تحلیل فیلم ساز و گردشگر هلندی

آیا سفر به ایران واقعا بد است؟

آیا سفر به ایران واقعا بد است؟

مجله سرگرمی: «ایران كشوری با برنامه هسته ای بحث برانگیز و مردمی متحجر است؛ بنظر می رسد سیاستمداران غربی به خاطر منافع شان تمایل دارند چنین تصویری از ایران عرضه كنند. اما دولت ایران می تواند این كلیشه های اشتباه را افشا كرده و تصویری واقعی از این كشور نشان دهد.»


به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، «رینر ون اورسوو»، فیلم ساز و عكاس هلندی است كه علاقه زیادی به سفر دارد. او بیشتر از مكان هایی دیدن می كند كه برای مردم معمولی ناشناخته باقی مانده اند. «اورسوو» در یك مستند پنج اپیزودی به بررسی این سوال پرداخته كه «آیا سفر به ایران واقعا بد است؟» او جنبه هایی از زندگی در ایران را نشان میدهد كه از دید مخاطب خارجی معمولا پنهان و در سایه باقی مانده است.
این توریست هلندی می گوید: زمانی كه در اخبار از ایران سخن گفته می شود، معمولا همراه با سیاه نمایی است. این مسئله من را گرفتار شك و تردید می كرد كه آیا كشوری می تواند تا این حد سیاه باشد؟ بدین سبب تصمیم گرفتم بررسی كنم كه آیا ایران كشوری است كه می تواند پذیرای توریستهای خارجی باشد یا خیر؟ من می خواستم تجربیات خودرا با جهان به اشتراك بگذارم.
او معتقد است: ایران كشوری با فرهنگ غنی است اما واقعیت این است كه افرادی كه بوسیله جریان رسانه ای غرب با ایران آشنا می شوند، تصویری تك بعدی و كلیشه ای از آن در ذهن خود ثبت می كنند: كشوری ضدغربی با منابع انرژی و برنامه هسته ای بحث برانگیز. این تصویرسازی خاكستری خیلی از مردم جهان را برای سفر به این كشور دلسرد كرده است. با این وجود جهانگردان خبره ای كه ایران را دیده اند با شگفتی ها و مشاهیر آن آشنا شده اند.
این فیلم ساز و عكاس هلندی ادامه می دهد: در ایران بیشتر بازخوردها مثبت بود و آنها از ارائه تصویر واقعی كشورشان به جهان استقبال می كنند. بیشتر ناظران بین المللی از تجربیات من در ایران شگفت زده شده بودند. حتی به من بهتان می زدند كه از طرف دولت ایران استخدام شده ام كه تصویر مثبتی از این كشور نشان دهم.
اورسوو درباره كلیشه های شكل گرفته درباب ایران بیان می كند: تصور می شود ایران كشوری ناامن و زیر سایه جنگ است اما این تنها نوعی پیش داوری است. تصویرسازی رسانه ای از ایران در غرب تنها نوعی بازی سیاسی است كه می كوشد این تصویر را در ذهن مخاطب ایجاد كند كه مردم ایران متحجر هستند. تجربیات من در كشور ایران خلاف این مساله بود. البته ایران نیز مانند هر كشور دیگری در دنیا، متعصبان و تندروهای افراطی دارد.
این عكاس و توریست می گوید: من بجای توجه به كلیشه ها درباره ایران، هر روز در خیابان ها با مردم هم صحبت می شدم و عموما به منزل آنها دعوت می شدم. به نظر من برجسته ترین خاصیت عمومی مردم، این روحیه میهمان نوازی آنها بود. بنا بر این است كه می گویم سفر به ایران بهترین تجربه من بوده است.
اورسوو بیان می كند: بنظر می رسد سیاستمداران غربی به خاطر منافع شان تمایل دارند تصویری منفی از ایران عرضه كنند یا آن تصویر را دنبال كنند. دولت ایران می تواند نقش خودرا ایفا كند؛ كلیشه های اشتباه را افشا كرده و تصویری واقعی از ایران عرضه نماید.
منبع:

1398/08/06
11:01:16
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: استخدام , رسانه , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NewsFun
newsfun.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مجله سرگرمی محفوظ است

مجله سرگرمی

سرگرمی و طنز