پیشنهادات ایران برای یونسكو در دوران كرونا

پیشنهادات ایران برای یونسكو در دوران كرونا

به گزارش مجله سرگرمی دبیركل كمیسیون ملی یونسكو با اشاره به تأثیر جامعه بشری از انتشار كرونا در نشست كمیسیون های ملی منطقه آسیا - اقیانوسیه، پیشنهاداتی را برای تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش های پیش آمده به یونسكو ارائه كرد.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو ایران، حجت الله ایوبی در نشست مشورتی کمیسیون های ملی منطقه آسیا اقیانوسیه که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار نمود: بعد از جلسه کمیسیون های ملی در ۲۹ آوریل و گزارش تهیه شده توسط یونسکو، همه ما حالا به خوبی از فعالیتهای انجام شده کمیسیون های ملی در سطح ملی آگاه هستیم، همه گیری COVID-۱۹ تاثیر عمیقی بر همه زمینه های مورد توجه ما مانند آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و انسانی و حتی ارتباطات و اطلاعات (هرچندکه این تاثیرات از دیدگاهی می تواند مثبت باشد) گذاشته است.
وی با بیان این که تأثیرات این بیماری همه گیر به حدی نیست که به محض آخر بیماری از بین برود، این تاثیرات را از قدرت دگرگون کننده ای برخوردانست که می توانند بیشتر از هر چیزی، سبک زندگی جامعه انسانی را تغییر دهند و افزود: این تغییرات نیازمند تغییر چشم انداز و سیستم فعالیت یونسکو است که هدف این تغییر، همه ی شیوه های فعالیتی سازمان یونسکو از انجام وظایف اصلی و تهیه اسناد گرفته تا برگزاری رویدادها و روابط با کشورهای عضو است.
او اطلاع رسانی مناسب و بجا را در این حوزه دارای اهمیت دانست و اضافه کرد: این امر نیازمند مسئولیت پذیریِ فراگیر و دشوار بخش ارتباطات و اطلاعات و همینطور یک برنامه بین بخشی در حوزه برنامه های اقدامات اصلی است.
ایوبی با اشاره به این که سایت یونسکو هم اکنون مملو از اطلاعات درباره تاثیرات کرونا بر پنج حوزه اصلی سازمان یونسکو است، افزود: این حوزه از یونسکو در حوزه آموزش، علوم طبیعی، فرهنگ، علوم اجتماعی و ارتباطات و اطلاعات، نقش نظارتی بسیار مهمی دارد.
وی همینطور در بیانی آشکارتر، درباره ی کووید ۱۹ و صدمه های زیادی که به عرصه های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی و هنری داشته است، پیشنهاد می دهد تا رصدخانه یونسکو جهت بررسی این صدمه ها فعال و سیستم هشداردهنده ای در این بخش شروع به کار کند و به کشورهای صدمه دیده در این بخش ها کمک گردد.
به نقل از او این سیستم اخطار درباره بلایای طبیعی هم وجود دارد که باید در بحران های فرهنگی، آموزشی و علمی حاصل از انتشار کرونا هم این سیستم هشداردهنده وجود داشته باشد.
او افزود: در حقیقت یونسکو می تواند در این شرایط شبیه یک سیستم هشداردهنده عمل کند و از راه وبسایت خود، هشدارهای لازم یا اخبار کوتاه مدت را در این حوزه به صورت اخطار به کشورهای عضو عرضه نماید.
به نقل از وی این سیستم به اصطلاح اخطار به یک هماهنگ کننده نیاز دارد، که آن «یونسکو» است، همینطور به یک تسهیل گر نیاز دارد و کمیسیون های ملی کشورهای عضو می توانند نقش تسهیل گر را ایفا کنند تا شاهد ارتقاس نقش یونسکو و کمیسیون های ملی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللیِ پیرامون اقدامات انجام شده در پاسخ به COVID-۱۹ در پنج زمینه ی مختلف آن باشیم.
ایوبی «اخلاق در هوش مصنوعی (هوش مصنوعی)» را یکی از موارد مورد توجه در این روزها دانست و افزود: مبحث اخلاق در همه زمینه های فعالیتی یونسکو اهمیت بیشتری دارد، چون پیشرفت فناوری های اطلاعاتی جدید و ابزار جدید دسترسی به اطلاعات و همینطور شیوه های زندگی جدید، سال ها بعد از همه گیری باقی می مانند و به گونه های مختلفی توسعه می یابد که ما از آن آگاه نیستیم. بعنوان مثال با کمک «اخلاق در هوش مصنوعی» می توانیم دسترسی بموقع به اطلاعات علمی به روز را تقویت و تسهیل نماییم.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، همینطور به بیان پیشنهاداتی به منظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش هایی که قبلاً با آنها روبرو بوده اند، پرداخت و نسبت به تقویت نقش کمیسیون های ملی و یونسکو در سطح منطقه ای تصریح کرد.
او افزود: همه ما می توانیم فرهنگ را بعنوان محور اصلی تمامی روابط انسانی و آگاهی بخشی فرهنگی (به عبارت دیگر گفتگوی بین فرهنگی) بعنوان عامل اصلی ایجاد صلح در نظر بگیریم و از این عنصر مهم بعنوان ابزاری برای تقویت روابط بین کشورهای منطقه خود استفاده نماییم.
وی استفاده از این عنصر مهم را هم در چارچوب دو پیشنهاد بیان کرد و اظهار داشت: در این روزها که ی توان آنرا روزهای بین المللیدانست، فرصتی برای آموزش عموم مردم در مورد موضوعات مهم، بسیج اراده و منابع سیاسی برای رفع مشکلات جهانی و تجلیل و تقویت دستاوردهای بشریت فراهم گشته است. روزهای بین المللی قبل از برگزاری سازمان ملل هم وجود داشته اند، اما سازمان ملل متحد از این روزها بعنوان ابزار حمایتی قدرتمند بهره گرفته است.
او با بیان این که در این شرایط پیشنهاد می شود برخی مناسبت های جهانی یونسکو که با مسائل منطقه ما مناسبت دارد به صورت جمعی برگزار شود، افزود: با عنایت به این که به اینکه رویدادهای مشترک به فعالان این امکان را می دهد تا با همکاری نزدیک، فعالیتهای مرتبط را ترتیب دهند، برگزاری این مناسبت های مشترک می تواند به رسالت اصلی یونسکو -که ایجاد صلح بین ملل است- کمک نماید و ثبات منطقه ای را ارتقا دهدد.
ایوبی پیشنهادِ برگزاری یک نمایشگاه مشترک تصاویر مجازی را با هدفِ همکاریهای بیشتر بین کشورهای منطقه وکمیسیون های ملی بیان کرد و آنرا یک ادای احترام به حافظان سلامت در ایام سخت همه گیری کرونا دانست.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تصریح کرد: این پروژه هم اکنون در سطح ملی در ایران شروع شده است که اجرای آن در سطح منطقه بطور قطع تأثیرات بیشتری خواهد داشت.1399/04/04
19:44:42
5.0 / 5
2375
تگهای خبر: اجرا , زندگی , سایت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز