جشنواره قصه گویی فراخوان داد

جشنواره قصه گویی فراخوان داد

فراخوان بیست وسومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون با شعار «آینده ساختنی است» و با محورهای موضوعی امیدها و آرزوها، شادی ها و غم ها و ایثار و از خودگذشتگی (جهاد و مقاومت در عرصه های مختلف زندگی) منتشر گردید.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، برمبنای فراخوان منتشرشده، بیست وسومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به سبب شیوع کرونا، بصورت مجازی برگزار می شود و علاقه مندان در حوزه های مختلف می توانند با مراجعه به پایگاه جشنواره به آدرس www.kanoonfest.ir نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام نمایند.
بر این اساس، پروسه اجرائی جشنواره از ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ شروع شده و مرحله پایانی آن در آذر امسال و هم زمان با شب یلدا برگزار می شود.

برگزاری بخش های قدیمی با تغییرات جزیی
بخش ملی شامل اجرای زنده (مجازی) قصه گویی از طرف دختران و پسران (۱۲ تا ۱۸ سال)، زنان و مردان (۱۸سال به بالا) و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها در سه بخش «قصه هایی برای کودکان»، «قصه هایی برای نوجوانان» و «قصه هایی برای بزرگسالان» و بخش بین الملل شامل رقابت صحنه ای (مجازی) قصه گویان برگزیده ی ۲۲ دوره جشنواره قصه گویی در مراحل منطقه ای، ملی یا بین الملل، قصه گویان و مجریان حرفه ای دارای سابقه اجرا در رسانه ملی و تئاتر کشور و قصه گویان منتخب سایر کشورها، دو بخشی است که همانند گذشته و با تغییراتی جزیی برگزار می شود.
معرفی «قصه گوی برتر» کشور
برمبنای فراخوان منتشرشده جشنواره بیست وسوم، دو بخش جدید با اسامی «قصه گوی برتر» و «پادکست» به جشنواره اضافه شده است. قصه گوی برتر، رقابت حرفه ای های حوزه قصه گویی است و با شکل و شمایلی متفاوت از سایر بخش های جشنواره بین المللی قصه گویی است که در آن تنها افرادی می توانند شرکت نمایند که برمبنای جدول امتیازات مشخص شده، امتیاز لازم را در حوزه های مختلف به دست بیاورند.
برگزیده شدن در حداقل ۳ دوره از جشنواره های قصه گویی کانون در سطح ملی یا بین الملل یا جشنواره های معتبر قصه گویی بین الملل، سابقه حداقل ۵ اجرای قصه گویی بصورت حرفه ای در رسانه ملی، فعالیت موثر اجتماعی در رخدادهای قصه گویی، همکاری با خیریه ها، ویژه برنامه ها و...، سابقه تدریس قصه گویی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دانشگاه ها و آموزشگاه های معتبر، کارهای علمی پژوهشی و تالیف در حوزه قصه گویی و گذراندن بیش از ۸۰ ساعت دوره آموزش قصه گویی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یا مراکز آموزشی معتبر مواردی است که هر کدام امتیاز منحصر به خودرا دارند و قصه گویان متقاضی شرکت در بخش «قصه گوی برتر» باید حد نصاب امتیاز را در این موارد به دست آورند.
در این بخش، قصه گویان در مرحله اول از میان متون مشخص شده از طرف دبیرخانه جشنواره سه اجرا برای گروه های مختلف سنی مختلف خواهند داشت و در صورت کسب امتیاز لازم به مرحله بعدی راه می یابند که در آن قصه گویان باید یک قصه را که بصورت قرعه کشی مشخص شده است در کنار دیگر قصه گویان اجرا کرده و یک اجرا نیز بصورت بداهه خواهند داشت.
یک بخش جدید برای علاقه مندان به «پادکست»
پادکست هم بعنوان یک بخش نوپا در جشنواره بین المللی قصه گویی، فرصتی تازه برای آن دسته از علاقه مندان به قصه گویی است که می خواهند بوسیله ابزارهای نوین به ترویج این هنر بپردازند. پادکست قصه گویی که همان روایت قصه در قالب یک فایل صوتی با مجموعه ای از افکت هاست، پادکست درباره قصه گویی (پادکست مستند قصه گویی) که به موضوع های تحقیقی و مستند همچون خاستگاه قصه ها، معرفی قصه گویان برتر و چهره، تاریخچه قصه و قصه گویی، معرفی فعالان توسعه و ترویج هنر قصه گویی و... با بهره گیری از مصاحبه، میزگرد، صداهای منتشرشده و خوانش قسمتی از کتاب اختصاص دارد و پادکست قصه های بومی و فولکلور (پادکست پژوهشی) که با هدف شناخت و معرفی قصه ها و قصه گویان بومی، محلی و فولکلور برگزار می گردد سه شاخه اصلی این بخش هستند که متقاضیان می توانند جهت شرکت در آنها اعلام آمادگی کنند.
برگزاری «قصه ۹۰ ثانیه» با موضوع های جدید
امسال و برای سومین مرتبه، مسابقه قصه ۹۰ ثانیه با عنوان «قصه زندگی من» در جشنواره بین المللی قصه گویی انجام خواهد شد. برمبنای آن چه در فراخوان یاد شده قرار گرفته «من و کرونا» که روایت ایثار و از خودگذشتگی کادر درمان، روایت زندگی در ایام قرنطینه و روایت مهربانی و همدلی با دیگران و... است و همین طور «دیروز غرورآفرین، فردای افتخارآفرین» که روایت جان فشانی های سربازان و رزمندگان انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم، شهدای هسته ای و قهرمانان حوزه علم و دانش است دو محور موضوعی بخش ۹۰ ثانیه ای است که در آن تمامی گروه های سنی امکان شرکت را دارند.
مرحله پایانی بیست وسومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم زمان با شب یلدا بصورت مجازی برگزار می گردد.1400/01/27
16:15:48
5.0 / 5
643
تگهای خبر: اجرا , تئاتر , ثبت نام , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز