اختلاف نظرها بر سر اختصاص نامی به موسیقی در تقویم ملی

شجریان یا فارابی مسئله این است؟

شجریان یا فارابی مسئله این است؟

به گزارش مجله سرگرمی موسیقی یكی از پراهمیت ترین و باقدمت ترین هنرها در جهان و همینطور در كشور ما ایران است؛ با این وجود سال ها است كه جای خالی روز ملی موسیقی در تقویم كشور احساس می شود. پیشتراهالی تئاتر و سینما، با اتفاق نظر و پیگیری هایی كه داشتند، موفق به ثبت یك روز به نام خود در تقویم كشور شدند اما در حوزه موسیقی در كنار مسائل دیگر، اختلاف نظرهای موجود بر سر اختصاص یك مناسبت به نام روز ملی موسیقی، این اتفاق را به تاخیر انداخته است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، خانه موسیقی اخیرا با انتشار گزارشی از عملکرد خود برای نام گذاری روزی به نام موسیقی، اعلام نمود که در ابتدای مهر ماه با ارسال نامه ای به وزیر ارشاد، درخواست کرده بود که یکم مهر ماه که مصادف است با زادروز تولد محمدرضا شجریان، بعنوان روز ملی موسیقی ثبت گردد. البته این درخواست پیشترها درباره سالروز تولد فارابی هم از جانب این نهاد صنفی مطرح شده بود که در آن زمان به علت آنچه از جانب خانه موسیقی «کم لطفی مسؤلان دولتی وقت» عنوان شد، در نهایت مورد تصویب قرار نگرفت.
اما با درگذشت محمدرضا شجریان گزینه ای دیگر (تولد استاد آواز ایران) هم برای نام گذاری روز موسیقی، پیش روی اهالی هنر قرار گرفت. این درخواست در روز تشییع پیکر این هنرمند، از جانب متولیان خانه موسیقی اعلام و بر آن تاکید شد.
از طرفی در ایام گذشته نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با امضای ۳۰ نفر از هنرمندان کشور در فضای مجازی و برخی رسانه ها منتشر گردید که از پیشنهاد ثبت چهارم مهرماه ـ مصادف با تولد حکیم ابونصر فارابی ـ به نام روز ملی موسیقی حکایت داشت؛ نامه ای که به امضای هنرمندانی چون شهرام ناظری، بیژن کامکار، اردشیر کامکار، کیوان ساکت، سامان احتشامی، عبدالوهاب شهیدی و مجید انتظامی هم رسیده بود.
این اقدام که اختلاف نظرها بر سر مناسبتی را که باید به نام روز ملی موسیقی اختصاص داده شود، پررنگ تر نشان می داد، در ادامه با واکنش خانه موسیقی همراه و از جانب این نهاد صنفی «سوال برانگیز» تعبیر شد.
خانه موسیقی همینطور عنوان نمود که در این زمان با درخواست هزاران نفر از اعضای خانه موسیقی از طرق مختلف ـ مستقیم و غیرمستقیم ـ روبرو شده است که خواستار اختصاص سالروز تولد استاد شجریان به نام روز ملی موسیقی هستند و ادعا نمود، مدارکی در دست دارد که نشان داده است بعضی از هنرمندانی که نامه درخواست نام گذاری تولد فارابی به نام روز موسیقی در کشور را امضا کرده اند، از تصمیم خانه موسیقی برای تعیین روز تولد محمدرضا شجریان بعنوان روز ملی موسیقی بی اطلاع بوده اند و حتی بعضی از این افراد وجود نام خویش را در این نامه انکار کرده بودند.
با این همه فارغ از اینکه در نهایت بهترین گزینه برای اختصاص روزی به نام موسیقی کدام مناسبت می تواند باشد ـ پرسشی که البته هدف این گزارش هم نیست ـ پرواضح است که اختلاف نظرهایی از این دست، عایدی جز تاخیر باردیگر در ثبت روزی به نام موسیقی در کشور نخواهد داشت. ضمن اینکه این مسئله می تواند بار دیگر یادآور یکی از کارکردهای اصلی خانه موسیقی باشد؛ نهادی برای اتحاد و وفاق هنرمندان که در نهایت به اعتلای هنر موسیقی در کشور بیانجامد. کارکردی که البته لازمه دستیابی به آن، تمکین و همراهی ناشی از رضایتمندی هنرمندان موسیقی از عملکرد و تصمیم های این نهاد صنفی است.
منبع:

1399/09/11
13:12:20
5.0 / 5
908
تگهای خبر: تئاتر , تقویم , رسانه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز