداخته و در شماره ۴ مجله تخصصی "ایران" رایزنی فرهنگی که به معرفی موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی اختصاص دارد نیز مصاحبه تفصیلی وی انتشار یافته است.

وی درباره این کتاب هم اضافه کرد: خوشبختانه شاهد می باشیم که پژوهشگران و فعالان ایرانشناس، اسلام شناس و اساتید زبان و ادبیات فارسی، آثار متنوع و مختلفی را در زمینه های تخصصی خود به جامعه فرهنگ دوست ژاپن ارائه می کنند که نقش موثری در ایجاد شناخت از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی داشته و این کتاب نیز در شش فصل و تشریح موضوعات مختلف، می تواند همچون دیگر آثار و تالیفات، نقش مناسبی را ایفا کند.

کتاب "بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران" دارای ۶ فصل با عناوین مختلفی همچون بررسی شخصیت در موسیقی، وزن موسیقی، تاریخچه تغییرات استفاده از سنتور در هند و ایران، بررسی احساس جسمی و فهم آن در دستگاه های موسیقی، بدن و ساز سنتور و برداشت و درک از ردیف ارائه شده است.1400/08/21
22:33:17
5.0 / 5
160
تگهای خبر: اجرا , تخصص , دستگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز