با هنرمندی سعید كرمی؛

مناجات ربنا با ساز كلارینت شنیدنی شد

مناجات ربنا با ساز كلارینت شنیدنی شد

مجله سرگرمی: سعید كرمی آهنگساز و نوازنده كلارینت، به مناسبت فرارسیدن ماه مبارك رمضان، یك مناجات را با كلارینت اجرا و منتشر نمود.


دریافت 38 MB
به گزارش مجله سرگرمی به نقل از مهر، سعید کرمی آهنگساز و نوازنده کلارینت که با موسیقی ترک و عرب آشنایی دارد، با ساز کلارینت مناجات «ربنا» را نواخته است. وی این اثر را به مناسبت ماه مبارک رمضان اجرا و به مردم ایران تقدیم کرده است.
سعید کرمی درباره این اجرا اظهار داشت: اگر از دیدگاه موسیقی ترک و عرب نگاه نماییم، «ربنا» در مقام «راست» اجرا شده است. اگر بخواهیم از دیدگاه موسیقی ایرانی به «ربنا» نگاه نماییم، این آواز در افشاری و عراقِ افشاری است. بطور کلی «ربنا» یی که استاد شجریان اجرا کرده، مقام «راست» عرب و در موسیقی ایرانی «عراق و افشاری» است که اشاره هایی به «عجم» دارد که مقامی در موسیقی ترک و عرب است که بسیار نزدیک به «ماهور» و گام «ماژور» غربی است. «ربنا» به شکل آوازی اجرا شده و خواننده اش هم تحریرها و تکنیک های خاصی در آن به کار برده است. این اجرا به گوش مردم ایران آشناست و بنا بر این خواندنِ باردیگر آن کار دشواری است. البته ضرورتی هم ندارد که خواننده دیگری این آواز را بخواند؛ آن هم وقتی که نتواند چیز جدیدی به آن اضافه کند و یا اینکه نتواند اجرای بهتری داشته باشد.
این آهنگساز و نوازنده درباره انگیزه های اجرای «ربنا» با ساز کلارینت، هم توضیح داد: اجرای این اثر روی ساز متفاوت است؛ آن هم روی سازی که ایرانی نیست و صداهای «سُری» و «کُرُن» روی این ساز وجود ندارد. سخت ترین بخش این کار اجرای تحریرهایی است که استاد شجریان در «ربنا» اجرا کرده است. تقلید کردن تحریرها و تکنیک های شجریان روی سازِ کلارینت بسیار دشوار است.
وی اشاره کرد: استاد شجریان در اجرای آواز «ربنا» نفس گیریِ عجیبی دارد و بیشتر جمله ها را یک نفس خوانده است. من هم مجبور بودم که تمام این جمله ها را یک نفس اجرا کنم و فقط جاهایی که شجریان نفس گرفته من هم نفس گرفته ام. اجرای این اثر روی ساز کلارینت بسیار دشوار بود. اینکه بسیاری از جمله ها را یک نفس اجرا کنی، تکنیک های اجرا شده را رعایت کنی، فاصله های «کُرُن» را رعایت کنی کار را دشوار می کند.


منبع:

1399/02/11
11:24:17
5.0 / 5
2759
تگهای خبر: اجرا , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز