وزیر ارشاد در مجلس چه گفت؟

وزیر ارشاد در مجلس چه گفت؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین دیدار با رئیس، هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم كه بامداد امروز 25 خرداد ماه برگزار شد، در صحن علنی حضور یافت و با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام (ره) و شهدا و تبریك به رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: شفافیت، توجه به استان ها و هوشمندسازی از رویكردهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با عرضه گزارشی از مجموعه اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب به اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در بخش فرهنگ نهاد کتابخانه های عمومی فعالیتهای متنوعی داشته است. در سه سال قبل ۳۶۵ کتابخانه ساخته شده است. کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی تبدیل گشته است. صدها مسابقه کتابخوانی برگزار گردید. کتابخوانی رضوی یک میلیون شرکت کننده داشت.
اعتبارات موجود برای پرداخت حقوق کارکنان نهاد کتابخانه ها کافی نیست
وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه ها با بیشتر از ۷۴۰۰ نیروی انسانی در سال ۹۹ باید بیشتر از ۴۰۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت کند، اظهار نمود: بودجه کمکی دولت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است و اعتبار به دست آمده از نیم درصد شهرداری ها هم کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان است، ازاین رو مجموع این اعتبارات برای پرداخت حقوق کارکنان نهاد کتابخانه ها کافی نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه سازمان های اوقاف و حج و زیارت، معاونت قرآن و عترت و کانون های فرهنگی و هنری مساجد در حوزه دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال فعالیت هستند، افزود: ۵۵ جشنواره ملی و بین المللی قرآنی و ۶۰۰ جشنواره استانی و ۲۴۰۰ موسسه قرآنی و دبیرخانه ستاد ترویج قرآنی در کشور فعالیت می نمایند که در صورت حمایت بیشتر می توان این فعالیت ها را گسترش داد. ۲۵ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد با بیشتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار عضو ثابت در حال فعالیت است که اسامی این افراد در پرتال مساجد وجود دارد. اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد در شورای انقلاب فرهنگی تصویب و به قرارگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شد.
ایجاد شبکه های خلاق و گسترش فضای دسترسی در مناطق محروم
وی افزود: در معاونت امور هنری و سازمان سینمایی هم از لحاظ تعداد رویدادها و هم از لحاظ فعالیت ها رشد خوبی داشتیم. ایجاد شبکه های خلاق در استان ها یکی از اقدامات مهم در این حوزه می باشد که به واسطه آن هر شهری می تواند در یک یا چند رشته هنری همچون خوشنویسی، گرافیک و انیمیشن جایگاه خودش را پیدا کند. در حوزه سینمایی تحولات گوناگونی هم از لحاظ زیرساخت و هم از لحاظ اقتصاد سینما و هم از لحاظ حضورهای بین المللی داشتیم. در مناطق محروم با نگاه کمک به گسترش فضای دسترسی به محصولات هنری فعالیتهای خوبی انجام شده است.
وی درباره فعالیتهای این وزارتخانه در حوزه رسانه اظهار داشت: با بهبود وضعیت رسانه و مطبوعات در سال های اخیر شاهد فعالیتهای مطلوب این حوزه بعنوان مکمل امنیت و سلامت بودیم. ۴ کارگروه در معاونت مطبوعاتی به شکل منظم تشکیل جلسه می دادند. فعالیتهای اصحاب رسانه در زمان انتشار کرونا و همکاری با کادر درمانی همچون اقدامات مثبت رسانه ها است.
صالحی اظهار داشت: این وزارتخانه از نخستین وزارتخانه هایی بود که برنامه خودش را در حوزه فضای مجازی به مرکز ملی فضای مجازی ارائه نمود. از طرفی این وزارتخانه ۷۲ اقدام موثر در حوزه زیرساختی و محتوایی داشت. پشتیبانی از استارتاپ های حوزه فرهنگ و هنر در فضای مجازی از اقدامات دیگر این وزارتخانه بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه بین الملل هم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ۷۰ تا ۸۰ رایزنی ثبت قرارداد داشت، همینطور ۳۷ برنامه معادله فرهنگی با کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای به منظور بهبود روابط بین کشورها تدوین شد. از طرفی پارسال بیشتر از ۸۰ گفتگوی دینی با مجموعه های مختلف برگزار کردیم. همینطور در حوزه پژوهش های انجام شده در پژوهشگاه فرهنگ و هنر هم اتفاقات بسیار خوبی را شاهد بودیم.
رویکردهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
صالحی در بخش پایانی سخنانش درباره رویکردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: رویکرد توجه به استانها از اولویت های این وزارتخانه بود چون که ایران تنها تهران نیست. برهمین اساس در سال ۹۸، ۲۴۰ هزار فعالیت در شهرستان ها شاهد بودیم. همینطور در توافقی با ۱۸ استاندار ۱۲۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه برای بهبود وضعیت زیرساخت ها و فعالیتهای مختلف در حوزه فرهنگ و ارشاد تا آخر دولت تنظیم شد.
وی اظهار داشت: رویکرد دیگر ما شفافیت است. بودجه ریزی عملیاتی در وزارت فرهنگ در سال های اخیر اجرا شده است. همینطور در ارتباط با قراردادها، هزینه های رویدادها و کمک ها شفافیت را در دستور کار قرار داده ایم.
صالحی در خاتمه اضافه کرد: رویکرد سوم ما در فضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هوشمندسازی است. در این راستا ۱۳۰ مجوز و شبه مجوز در این وزارتخانه به ۳۶ مجوز تقلیل پیدا کرده و به سامانه تبدیل شد. ان شاالله تا آخر شهریور ۳۶ خدمت خودمان را در فضای دولت الکترونیک انجام خواهیم داد.1399/03/29
11:41:26
5.0 / 5
2137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز