اختتامیه در گرگان برگزار شد؛

معرفی برگزیدگان چهاردهمین جشنواره رضوی

معرفی برگزیدگان چهاردهمین جشنواره رضوی

به گزارش مجله سرگرمی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی شب گذشته پنجشنبه 7 اسفند با معرفی برگزیدگان در شهر گرگان پایان یافت.به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی، مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی به دبیری سعید نجاتی شامگاه ۷ اسفندماه با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن فخرالدین اسعد گرگانی در گرگان اجرا شد.
پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، عادله کشمیری مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان روی صحنه آمد و ضمن عرض تبریک میلاد امام علی (ع)، پیام سیدعباس صالحی را قرائت کرد که در این پیام آمده بود: «جشنواره فیلم کوتاه رضوی جلوه ای از ارادت به آن امام رئوف؛ امام رضا (ع) است و فضایی برای گفتمان آفرینی هنرمندان فراهم آورده تا با زبان گویای هنر سینما به جریان سازی فرهنگی با تاکید بر آموزه های جوشیده و روییده از خسرو اقلیم طوس بپردازند. با قدردانی از هنرمندان و برگزارکنندگان امیدوارم از سیره آن امام الگو بگیریم که همیشه مبتنی بر اخلاق انسانی، مدارا، مخاطب شناسی و وحدت آفرینی بود و در یک گفتمان و هم افزایی توسعه بخش و منادی وحدت برای ایران اسلامی هستند.»
وی اظهار داشت: ما بر این باوریم که فرهنگ زیربنای توسعه جامعه اسلامی است و هنر زبان این فرهنگ است، هنر در دنیای امروز بهترین رسانه فرهنگی است و فیلم در میان هنرها از همه سرآمدتر است. چونکه بسیاری از هنرهای دیگر را به خدمت خود گرفته و ترکیبی زیبا را ایجاد کرده که زیربنای آن ادبیات، رنگ، نقش و موسیقی است. فیلم یک هنر نیست خلاصه هنرها و بستر انعکاس پیام هاست فرهنگ ما درون مایه ژرفی دارد که می تواند در آینه هنر خصوصاً هنر فیلم منعکس شود. یکی از بهادار ترین بخش فرهنگ ما فرهنگ رضوی است این فرهنگ می تواند دستمایه خلق آثار متنوعی باشد. از دکتر انتظامی، دکتر رحمتی، بنیاد امام رضا (ع)، انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شورای سیاستگذاری، هیات مشاوران، داوران، سعید نجاتی و … تشکر می کنم.
پیام رئیس سازمان سینمایی به هنرمندان
سپس حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی به صورت تلفنی روی خط آمد و عنوان کرد: از اینکه توفیق نشد حضور داشته باشم، عذرخواهی می کنم، به همه فیلمسازان جوانی که آثار خودرا ارسال کرده و برگزیده شدند، تبریک می گویم. از مسئولان استانی که با جدیت جشنواره را به استان چهارفصل گلستان منتقل کردند، تشکر می کنم.
وی اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا یک دیدگاه این بود و البته هنوز هم هست که فعالیت ها را متوقف نماییم، دیدگاه دیگر این است که فعالیت ها را با زیست کرونائی دنبال نماییم که با پیگیری همکاران ما در استان گلستان روش دوم در پیش گرفته و استفاده از ظرفیت های مجازی و … جشنواره انجام شد بنا بر این از بزرگانی که در هیات داوری بودند و باقی برگزارکنندگان تشکر می کنم. ممنونم که به این مدیوم توجه دارند چون این مدیوم برای رشد و بالندگی سینماگران مهم می باشد. حجم آثار رسیده، کیفیت آثار و… نشان میدهد این جشنواره یک اتفاق است. در این جشنواره ما به دنبال ترویج سیره رضوی، جایگاه امام رضا در ترویج عطوفت، انسان بودن و… هستیم ایشان به شبهات پاسخگویی می کردند. بدین سبب هرچقدر به این سیره در مدیوم فیلم کوتاه و سایر مدیوم ها دقت کنیم آموزه های دینی را ترویج کرده ایم. این مدیوم برای ما مهمست چون آثار درخشان سینمای بلند در سالهای اخیر حاصل فعالان عرصه کوتاه بوده، سینما مجموعه ای از پرسش هاست و فیلمی خوب است که با اختتام یافتنش تازه در ذهن مخاطب شروع شود. ضمن اینکه ریتم جهان در حال تغییر است به همین جهت اثر بخشی فیلم کوتاه برجسته تر است. برای همه فیلمسازان این عرصه آرزوی توفیق دارم.
در ادامه سعید نجاتی دبیر این رویداد روی صحنه آمد و اظهار داشت: از سازمان سینمایی و بنیاد امام رضا (ع) به خاطر شکل گیری این جشنواره که به نام حضرت متبرک است، از همکاران دبیرخانه، از همه عزیزانی که بدون منت آمدند و ما را کمک کردند، از استاندار، همکاران و عزیزانمان در استان گلستان و… تشکر می کنم. انجمن سینمای جوانان ایران، همکاران ارشاد و استانداری که برای ما قوت قلب بودند، انجمن به همراه بنیاد امام رضا (ع) ۱۰ فیلم تولید کرد؛ این کار از آن کارهایی است که معمولاً در جشنواره ها رخ نمی دهد. خواهشم این است که اگر جایی فستیوال برگزار می نماید، فیلم در رابطه با آن تولید نماید. امیدوارم این اتفاق در دوره های بعدی هم رخ دهد.
وی با اشاره به داوری ها بیان کرد: آقای محمدعلی نجفی خیلی ویژه و تخصصی به آثار نگاه می کرد، جلسات او کلاس درسی برای من بود، از استاد فخیم زاده هم بطور ویژه تشکر می کنم و همین طور از فیلمسازان. از اینکه به این جشنواره فیلم فرستادید ممنونم و امیدوارم بهترین اتفاقات رخ دهد. اگر کم و کسری بود تقصیر من است و اگر نکته خوبی وجود داشت به خاطر زحمات بچه هاست. اگر ضعفی وجود داشت به خاطر آقا امام رضا (ع) ببخشید.
محمدعلی نجفی: خوشحالم که در گلستان زیبا تقدیر می شوم
در ادامه بزرگداشت محمدعلی نجفی و مهدی فخیم زاده ۲ کارگردان پیشکسوت اجرا شد.
نجفی بیان کرد: زبانم از بیان احساسم قاصر است. من در اصفهان به دنیا آمده و در تهران تحصیل و زندگی کرده ام اما برایم باارزش است که در یک شهر و استان باارزش با این سابقه تاریخی مورد تقدیر قرار گرفته ام. وقتی زبان از بیان احساس قاصر است، موسیقی متولد می شود. از همه ممنونم. امیدوارم قدر این لحظات را بدانم.
در ادامه محمدرضا عرب سخنگوی کانون کارگردانان که برای دریافت لوح تقدیر فخیم زاده به روی سن آمده بود، بیان کرد: آقای فخیم زاده گفتند بگویم به سبب اینکه از نظر پزشکی امکان سفر نداشتند این لوح را من به جایشان دریافت و از همه تشکر کنم.
وی اظهار داشت: من هم گلایه ای دارم، گلایه ام این است که چطور می شود جشنواره ای به نام امام رضا (ع) وجود داشته باشد اما آستان قدس رضوی با این همه ثروت کنار بچه ها نباشد؟!
در ادامه تمبر یادبود محمدعلی نجفی و مهدی فخیم زاده رونمایی گردید.
فیلم در دوران ما مدیومی جذاب تر است
سپس هادی حق شناس استاندار گلستان روی صحنه آمد و اظهار داشت: امروز به مناسبت میلاد امام علی (ع) و برگزاری این جشنواره روز فرخنده ای است از حضور همه میهمانان که در طول این زمان تلاش کردند این جشنواره در استان گلستان برگزار شود، ممنونم. بزرگان زیادی در این جمع هستند اما حضور محمدعلی نجفی افتخاری برای ماست. از وزارت فرهنگ و ارشاد، دکتر منتظری و… تشکر می کنم، من متخصص فیلم نیستم همچنان که متخصص خیلی از موضوعات دیگر نیستم اما چون بهره بردار هستیم می توانیم حس خودمان را بیان نماییم. ممکنست این حس غلط یا درست باشد اما این حس وجود دارد. در این زمانه که کتاب خواندن و روزنامه خواندن و سخنرانی کردن کمتر مورد توجه واقع می شود، فیلم جذاب تر است. انتقال مفاهیم بلند عرفانی، فلسفی، ادبی و... در کوتاه ترین زمان ممکن ارزش هنر را نشان میدهد. خصوصاً در عصر حاضر که عصر شتاب اطلاعات است.
وی افزود: ما حوصله نداریم مقاله ای را که کمی طولانی تر است بخوانیم گاهی حتی نمی توانیم متن های طولانی را در تلگرام و واتساپ بخوانیم در این عصر حوصله کم شده و دوست داریم کپسولی همه چیز را دریافت نماییم. اینجاست که فیلم کوتاه می تواند به کار بیاید. هرچه فیلم کوتاه تقویت شود در فیلم بلند هم نتیجه می گیریم چون فیلم کوتاه ارزان ترین مسیر انتقال پیام یک تمدن به دنیاست. به نظرم هرچه در این بخش سرمایه گذاری نماییم نتیجه بیشتری می گیریم.
وی در ادامه به ظرفیت های استان گلستان در بخش های مختلف اشاره نمود.
سپس برگزیدگان این رویداد در بخش های مختلف معرفی گشتند.
فیلم های موبایلی:
لوح تقدیر به «تاسوعا خانه مادربزرگ» ساخته مهشاد ولی اهدا شد.
لوح تقدیر به «روزمرگی» ساخته یاسمن بخشی تعلق گرفت.
لوح تقدیر به «زائر کوچک» ساخته بهزاد برادران رسید.
لوح تقدیر به «یک روز خوش» ساخته علی عرشیا ابوذر تعلق گرفت.
لوح تقدیر به «همدلی» ساخته سودا بسطامی رسید.
لوح تقدیر به «توسل» ساخته امیررضا سلیمانی اهدا شد.
فیلم های نوجوان:
لوح تقدیر به «قاب» ساخته محمدطاها منصور سمایی رسید.
لوح تقدیر سوم به «گاری» ساخته سینا قاسمی و «تولدت مبارک» ساخته غزل فرهادی تعلق گرفت.
لوح تقدیر دوم به «درخت دیگری هم هست» ساخته ملک خاتون معصومی رسید.
تندیس جشنواره به «طغیان» ساخته ماژان کیمیایی اسدی و علیرضا احد نوری اهدا شد.
فیلمنامه:
لوح تقدیر به «آواز قو» نوشته محمدعلی هاشم پور رسید.
لوح تقدیر سوم به «دزدان غیر دریایی» نوشته امیرحسین ریاحی اهدا شد.
لوح تقدیر دوم به «دست چپ من» نوشته نسرین محمدپور تعلق گرفت.
وی بعد از کسب جایزه اش اظهار داشت: بی انصافی است که اگر از سعید نجاتی تشکر نکنم از هیات انتخاب و داوری هم تشکر می کنم که دغدغه من را شایسته تقدیر دانستند.
تندیس این بخش به «ماده سگ» نوشته علیرضا رواده از تهران اهدا شد.
آثار پویانمایی:
لوح تقدیر به لیدا فضلی برای «این سو، آن سو» رسید.
لوح تقدیر سوم به هژیر اسعدی برای «خولانه وه» اهدا شد.
وی در این بخش اظهار داشت: تمرکز این انیمیشن روی خشونت است که این خشونت در تاریخ در حال تکرار شدن است؛ خشونتی که همه ما با آن رو به رو بوده ایم. نمونه آنرا درکولبران دیده ایم و امروز در جریان سوخت بران شاهدش هستیم. این جایزه را به قربانیان خشونت در کردستان و سیستان تقدیم می کنم.
لوح تقدیر دوم به امیر مهران برای «نهنگ سفید» رسید.
تندیس این بخش به ملیحه غلامزاده برای «کلاف» اهدا شد.
در این بخش نادری از داوران بخش فیلمنامه اظهار داشت: به سعید نجاتی که جشنواره را کوله بری کرد، تبریک می گویم امیدوارم از فیلم کوتاه و البته سعید نجاتی حمایت شود. امیدوارم این استان غنی و شاهکار تمدن ایران در حوزه هنر و فرهنگ هم سرمایه گذاری کند.
فیلمنامه و پژوهش:
لوح تقدیر پژوهش به الهام معروفی برای «۳۳۰ سی سی خاطره» تعلق گرفت.
معروفی بعد از دریافت جایزه اش اظهار داشت: امیدوارم در سال آینده و دوره های بعدی بخشی جدا برای پژوهش در نظر گرفته شود چون پژوهش از فیلمنامه جداست جشنواره رضوی در همه زمینه ها جایزه تخصصی دارد و امیدوارم این جایزه هم اضافه شود.
لوح تقدیر فیلمنامه به مریم اسمی خانی و وحید حسن زاده برای «وضعیت اورژانسی» تعلق گرفت.
بازیگری:
لوح تقدیر به نازنین رمضانی برای «وضعیت اورژانسی» رسید.
لوح تقدیر به یاسمن نصیری برای فیلم «عزیز» اهدا شد.
نصیری بعد از کسب جایزه اش عنوان کرد: این جایزه را به تمام عوامل حرفه ای «عزیز» و انجمن سینمای جوانان کاشان تقدیم می کنم.
لوح تقدیر بهترین بازیگر در این بخش به سهیل قنادان برای «برادر» اهدا شد.
صدا:
لوح تقدیر به رامین ابوالصدق برای «خولانه وه» رسید.
لوح تقدیر به محمدحسن ابراهیمی برای «مینی بوس» اهدا شد.
لوح تقدیر بهترین صدا به مهرداد ابوالقاسمی و عرفان ابراهیمی برای «گوشه پوسیده مرگ» تعلق گرفت.
تدوین:
لوح تقدیر به حمید فنایی برای «مرگ تدریجی» رسید.
فیلمبرداری:
لوح تقدیر به امیر پورحکمت برای «گیزلین» اهدا شد.
مستند:
لوح تقدیر به «از بخشش تا رویش» ساخته مهدی شعبانی رسید.
لوح تقدیر دیگری به پری عضدالملکی شخصیت «از بخشش تا رویش» تعلق گرفت.
لوح تقدیر سوم به «شهر زیبای من» ساخته الهام آقالری رسید.
وی که در این جشنواره حضور نداشت پیامی را ارسال کرده بود که در این پیام آمده بود: «از زحمات دبیر جشنواره و همکارانش در این روزهای سخت کرونا تشکر می کنم، از هیات داوران تشکر می کنم که دغدغه من را دیدند.»
لوح تقدیر دوم به «کاک ئیرج» ساخته جمشید فرجوند فردا اهدا شد.
تندیس این بخش به «فرزندان خونیار» ساخته آرمان قلی پور دشتکی رسید.
داستانی:
لوح تقدیر به «مینی بوس» ساخته ابوذر حیدری رسید.
لوح تقدیر سوم به «برادر» ساخته نوشین معراجی اهدا شد.
لوح تقدیر دوم به «شوفر» ساخته رضا نجاتی رسید.
نجاتی بعد از کسب جایزه اش اظهار داشت: هروقت سفر می کنم، بیشتر عاشق کشورم می شوم. افتخار می کنم که فرزند مشهد هستم.
تندیس این بخش به مریم اسمی خانی برای «وضعیت اورژانسی» تعلق گرفت.
در قسمتی از این مراسم از حامیان این جشنواره همچون نماینده بانک رفاه کارگران، نماینده مرکز گسترش و نماینده انجمن سینمای جوانان ایران تقدیر گردید.
جایزه ویژه دبیر:
لوح تقدیر به «گناه» ساخته ابوالفضل عزیزی، «ماجان » ساخته فردین انصاری و «لالایی کنار ابرها» ساخته جمیل عامل صادقی رسید.
جایزه ویژه رئیس جشنواره:
این جایزه به «در میان دیوارها» ساخته محمدحسین صفری رسید. همین طور قرار شد برای تقدیر از فیلمسازان گلستانی حاضر در بخش نهایی جشنواره لوح و هدیه نقدی از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم شود.
جایزه بزرگ جشنواره:
این جایزه به «تکلیف» ساخته علی خوشدونی فراهانی رسید.
فراهانی در این بخش اظهار داشت: وقتی در راه بودم پیامی از دانشجوی ۱۹ ساله سینما برایم آمد که دلم نیامد نگویم. او از مجوزها می گفت. این خیلی حس بدی است که جوانی دغدغه مجوز داشته باشد فکر می کنم. ارشاد می تواند ذوقی در این جوانان بوجود آورد، احساس ترس را از آنها بگیرد و عشق به فیلمسازی را در آنها تقویت کند.
دیگر جایزه این بخش به «یونس» ساخته سیامک سلیمانی تعلق گرفت.
اجرای این مراسم را مژده لواسانی برعهده داشت.

1399/12/08
15:34:20
0.0 / 5
595
تگهای خبر: اجرا , بازی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز